Hrad Houska byl plný hvězd

Na hradě Houska se konal již 15. ročník benefičního koncertu Noc s hvězdami na hradě Houska, jehož výtěžek putuje každým rokem na obnovu této historické památky. Už od poledních hodin se to na hradě začalo hemžit interprety, kteří přijali účast na tomto již legendárním koncertu, tentokráte s nálepkou Duety.


A tak se na zvukových zkouškách postupně začali objevovat Jarek Šimek s raperem Raegem nebo dvanáctiletým Tomášem Ringlem, který tak úžasně vystřihl písničku Vyznanie od Mariky Gombitové, že celá Houska aplaudovala ve stoje. Na zvukových zkouškách se pak postupně vystřídali všichni interpreti, kromě Daniela Hůlky, který večer před akcí oznámil přes svého manažera, že je nemocný.
Nedorazila ani Kamila Nývltová, kterou den před koncertem štípla zase do krku vosa a tak nemohla zpívat ani ona. Tyto dvě absence hned v úvodu koncertu oznámila moderátorská dvojice Markéta Mayerová a Slávek Boura a 15. ročník začal.


Na podiu se tak střídali v duetech například kamioňák Jiří Zonyga, který dorazil na Housku se svou dcerou a střihl si duet s muzikálovou zpěvačkou Markétou Zeherovou, s kytarou zazpíval SuperStar Vlasta Horváth a s duetem ho Oh, darling ho přišla podpořit Marcela Březinová.


Svými krásně zabarvenými hlasy přispěla i sesterská řecko-česká dvojice Martha a Tena Elefteriadu, které roztleskaly Housku řeckými songy. Ty bohužel nestihly slavnostní přípitek v Loveckém salonu, protože si na hotelu Kokořín v kokořínském údolí, kde spali všichni účinkující, zapomněly šaty a musely se pro ně vracet.


Svůj duet k dobrému přidali i zpěvák a zároveň producent koncertu Martin France, který společně s Kateřinou Brožovou zazpívali mix z pohádky Šíleně smutná princezna a sklidili za ni veliký aplaus. Jako poslední dvojice se představily Kamelie, které zazpívaly své nesmrtelné hity a jako překvapení si hned v první písničce přizvaly na song Robinson travestie skupinu Screamers.
Na vstupném se letos vybralo necelých 80 tisíc korun a poté se interpreti přišli s diváky rozloučit společnou písní Není nutno. Od 21 hodin začal na 1. nádvoří koncert kapel, na kterém se představily skupiny Jackye, Angels včele s Markem Černochem a Pavel Houfek Band, která koncert ukončila.


Mezitím ve 2. patře hradu probíhal V.I.P. večírek, který moderoval herec Miroslav Šimůnek a kde proběhla módně-taneční show Dos Amigos, zažongloval opět dvanáctiletý Tomáš Ringel, letošní zpívající interpreti pokřtili největší kalendář fotografa Jakuba Ludvíka a V.I.P. hosté se zároveň mohli těšit na již klasickou stezku odvahy, která se šla přes tajemnou půdu hradu Houska.
Všem divákům nakonec bylo slíbeno, že se zde potkají opět za rok a to při 16. ročníku této letní hudební benefice v sobotu 2. srpna 2014.

Něco málo z historie hradu Houska…
Hrad byl založen v dekádě 1270-1280 Přemyslem Otakarem II., a to téměř souběžně s blízkým Bezdězem, dokonce stejnou stavební hutí.
Pravděpodobně z rukou Václava II. se dostal do držení Ostrve, pánů z Dubé. Ti v období své největší slávy rozhodovali o trůnu, jakož i o příjmech pokladny koruny.
Hrad vyrostl v lokalitě původně dřevěného, později kamenného hradiště (konec 9. století), které vévoda Pšovanů Slavibor založil pro svého syna Houseka.
Coby vlastníci hradu se na Housce vystřídali, vedle již zmíněných panovníků a pánů z Dubé, Jan ze Smiřic, Hrzánové z Harasova, Valdštejnové, Veronika ze Sulzu, Hypolita z Hofkirchenu, rod Kouniců, princezna Hohenlohe a hraběnka Andrássy.
V roce 1924 hrad kupuje prezident Škodových závodů, senátor pan Josef Šimonek. Po opravách byl až do roku 1939 užíván jako letní a reprezentační sídlo rodiny.
Poté byl hrad, díky své poloze v Sudetech, do roku 1945 využíván německou armádou, od roku 1950 zde byl umístěn archiv Státní knihovny v Klementinu.
Po dožití střech položeny nové (měděné), plánované noční sanatorium Spolany Neratovice nebylo dokončeno. Hrad byl počátkem 90. let předán Instavu Praha, poté vydán v restitucích původním majitelům.
Těmi jsou pan Ing. Jaromír Šimonek a paní MUDr. Blanka Horová, kteří dnes velice úspěšně napravují výsledky čtyřicetileté péče státu o památku, která je zejména díky původní gotické hradní kapli hodnocena jako přinejmenším středoevropský unikát (malby – přelom 13. a 14. století).
Teprve až současnými majiteli byl hrad Houska (poprvé v jeho dlouhé historii!!!) v roce 1999 zpřístupněn nejširší veřejnosti.

A teď k historii benefičních koncertů…
Zdá se to být až neuvěřitelné, ale benefiční koncert Noc s hvězdami na hradě Houska (www.hradhouska.cz) se poprvé uskutečnil před patnácti lety v roce 1999, kdy byl tento historický objekt po velmi dlouhé době zpřístupněn veřejnosti.
V tomto roce poprvé majitel ing. Jaromír Šimonek společně s redaktorkou Čs. rozhlasu – Region Janou Huzilovou a redaktorkou rádia Impuls Jitkou Vlkovou oslovil zpěváka Martina France (www.martinfrance.cz) a jeho agenturu Martin Production (www.martinproduction.eu), který pochází z tohoto kraje, zda by nechtěl vymyslet nějaký kulturní projekt. A tak společnými silami dcera majitele hradu Zuzana Pavlíková-Šimonková, Martin France a v počátcích i Jana Huzilová začali budovat tvář benefičního koncertu Noc s hvězdami.


Začátky nebyly vůbec jednoduché, ať už ve shánění sponzorů, tak i samotných účinkujících. Hned při prvním koncertě v roce 1999 zde bylo přibližně čtyřicet diváků a to především z řad rodinných příslušníků a kamarádů. Ale postupně přibývalo jak sponzorů, i když z počátku po tisícových částkách, tak i jména interpretů začala být čím dál tím víc zvučnější.
Tehdy byl hrad ještě v polorozbořeném stavu, chyběli podlahy, okna dveře a právě v té době při prvním ročníku tohoto benefičního koncertu se zde poprvé představili zpěvák Martin France, zpěvačka Tanja, herec Roman Vojtek a tehdejší moderátorka TV Nova Gabriela Bártíková, kteří zároveň přespali v tomto tajuplném hradě v Loveckém salonu na hliněné podlaze. Od té doby už uplynulo ale spousty vody a na hradě Houska vystoupily naše najvětší pěvecké hvězdy…

Foto: Martin Production