Alena Kupčíková – Slyším, jak to vidím

Výstava Aleny Kupčíkové nazvaná Slyším, jak to vidím proběhne od 16. srpna do 14. října 2012 v Muzeu T.G.M v Rakovníku. Alena Kupčíková patří ke kontroverzním umělcům. Návštěvníci výstavy budou nejspíše očekávat její pověstné »chlupatice« – chloupky z ženského ohanbí, které rozehrává do ženských figur. Stěžejním bodem bude však několik převážně »zvukových projektů« – transformace jevů do obrazu a zvuků, například hudba pohybu slunce, zvuk celého lesa i jednotlivých stromů a hudba očí. Také s použitím GPS technologie zaznamenala pohyb lidí z různých měst. Výstavou se poukáže na dosud neodhalené provázanosti a vzájemné souvislosti.


Diváci budou moci shlédnout souvislosti mezi transformaci různého nazíráni. Jak autorka sama říká: „V dílech jsem chtěla ukázat existenci vnitřního systému fungování dyslektického mozku.“ Na výstavě tak nebude chybět ani projekt DYS ( vycházející z doktorandské práce Aleny Kupčíkové organicky přetvářející a syntetizující vědecký přístup a umění), již používané Multimediální interaktivní Testy a Slabikář pro děti od čtyř let, k možnému odhalení a prevenci počátečních problému pří čtení a psaní.


Vystavené projekty jak ty konceptuální zvukové tak i »chlupatice« se rozvíjejí a rozrůstají. Lidé ji již neposílají jen chloupky v obálkách, ale i fotky letokruhů stromu, cest a silnic. Právě na projektu cest a silnic již druhým rokem umělkyně intenzivně pracuje. Pohyb lidí – lidské stopy – je pohybem lidí z různých měst podle GPS skrze dopravní tepny – silnice, ale taktéž úspornější a méně frekventovaná místa – ulice, zapomenuté cesty. Projekt nese název „Orchestrální pohled na bytí lidských stop“ a je téměř sochařsky převáděn do jasně vymezených reliéfů z českého křišťálu, z vymezeného rámce ohraničené konceptem, nosnou myšlenkou proměňující se v samonosnou konstrukci odvedené od původního záměru k abstraktní poloze. Tento projekt bude v průběhu září vystaven i v Národní galerii v Praze na výstavě s mottem »Dyslexie je dar«.


Výstava Aleny Kupčíkové v Rakovníku tak doplňuje pohled na její dosavadní tvorbu a ukazuje odvrácenou stranu tvorby naší nejznámější výtvarnice, známe vášní pro experiment s technikou – Alena Kupčíková stále vymýšlí nové techniky – malba jedním chloupkem, chloupky nadále zlatí a stříbří a v neposlední řadě pracuje s českým křišťálem Preciosa a brilianty.

O autorce
Alena Kupčíková se narodila 22. října 1976 v Šumperku. Je absolventkou pražské Akademie výtvarných umění, magisterského a doktorandského studia. Měla možnost studovat v Jihoafrické republice na Technikon Natal v Durbanu a na slavné Pařížské Ecole Nationale Supérieure des Beaux Arts. Je autorkou řady instalací a projektů s výraznými konceptuálními rysy a mezioborovými přesahy. V roce 2003 získala za své »chlupatice – erotické kresby« prestižní Mezinárodní cenu LVMH-Louis Vuitton-Moët Hennessey, Paříži, Francie. Její díla jsou zastoupena ve sbírce Národní galerie v Praze, v soukromých sbírkách v České republice, Německu, Holandsku, Švýcarsku, Japonsku a USA.
Je členkou mezinárodní skupiny vzniklé v Paříži FEMLINK 1 žena, 1 video, 1 země. Založila neziskovou organizaci Umění a věda na podporu dyslektickým dětem, den dyslexie a je autorkou Multimediálních interaktivních Testů a Slabikáře pro děti od čtyř let, k možnému odhalení a prevenci počátečních problému pří čtení a psaní. Alenu Kupčíkovou zastupuje 5s gallery v Praze.

Otevírací doba výstavy
Srpen: úterý – neděle 9 – 19 h.
Září a říjen: úterý – neděle 9 – 17 h.

Foto: Muzeum T.G.M v Rakovníku / Alena Kupčíková


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353