Jordi Sierra i Fabra – Franz Kafka a panenka cestovatelka

Ty dopisy se nikdy nenašly, přesto o nich ze svědectví víme. Franz Kafka je asi rok před svou smrtí psal malé holčičce, jejíž jméno se nikdy nezjistilo. Trvalo to asi tři týdny a Kafky se při psaní zmocňovalo stejné nervové napětí jako vždycky, když usedal k psacímu stolu. Co v nich mohlo být? To zkusil fabulovat ceněný španělský spisovatel Jordi Sierra i Fabra. Ilustrovala Markéta Prachatická.


Franzi Kafkovi zbývá už jen několik měsíců života a děti pro něj znamenají neznámé, vysoce nebezpečné tvory, uzlíčky neustálého střídání smíchu a slz, odhalených nervů a neutuchající energie, nekonečné otázky, které člověka přivádějí k naprostému vyčerpání. Přesto se odhodlá uprostřed parku oslovit plačící holčičku, která právě ztratila svoji panenku. Aby ji ukonejšil, vymyslí si rychle příběh o tom, že panenka se neztratila, ale odcestovala a on má od ní pro holčičku Elsi dopis. Je totiž pošťákem pro panenky…
O dopisech, které psal Franz Kafka po tři týdny roku 1923 malé holčičce, víme ze svědectví jeho tehdejší družky Dory Dymantové (Diamantové). Kafka prý psal dopisy pro malé dítě se vší vážností a odevzdáním jako všechno ostatní. Psal je jménem ztracené panenky, která po tři týdny ujišťovala holčičku o své lásce, vyprávěla jí o svých cestách a dobrodružstvích v cizích zemích. Závěrem pozoruhodného vyprávění bylo, že se panenka zamilovala a vdala. Tou dobou už byla holčička se ztrátou panenky dávno smířená.
Německý vydavatel Klaus Wagenbach, znalec Kafkova díla, hledal holčičku v okolí berlínského parku Steglitz celá dlouhá léta. Chodil dům od domu, vyptával se sousedů, dával inzeráty do novin, to vše bez úspěchu. Neztrácel naději a navštěvoval park mnoho dalších let. Dodnes údajně sní o tom, že se s neznámou adresátkou setká.
Jordi Sierra i Fabra se k námětu dostal díky článku Césara Aireho Panenka na cestách, uveřejněném na zadní straně literární přílohy deníku El País 8. května 2004. Domyslel, jak by ztracené dopisy mohly vypadat a dovedl jejich příběh do smyšleného konce.

O autorovi
Jordi Sierra i Fabra (26. 7. 1947 v Barceloně) je autorem více než čtyř set knih, kterých se prodalo přes devět miliónů výtisků. Na obou březích Atlantiku získal četná literární ocenění, mimo jiné i Národní cenu za literaturu pro děti a mládež právě za knihu Franz Kafka a panenka cestovatelka (2007), dvakrát byl nominován na Cenu Hanse Christiana Andersena. Založil také nadaci, která má za cíl pomáhat mladým spisovatelům a podporovat četbu. Na podzim 2009 navštívil na pozvání Institutu Cervantes Prahu a Brno a besedoval se studenty dvojjazyčných gymnázií.

Vydal: Albatros
Počet stran: 104
Cena: 199,- Kč

Foto: Nakladatelství Albatros