Letošní nedožité osmdesátiny Vyčítala a pětasedmdesátiny Tučného oslaví první album Greenhornů

patří mezi zásadní položky historie naší country muziky. Nyní ho Supraphon vydává s mnoha bonusy na LP, CD i digitálně.

Asi nejslavnější sestava ikonické skupiny Greenhorns nabídla nejen výrazné zpěváky Tučného, Hoffmanna či Linku, ale i znamenité instrumentální osobnosti Vyčítala, Šimka, Čermáka, Štýbra, Dobeše, Krále a Hnyka. Jejich cesty se později různě větvily, ale podstata zůstala stejná: výborná hudba. V tomto případě výhradně převzatý repertoár do domácí autenticity doplnili textaři přímo z Greenhorns, především Vyčítal, ale rovněž Hoffmann a Čermák. V obohacené reedici se objeví kresba J. Vyčítala, fotografie Františka Heřmana, ale zejména ty největší hity, jako jsou Blues folsomské věznice, Oranžový expres, Blízko Little Big Hornu nebo Když náš táta hrál.

„Foto na obalu LP Greenhorns ’71 fotil František Heřman. Dali jsme si sraz na Trojském ostrově, dress code – cowboy. Nedaleko na ostrově byl i jezdecký oddíl, který souhlasil se zapůjčením několika koní. Záměr byl vyfotit všechny, nebo aspoň většinu kapely, na koních. Nakonec souhlasili jenom Šimek a Dobeš, Michalovi kvůli atraktivitě byl kůň přikázán. V průběhu focení se ale jeden z ořů něčeho lekl a začal prchat. S ním i ostatní dva, dali se na úprk směrem k nedalekému houští, před ním prudce uhnuli a Michal jako jediný tento manévr neustál a po hlavě zahučel do toho křoví! Bílý jeansový komplet, který si na to focení pořídil, byl zcela zničený. Naštěstí několik fotek fotograf zmáčkl už před tímto incidentem, takže foto nakonec dopadlo dobře,“ vzpomíná na focení zakládající člen Tomáš Linka.

Pro reedované CD objevil Miroslav Černý hned 15 bonusů z alb předcházejících let 1967 až 1970, které tak doplňují reedici dalšími legendárními kousky na pomník slavné fázi naší country & westernové scény. Na pečlivě reedovaném LP najdete základních 12 písní s remasterovaným zvukem, to vše v atraktivně rozšířeném obalu obohaceném o dobové fotografie a texty.

„Songy jsou to tak proslulé, že k jejich oblibě nemusíte být fanoušky přímo tohoto žánru. Melodie, texty, zpěváci a muzikanti jsou součástí vzpomínek všech, kteří tu dobu prožili, ale i těch, kteří se dodnes nemohou vyhnout jejich příjemnému poslouchání a zpívání u táboráku,“ doplňuje šéfproducent firmy Supraphon Karel Deniš.

Na teaser se můžete podívat zde:

 https://www.youtube.com/watch?v=qlUdlobb0-s

 

Tracklist:

CD/LP:

Blues Folsomské věznice (Folsom Prison Blues) / Žádnej vlak (I’m Leavin’) / Co se bude dít (I’ll Be Your Baby, Tonight) / Kamarád (Goodbye Old Pal) / Šest bílých koní (Six White Horses) / Oranžový expres (Orange Blossom Special) / Blízko Little Big Hornu (Jim Bridger Story) / Když náš táta hrál (When Papa Played the Dobro) / Žlutá kytka (Seasons of My Heart) / Já v poslední době (Cora Is Gone) / Poslední den (Ramblin’ Man) / Lodní zvon zvoní (I Saw the Light)

CD bonusy:

Rovnou, tady rovnou (Roll On Buddy, Roll On) / Zatracenej život (Before I Met You) / Abilene / Vlak půlnoční (I’m So Lonesome I Could Cry) / T jako Texas (Blue Yodel 1 / T for Texas) / Houston / Zátoka (Lonesome, Lonesome) / Dnešní noc bude dlouhá (Soldier’s Last Letter) / Já jsem vandrák a karbaník (I Am Rambler and Gambler) / Jen tohle chci ti říct (Up To My Neck in High Muddy Waters) / Na sluneční straně hor (Sunny Side of the Mountain) / Waterloo / Přes pláně (Crossing the Plains) / Odjíždím v dál (I’m a Long Gone Daddy) / Banjo z mlžných hor (Foggy Mountain Breakdown)

 

Foto: Supraphon / František Heřman