První premiéra NDM v sezóně? Unikátní opera-film!

V rámci dramaturgické řady operní hity 20. století uvede Národní divadlo moravskoslezské (NDM) premiéru opery Tři přání aneb Vrtkavosti života Bohuslava Martinů. Provokativní a technicky náročná opera-film s prvky jazzu ve své partituře se dočká teprve třetího uvedení v Česku!

TP1
„Tři přání napsal Martinů na sklonku dvacátých let 20. století, kdy pod vlivem jazzového opojení zvolil velice netradiční nástrojové obsazení – symfonický orchestr s klavírem, dva saxofony, jazzovou flétnu, flexaton, bendžo a akordeon a navíc se pokusil o propojení opery s médiem němého filmu. Forma »divadla na divadle« je zde přetavena ve filmové natáčení provokativního dadaistického příběhu,“ přibližuje operu dramaturgyně Eva Mikulášková. „Je to zároveň hravý, kolážovitý divadelní svět fantazijního »osvobozeného divadla«. V tomto duchu herní koláže koncipujeme i herecké akce, pracující s dadaistickým odstupem, střihem, někdy i s konvencemi filmového herectví té doby a zároveň až muzikálovou taneční stylizací některých ansámblových scén. Koláž a zmnožování prolínání, světy vedle sebe a přes sebe,“ dodává režisér Jiří Nekvasil.

TP4
Celá pohádková opera o víle, která plní mrzutému stárnoucímu páru jejich rozmařilá přání, se začne v úvodu natáčet jako film a posléze je promítána na plátno. Zjistíme přímo na jevišti, že paralely mezi zobrazovaným osudem hlavních postav opery a osobním životem herců nejsou čistě náhodné…
„Udělám to celé, jako by to byl film. Ale bude tu ještě třetí jednání, které ti popíši příště, musím vymyslet nějaké moderní zarámování,“ napsal Bohuslav Martinů své nastávající ženě. Na diváky NDM tak čeká vůně a vzdech roztančené Paříže konce dvacátých let, píseň argentinského zpěváka z gramofonové desky, Bohuslav Martinů a Georges Ribemont-Dessaignes, to je dada, surrealismus, avantgarda a v neposlední řadě vtip. Dopřejte si velkolepou podívanou!

TP8
Pod taktovkou nového hudebního ředitele opery Jakuba Kleckera, na scéně Daniela Dvořáka a v kostýmech Sylvy Zimuly Hanákové se v hlavních rolích divákům představí Lucie Kašpárková / Petra Perla Nôtová, Jiří Hájek / Josef Škarka, Jorge Garza / Peter Račko, Lenka Čermáková / Jana Hrochová a další.
Premiéra opery Tři přání aneb Vrtkavosti života se uskuteční 15. a 17. října 2015 v 18.30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka.

Foto: Národní divadlo moravskoslezské / Martin Popelář

FB_post_Mysmas


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353