Sebeobrana při systematickém násilí

Den boje násilí proti ženám, který byl v neděli, zahrnuje mimo jiné i různé formy násilí a ponižování za zdmi domácností nebo v zaměstnání. Že vás zmlátí zaměstnavatel není bohužel tak vzácný jev, nakolik se to zdá bláznivé. Že vás zmlátí partner je snad ještě častější. Ing. Martin Matouš nás dnes pozve i na kurzy sebeobrany, o které je v jeho centru obrovský zájem. Možná osvěta pomůže ženám lépe se bránit v »běžných násilných situacích«.


Předpokládám, že dlouhodobé psychické i fyzické ponižování notně sníží sebevědomí oběti a změní její pohled na svět. Není potom těžké přinutit takovou ženu, aby se KONEČNĚ začala bránit?
Již z mých minulých odpovědí je zřejmé, že učím v sebeobraně ženy, aby hodně komunikovaly, zklidňovaly situaci a když už není jiná možnost, aby bojovaly jako dravé kočky. Něco jiného je ale domácí násilí. Tady nemůžete odrazit útok a utéci do bezpečí domova. To nebezpečí je doma a nelze z něj tak snadno uniknout. Je to hodně těžká situace a řešení závisí na silné vůli ženy a na rozhodnutí něco s tím dělat. Zde si žena musí uvědomit základní myšlenku, nikdo nemá právo ji ubližovat.
V partnerském vztahu muže a ženy je možno dělat jen to, s čím oba souhlasí. Jakmile jeden z nich začne dělat věci, které jsou pro druhou stranu nepřijatelné, tak je to třeba hned řešit. Promluvte si o tom, řekněte mu, že nechcete, aby se k vám choval hrubě nebo aby nedělal to co se vám nelíbí.
Tyto rozhovory dělejte v klidové fázi konfliktu. Samozřejmě nastane situace, kdy se agrese opakuje a tady je pak na ženě, aby v sobě našla vnitřní sílu to razantně řešit. Nechce-li to agresor pochopit nebo změnit své chování, tak z tohoto vztahu co nejdříve odejděte. Vím, že to je to nejtěžší např. kvůli dětem, finanční závislosti nebo nemožnosti nového bydlení. Ale právě tato nemožnost řešení situace dává agresorovi sílu stále pokračovat v násilí, protože ví, že vám nezbývá nic jiného než trpět. A zde je klíčový okamžik k vaší obraně, změnit tuto situaci a ze vztahu odejít. Než tento razantní krok uděláte, tak si vše tajně dopředu připravte, zajistěte nové bydlení, případně finanční pomoc a moc o tom nikde nemluvte.
Lze vůbec sebeobranu a první z ní použít třeba doma, vůči násilnickému manželovi? To se přece nedělá, je to můj partner, jemuž jsem kdysi u oltáře… znáte to… Přece mu nebudu píchat do očí a mlátit do rozkroku?
Když to žena nechá dojít až tam, že se učí jak si krýt hlavu, jak minimalizovat těžká zranění, tak je vše špatně. Samozřejmě, že se má bránit a všemi prostředky co má po ruce, ale co potom. Fyzická obrana – udeř a zmiz – zde nejde provést, zase se musí vrátit domů?


