Slavná Čardášová princezna se vrací do Ostravy

Nová inscenace největší operetní lovestory nabídne bohatou přehlídku hitů ve velkorysé výpravě. S diváky milovanou nejslavnější operetou Emmericha Kálmána se do Národního divadla moravskoslezského po úspěšné práci na muzikálu Divotvorný hrnec vrací režisér Lumír Olšovský: „Těžko mluvit o naší ,Čardášce‘ dřív, než se vylíhne ze současné podoby, ve které se zatím rodí na zkouškách. Ale mám tým skvělých a talentovaných spolupracovníků a prvotřídní interprety, tak se na výsledek jenom těším. Věřím, že to bude poutavá inscenace nabitá energií, vášní, krásou, smutkem i vzdorem zamilovaných – tedy vším, co autoři operety zamýšleli a co si diváci zaslouží vidět.“


Čardášová princezna, klasická opereta s romantickým příběhem lásky varietní hvězdy Sylvy Varescu a mladého knížete Edwina ze vznešeného rodu von Lippert-Weylersheim, baví diváky již téměř sto let. Scénu nejnovější ostravské inscenace navrhl známý scénograf Šimon Caban, jehož práci mohli diváci NDM ocenit už v muzikálech Sázky z lásky (Guys & Dolls) a Pardon My English, které zároveň i režíroval. Ke svým zkušenostem s žánrem operety uvádí: „Před lety jsme s naším souborem Baletní jednotka Křeč natočili pro Věru Chytilovou operetu Cikánský baron. Pro mě jako scénografa se ale práce na operetě příliš neliší od práce na jiných žánrech. Spolu s režisérem domlouváme koncepci a v tomto případě vznikla mezi mnou a režisérem Lumírem Olšovským okamžitá shoda. Pak už jen musím respektovat prostředí, postavy, styl, hudbu, výtvarno a hlavně rozpočet. Čardášová princezna je logický, chytrý, přitom hravý, milý, rozpustilý příběh s klasickým »překvapením« na závěr. Co více si přát?“


Kostýmy jsou dílem Romana Šolce, který patří k nejvyhledávanějším kostýmním výtvarníkům a na svém kontě má například návrhy pro muzikály Dracula, Kleopatra či muzikál na ledě Popelka. Novou inscenaci Čardášové princezny hudebně nastudoval Karol Kevický, režijně spolupracovala šéfka souboru opereta/muzikál Gabriela Petráková, dramaturgem je Pavel Bár, choreografie vytvořila Jana Vašáková. Působivost inscenace podtrhuje přítomnost cimbálové muziky Tolar, která některá hudební čísla doprovodí přímo na jevišti.
V první premiéře NDM roku 2013 zazní všechny slavné hity Čardášové princezny, například Dívenky, dívky a dámy šantánů, Vlaštovčí duet, Joj mamá!, Hajmási Péter, Hajmási Pál a mnoho dalších. Kromě oblíbených sólistů NDM vystoupí v inscenaci také špičkoví hostující umělci včetně Luisy Albrechtové, kterou velmi dobře zná i operetní publikum ve Vídni díky jejímu působení v inscenacích Wiener Volksoper. Dalším vzácným hostem je dlouholetá hvězda Hudebního divadla Karlín Galla Macků.
Premiéry operety Čardášová princezna se konají 17. a 19. ledna 2013 vždy v 18.30 hodin v Divadle Jiřího Myrona.

Luisa Albrechtová – Sylva Varescu
Sopranistka Luisa Albrechtová, rodačka z Prahy, vystudovala operní zpěv nejprve na Hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze ve třídě prof. N. Kniplové, následně pak na Universität für Musik und darstellende Kunst ve Vídni ve třídě prof. R. Hansmanna. Pod vedením prof. D. Orlowskyho a prof. U. Theimera absolvovala na vídeňské univerzitě také hudebně-dramatické studio. Akademickým vzděláním prošla rovněž v oboru teorie kultury – kulturní antropologie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde roku 2007 získala titul PhDr.
Významné soutěžní ceny jí byly uděleny v Německu (Internationaler Gesangswettbewerb Festspielstadt Passau 2009), Velké Británii (International Voice Competition London, Emma Destinn Foundation) a Rakousku (Nico Dostal-Operettenwettbewerb).


Repertoárová šíře jejího mladodramatického sopránu zahrnuje velké mozartovské role (Hraběnka Almaviva – Figarova svatba, Donna Anna – Don Giovanni, 1. dáma – Kouzelná flétna), party Pucciniho (Liù – Turandot, Mimì – Bohéma, Sestra Angelica) a Verdiho (Elisabeth – Don Carlos, Leonora – Trubadúr), ale i zásadní role operetního repertoáru (Rosalinda ve Straussově Netopýrovi, Hana Glawari v Lehárově Veselé vdově, obojí v produkci vídeňské Volksoper, dále titulní role v Kálmánově Hraběnce Marici či Sylva Varescu v Čardášové princezně).
Koncertní turné zpěvačku zavedla krom domácích pódií i do bezmála všech zemí Evropy, ale také do Ruska, Japonska, Tchaj-wanu, Koreje a USA. Ze spolupráce s významnými hudebními tělesy zmiňme alespoň Philharmonic Orchestra Philadelphia (USA), San Diego Philharmonic Orchestra (USA), Philharmonie Wrocław (Polsko), Malta Philharmonic Orchestra či rakouské Wiener Mozart Orchester a Haydn Sinfonietta Wien.

Foto: Divadlo Jiřího Myrona