Premiéra v Divadle pod Palmovkou: Náměsíčná komedie aneb Kankán u starého mládence

V sobotu 12. března uvede Divadlo pod Palmovkou letošní sedmou (!) premiéru – inscenaci Náměsíčná komedie aneb Kankán u starého mládence v režii bulharského režiséra, absolventa pražské DAMU a držitele mnoha ocenění Nikolaje Peneva.

foto Namesicna komedie
Příběhová linka Náměsíčné komedie byla autorem zasazena do Dublinu počátku třicátých let minulého století a je velmi jednoduchá: opírá se vlastně o jednu barvitou a vynikajícím způsobem uchopenou a rozvinutou situaci. Nemajetný svobodný mládenec John Jo (ono »Jo« je zkrácenou podobou křestního jména John) Mulligan pozve do svého pronajatého bytu střeženého přísnou a puritánskou slečnou Mossieovou dívku Angelu, se kterou prožije divokou noc plnou vášně. Ve chvíli, kdy má brzy ráno Angela byt diskrétně opustit, se však situace nečekaně zkomplikuje a vyvine se v sérii až neuvěřitelně bizarních situací na téma »jak dostat ženu včas a nepozorovaně z postele«.
Divadlo pod Palmovkou se jako první české divadlo vrátilo k původnímu originálnímu textu O’Caseyho hry The Bedtime Story, podle které vznikla v šedesátých letech minulého století divadelní a později i televizní a filmová adaptace Jiřího Krejčíka s názvem Pension pro svobodné pány. Inscenace Divadla pod Palmovkou se nechala inspirovat nejen obrovskými možnostmi původního O’Caseyho textu, ale přináší zdánlivě banální příhodu jedné pozdní noci a časného rána starého mládence John Johna Mulligana a jeho dívky na jeviště v současném jevištním jazyce. Autorem překladu je Jiří Josek.
Na otázku proč stojí za to tuto komedii uvádět, odpověděl režisér Nikolaj Penev: „Vzít si děvče v noci na staromládenecký pokoj je jedna z nejnormálnějších, nejradostnějších a nejpřirozenějších věcí, které vůbec existují. Nejde to ale v domě, kde platí až puritánský řád. Člověk musí být svobodný, protože když není svobodný, když v sobě svobodu potlačuje, tak se z něj stane pokrytec, který se může klidně nakonec dopracovat až k tomu, že kvůli dodržování jakýchsi pravidel třeba klidně zabije jiného člověka. Je nutné bojovat za vlastní svobodu a nebát se jí, nebát se přirozenosti věcí. Jinak se člověk může stát obětí nesvobodného systému a může se stát i jeho vykonavatelem. A bojovat proti takovým systémům vyžaduje často velkou statečnost.“
V inscenaci Nikolaje Peneva se v hlavní roli představí Jan Hušek, v dalších rolích pak diváci uvidí Marcelu Nohýnkovou, Lenku Langovou, Radka Valentu (který také složil hudbu), Magdalenu Wronkovou a další.
První repríza se uskuteční 21. března, v dubnu pak tuto inscenaci najdou diváci na repertoáru dvakrát, a to 12. a 23. dubna.
Do konce sezony Divadlo pod Palmovkou uvede ještě premiéru inscenace Večer tříkrálový v režii Ivana Krejčího (29. a 30. dubna) a v květnu obnovenou premiéru Krvavé svatby Federica Garcíi Lorcy v režii Michala Langa.

Foto: Divadlo pod Palmovkou

1920x1080px_osudy_hvezd


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353