Balet Národního divadla připravuje světovou premiéru Čarodějova učně

Balet Národního divadla připravuje světovou premiéru tajemného příběhu s názvem Čarodějův učeň, která se uskuteční 28. února 2013 v Národním divadle. Taneční horor, ve kterém tvůrci oživí téma staré lužickosrbské legendy z přelomu 17. a 18. století pojednává o chlapci, který se na prahu dospělosti přiblížil černé magii a je jí fascinován, dokud nepozná, že ho může zahubit. Příběh zobrazuje nebezpečí střetů se záhadnými silami, které dokážou poblouznit i fascinovat. Hlavní hrdina dojde k poznání, že jen láska může přemoci i ta nejtemnější kouzla.


Jde tedy o téma a příběh poněkud mrazivý, tajemný a strašidelný, nicméně se šťastným koncem. Tak jako to bývá ve většině pohádek, legend a pověstí, i zde se nakonec ukáže, že láska je silnější než smrt. „Naše inscenace je určena, kromě rodin s dětmi a dospělým, především dospívající mládeži. Půjde o temný taneční příběh, který bude plný fyzických a dynamických choreografií Jana Kodeta. Na základě již probíhajících zkoušek mohu potvrdit, že půjde o současný tanec, kdy se i obyčejné gesto ruky stává magickým tanečním prvkem. Zacílením na dospívající mládež klademe důraz i na silnou vizuální stránku inscenace. Scéna Jakuba Kopeckého se inspirovala kromě jiného opuštěnými industriálními budovami Libereckého kraje, které postupně pohlcuje příroda. Kostýmy pak vytvořila Saša Grusková především s ohledem na dynamický pohyb tanečníků. Snad nejdůležitější stránkou vedle choreografie je uhrančivě temná a až filmově plastická hudba Zbyňka Matějů,“ uvedl Lukáš Trpišovský, spoluautor libreta a režie.
Příslibem mimořádně vydařeného představení je také mladý režijní tandem SKUTR – Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský, jejichž dosavadní režisérské počiny zaznamenaly příznivé reakce kritiky i diváků. Za svou tvorbu získali mnoho cen včetně Grand Prix na mezinárodním festivalu FIST v Bělehradě a Ceny diváků tamtéž, Ceny Evalda Schorma a Ceny Josefa Hlávky.

Čarodějův učeň
Taneční horor na motivy lužickosrbské legendy
Libreto: Jan Kodet, Martin Kukučka, Lukáš Trpišovský
Hudba: Zbyněk Matějů
Choreografie: Jan Kodet
Režie: SKUTR (Martin Kukučka, Lukáš Trpišovský)
Scéna: Jakub Kopecký
Kostýmy: Alexandra Grusková
Světelný design: Daniel Tesař
Hraje orchestr Národního divadla
Dirigent: Pavel Šnajdr
Světová premiéra: 28. 2. 2013 v Národním divadle
2. premiéra: 1. 3. 2013 v Národním divadle

Foto: Národní divadlo