Zde se musí vymyslet jiný plán a opět prevence. Při prvním nátlaku, agresi, napadení to pojmenovat, postavit se a říci: „tak to nebude a jestli ano okamžitě odcházím.“ Zde je třeba udělat únikový plán a jednat. Jakmile to nebudete řešit s tím – ono se to vyřeší samo, tak se patrně stane, že se agrese bude jen stupňovat a bude nabývat i jiných forem.
Co je většinou tím hlavním stimulem, kdy se žena rozhodne – a DOST! A začne se bránit?
Sebepoznání, že je jedinečnou osobou a že nikdo nemá právo jí týrat nebo jinak omezovat. Jakmile si uvědomí, že agrese vůči ní není normální stav, že může žít i jiný život a že to není její životní úděl, tak přijde k poznání, že celý svůj život může ovládat a prožívat ho jak si přeje ona. Uvědomí si, že se mít ráda, prožívat šťastný život a obohacovat svou přítomností a jednáním lidi kolem sebe, je smysluplnější životní cesta, než trpět ve špatném vztahu. Pak najde v sobě sílu to řešit. Způsoby jak to řešit se následně najdou, nejdůležitější je to rozhodnutí »Chci žít jinak!«
Je třeba používat jemnější druhy obrany a postupně přitvrzovat (například vůči tomu partnerovi nebo zaměstnavateli apod..) nebo lze nastoupit hned zkraje s tvrdou obranou a útočníka tak poněkud šokovat?
Já to vidím spíš, že je třeba si vymezit svůj prostor a svou sebeúctu, co snesu a co již ne. Když vám sprostě vynadá šéf, tak ho nepraštíte, ale řekněte mu, že má pravdu, že jste udělala chybu, že je v pořádku, že vás na ní upozornil, ale hned ho požádejte aby byl slušný, abyste si ho mohla dále vážit. Jestli se to opakuje, tak si můžete vybrat, najít si jiné zaměstnání nebo bojovat právní cestou.
Stejné to je partnerském životě, stanovit si hranici, kterou partner nesmí překročit. K této obraně potřebujete stejně tolik síly a odvahy, jako k fyzickému boji. Bude tam plno emocí, strach, nejistota, obavy z následků se kterými se musíte poprat. Když se trochu ponoříte do studia, jak pracovat s těmito emocemi, tak zjistíte, že řešení najde ve vaší mysli. S poznáním, jak pracuje vaše mysl a funguje okolní svět najdete sílu tyto nepříjemné situace řešit.
Pořádáte kurzy sebeobrany, o které je mimochodem obrovský zájem. Asi ta upřímnost tam ještě z mnoha důvodů nebude plná, ale co je tím hlavním motivem, proč se ženy do kurzů hlásí? Je to špatná zkušenost z minula nebo jen touha mít možnost se kvalitně bránit, v případě, že by na onu špatnou situaci došlo?
Do kurzů přicházejí ženy z obou důvodů, jak jste řekla. Některé z nich zažily týrání, přepad i znásilnění. Bohužel jsem vyslechl hodně nehezkých případů. Jiné se třeba jen necítí bezpečně při cestě do práce. Zajímavé je, že do kurzů přicházejí spíše ženy starší 25 let, které si již více uvědomují nebezpečí a myslí zodpovědně. Nejrizikovější skupina děvčat a žen od 17 do 25 let, která je statisticky na prvním místě v přepadech a znásilnění je bohužel také nejméně zodpovědná a tyto kurzy moc nevyhledávají. Je to ale každého volba.
Jak vůbec takový kurz probíhá? Co všechno se ženy naučí? Nalákejte nás…
Z mnoha témat, která v kurzech sebeobrany učíme se můžete naučit následující. Jak si počínat v domě, v podzemním parkovišti, ve výtahu, v průchodech a chodbách velkých objektů. Jak minimalizovat útok, jak se bránit v malém prostoru, kde není možnost rychlého úniku. Jak zlikvidovat útočníka, který vás zatlačil do rohu nebo ke zdi. Co dělat, když vás útočník srazí na zem a zalehne, jak se ubránit znásilnění, jak ze sebe udělat herečku, ukecat ho a najít slabé místo pro svou obranu, jak jednoduše a rychle vyřadit útočníka z boje. Zjistíte, jaké techniky jsou při obraně na zemi nejúčinnější. Útočník je většinou silnější, takže jakákoliv zbraň kterou máte, zvyšuje vaší šanci na obranu. Naučíte se používat běžné předměty k superúčinné obraně, zjistíte jak využít hřeben, řasenku, kreditní kartu nebo sprej k silné obraně. Najdete pro sebe vhodnou zbraň, kterou můžete mít stále při sobě a naučíte se s ní bránit.
Všechny tyto informace jsou velice důležité pro váš svobodný život beze strachu. Vedlejším benefitem našich kurzů je získání sebevědomí, které se odrazí ve všech činnostech, které děláte a celém vašem životě.
Jestli chcete zjistit jak se bezpečně pohybovat po městě, ta si nechte posílat emailem články ze seriálu Bezpečně ve městě, který si můžete zdarma objednat na mém webu www.bojovaskola.cz.
A já tenhle seriál vřele doporučuju!!! Stejně jako ing. Martina Matouše, terému děkuji za tento seriál, kterému věnoval svůj vzácný čas. Kéž ho nikdy žádná už nikdy nepotřebujeme…

Foto: fotobanka Dreamstime a Devianart, Martin Matouš
www.cajovnaumodrekocky.cz