Co vás čeká po přepadení, aneb policejní proces jen pro odvážné?

Co vůbec čeká ženu po přepadení? Nejsou to tak ponižující procedury, že mnoho žen raději tuto ránu na duši dále veřejně neventiluje? Když jsem se na tuto otázku zeptala instruktora sebeobrany, ing. Martina Matouše, přiznal, že si k tomu přizval osobu z nejpovolanějších, soudce Okresního soudu v Chomutově.


Na tuto odpověď jsem si přizval odborníka na tuto problematiku Mgr. Jana Michanka, soudce Okresního soudu v Chomutově, který se se mnou také věnuje bojovým sportům a sebeobraně a který vám celý tento proces podrobně popíše. Podle mě jsou tyto znalosti nejen důležité pro minimalizaci psychického dopadu přepadení nebo znásilnění, ale hlavně proto, že každá prevence přepadení, o které se neustále zmiňuji je jednodušší než řešení následků.
Honzo, předávám ti slovo.
Děkuji za představení.
V tomto dílu našeho seriálu se nebudeme zabývat tím, jak se chovat v případě samotného přepadení, ale tím, jak se zachovat, pokud k takové nepříjemné události již došlo.
Je přirozené, že při samotném útoku je schopnost oběti vnímat a zapamatovat si skutečnosti, které později budou důležité pro usvědčení pachatele, značně snížená. Pokud ovšem máte v úmyslu událost řešit prostřednictvím orgánů činných v trestním řízení, jste to právě vy, kdo může významně ovlivnit důkazní situaci. Snažte se zapamatovat si co nejlépe vzhled pachatele nebo pachatelů; zejména se zaměřte na jejich oblečení, věk, přízvuk, postavu, barvu vlasů a očí a neobvyklé znaky, které je mohou odlišit od ostatních osob, jako např. piercing, tetování, jizvy, pihy, zranění apod.
Přestože při přepadení může dojít k poškození vašeho oděvu a můžete být zakrvácená a ušpiněná, před návštěvou policie se v žádném případě nepřevlékejte a nemyjte, neboť tím znehodnotíte důkazní materiál. Na vašem těle a oblečení totiž mohou být biologické stopy (vlasy, chlupy, kůže, krev, sliny), na základě kterých je možné ustanovit osobu pachatele. Buňky pachatele mohou po souboji zůstat rovněž za vašimi nehty. V případě, že se v blízkosti místa činu vyskytovali další lidé, oslovte je a získejte jejich kontaktní údaje, aby později mohli být slyšeni jako svědci, nebo je požádejte, aby na místě počkali do příjezdu policie. Nemanipulujte s předměty na místě činu. V případě, že k přepadení došlo u vás doma, před ohledáním místa činu policií ničím nehýbejte a hlavně neuklízejte.
V případě, že jste se stala obětí znásilnění, můžete se po takovém skutku cítit zneuctěná a nečistá, přesto se však ani v tomto případě nechoďte před oznámením události umýt. Policie musí zajistit biologické stopy z vašeho těla, a to zejména z míst, která přišla do bezprostředního styku s pachatelem. Jako důkazní materiál předejte policii svůj oděv, a to zejména spodní prádlo, které jste měla v době znásilnění a po něm na sobě, popřípadě též oděv pachatele, pokud jej na místě činu zanechal.
Byl-li na vás spáchán trestný čin, je třeba takovou událost oznámit orgánům činným v trestním řízení. Musíte počítat s tím, že vás v souvislosti s trestním řízením čekají i nepříjemné zážitky, nicméně přesto je na místě věc řešit, neboť jedině tak zabráníte pachateli v páchání další trestné činnosti, a pro příště tak ochráníte sebe i další případné oběti. Trestní oznámení lze podat Policii ČR nebo státnímu zástupci.
Při všech výsleších v rámci trestního řízení vypovídejte pravdivě a úplně. Pachatele co nejpodrobněji popište a vyličte co nejpřesněji, co se stalo. Upozorněte policii, kde by se mohly nacházet případné stopy. Neprezentujte svou osobu v lepším světle a nezkreslujte důležité skutečnosti. Případné lži a polopravdy po shromáždění dalších důkazů zpravidla vyjdou najevo, a dojde tak ke znevěrohodnění vaší výpovědi. Nesnažte se pachateli přitížit. Křivé obvinění i křivá svědecká výpověď jsou trestnými činy; o tom by vás měl vyslýchající poučit. Dále by vás měl poučit o tom, že nejste povinna vypovídat jednak proti osobě blízké, jednak v případě, že byste mohla sobě nebo osobě blízké způsobit trestní stíhání (např. pokud jste překročila meze nutné obrany). Při podání vysvětlení máte právo na právní pomoc advokáta. Došlo-li ke zranění nebo usmrcení útočníka, je vhodné tohoto práva využít a na advokáta se obrátit.
Nejméně tři výpovědi – to může být v této situaci docela náročný psychický maraton
Je třeba počítat s tím, že o události budete muset v rámci trestního řízení vypovídat nejméně třikrát.


Nejedná se o žádnou zvůli nebo šikanu ze strany orgánů činných v trestním řízení; takový postup jim ukládá trestní řád. Byť laikovi nemusí být rozdíl zcela patrný, každá z výpovědí má jiný procesní význam. Nejprve budete bezprostředně po události podávat trestní oznámení, které ještě není důkazem použitelným v řízení před soudem; slouží pouze policii jako operativní poznatek, na základě kterého je prováděno prověřování, zda byl spáchán trestný čin a kdo je jeho pachatelem. V případě, že se takovým šetřením podaří pachatele ustanovit, bude zahájeno jeho trestní stíhání. Od okamžiku sdělení obvinění se pachatel stává »obviněným« a získává řadu procesních práv. Po zahájení trestního stíhání pravděpodobně budete vyslechnuta jako svědek. Tato vaše výpověď již bude použitelná jako důkaz před soudem a při jejím opatřování zpravidla bude přítomen obhájce obviněného, od kterého lze očekávat, že vám bude klást dotazy a bude se snažit vaši výpověď znevěrohodnit; nenechte se jím znejistit a nevnímejte jeho případné útoky osobně, pouze dělá svou práci. Projednání věci v hlavním líčení je vedeno zásadou ústnosti a bezprostřednosti, a proto i soud bude předně usilovat o vaše osobní slyšení. Svědecká výpověď učiněná před policií bude v řízení před soudem přečtena jen tehdy, pokud s takovým postupem bude souhlasit jak obžalovaný, tak i státní zástupce, nebo pokud mezi vaší výpovědí před policií a před soudem budou shledány rozpory. Buďte připravena se na to, že v jednací síni pravděpodobně uvidíte pachatele. Můžete soud požádat, aby váš výslech byl proveden v jeho nepřítomnosti, přičemž soud takové žádosti zpravidla vyhoví.
Závěrem vám přeji, abyste tyto znalosti nemusela nikdy využít. V opačném případě na takovou situaci snad budete alespoň o něco lépe připravena a naleznete dostatek psychických sil pro její řešení.
Děkuji Mgr. Janu Michankovi za vyčerpávající odpověď, kterou – doufám – žádná ze čtenářek nikdy nebude muset hledat znovu, aby věděla, co jí čeká. Nebo… jí nikdy neprošla.
Zítra budeme pokračovat a budeme se věnovat faktickému fyzickému bránění při sexuálním útoku.

Foto: fotobanka Dreamstime a Devianart, Martin Matouš
www.cajovnaumodrekocky.cz