Fišarová a Olšovský dočasně posílí tým muzikálu Divotvorný hrnec

Jedno únorové a jedno březnové představení muzikálu Divotvorný hrnec nabídne divákům Národního divadla moravskoslezského exkluzivní hosty: v roli Bellindy se představí Radka Fišarová a jako Vodníka Čochtana diváci uvidí Lumíra Olšovského.


V jeho případě je hostování unikátní i proto, že inscenaci sám režíroval. Plánoval i toto účinkování? „Kdepak! My nemáme osud ve svých rukou, naopak osud má v hrsti nás a hraje si s námi pěknou veselohru: moje režírování Divotvorného hrnce v Ostravě a nyní dokonce i hraní role vodníka Čochtana je toho přesvědčivým důkazem. Navíc patřím mezi pověrčivé lidi, kteří stejně jako v Divotvorném hrnci doufají, že vyjde duha a ukáže jim směr, kudy za štěstím. Ostrava a konkrétně zdejší divadlo mi připomíná Štědrou dolinu – setkal jsem se tu se společenstvím pracovitých lidí, kteří mě láskyplně přijali mezi sebe,“ uvádí Lumír Olšovský, který před dvěma týdny v Ostravě s velkým ohlasem uvedl svou nejnovější režii, inscenaci slavné operety Čardášová princezna. Momentálně usilovně spolupracuje na autorském muzikálu Fantom Londýna, kde každá postava může být vrahem. Premiéra je naplánovaná na 16. května 2013.


Znamenitý výkon Radky Fišarové měli už diváci možnost vidět nedávno v hlavní roli inscenace Edith, vrabčák z předměstí, se kterou zde hostoval baletní soubor Národního divadla Brno. Zpěvačka, známá například z pražských inscenací muzikálů Evita a Kleopatra, zpívala všechny slavné, ale i méně známé hity z repertoáru Edith Piaf ve francouzském originále.
Radka Fišarová i Lumír Olšovský se ostravskému publiku v Divotvorném hrnci představí 5. února. Ještě jednou si pak roli Vodníka Čochtana zahraje Lumír Olšovský 6. března.

Divotvorný hrnec
Roli pohádkového jihočeského vodníka Čochtana v Divotvorném hrnci – mimochodem prvním muzikálu u nás – proslavil svým osobitým podáním především její první představitel Jan Werich, který si ji oproti americkému originálu upravil takříkajíc »na tělo«. Také v pozdějších letech hráli Čochtana prvotřídní herci – krom jiných Miloš Kopecký nebo Josef Dvořák, v NDM například populární ostravský herec Josef Kobr. V současné inscenaci režiséra a herce Lumíra Olšovského ji alternují Norbert Lichý a Jiří Sedláček.
Příjezd českého emigranta Josefa Maršálka a jeho dcery Káči rozpoutá ve Štědré dolině ve státě Missitucky (čteno jako »mysitaky«) řetězec peripetií, když si Maršálek koupí část pozemku, aby tam mohl ukrýt hrnec se zlatem, který si podle svých slov vypůjčil od jihočeského vodníka. Doufá, že tak zbohatne a obstará věno pro Káču. Hrnec plní přání nad ním pronesená (ovšem pouze tři) a s jeho pomocí jsou ve Štědré dolině napraveny nespravedlnosti mocichtivého senátora Randalla, němá Susan je vyléčena, Čochtan se stane člověkem, Káča se šťastně vdá za sympaticky rebelského Woodyho i bez bohatého věna a její otec se vrátí zpátky sám do třeboňského kraje, kde je jeho domov.

Radka Fišarová
Narodila se roku 1977 v pražské čtvrti Libeň. V pěti letech začala zpívat ve sboru Bambini di Praga. Ve dvanácti založila vlastní country kapelu Auris a v šestnácti natočila první album Město. Při studiu na konzervatoři Jaroslava Ježka stihla nazpívat písně k filmu Eine kleine Jazzmusik a zahrála si v české verzi muzikálu Hair. Následovala Bernsteinova Mše na Pražském hradě a na českokrumlovské točně Káča v Divotvorném hrnci. Ve dvaceti letech získala úlohu Evity, a stala se tak nejmladší představitelkou této role ve světě. Roku 2000 byla premiéra tanečního muzikálu Edith – vrabčák z předměstí, se kterým Radka Fišarová vystupovala a vystupuje po celé republice. Na základě inscenace vzniklo i CD s názvem Radka Fišarová zpívá Edith Piaf pod pařížským nebem.
Zahrála si Vypravěčku v Řeku Zorbovi i Kleopatru ve stejnojmenném muzikálu, v Rebelech ztvárnila Alžbětu a ve Třech mušketýrech se představila jako královna Anna. Mimo to zpívala s Davidem Uličníkem v recitálu … a nejen muzikál a alternovala s Bárou Basikovou Lucrezii Borgii v Národním divadle. Pravidelně vystupuje s Českým klarinetovým kvartetem v komorně laděném koncertním pořadu Rapsodie v černém. S akordeonistkou Jaruškou Vlachovou a klavíristou Vlastou Bičíkem vytvořili nový pořad francouzských písní s názvem Podívej, kvete růže.

Lumír Olšovský
Narodil se v Hlučíně. V roce 1991 absolvoval Státní konzervatoř v Ostravě, poté nastoupil do divadla v Karlových Varech. Od roku 1993 působil v pražském Divadle za branou II režiséra Otomara Krejči. Po jeho zániku hledal nějaký čas uplatnění, v roce 1996 dostal malou roli Jelenského v muzikálu Hudebního divadla Karlín Superhvězda Mařenka. Posléze v Karlíně nastoupil do angažmá, ve kterém setrval do roku 2002. Za roli Cosmo Browna v muzikálu Zpívání v dešti získal Cenu Thálie. Nyní hraje především v muzikálových produkcích. V roce 2008 dokončil studium režie na pražské DAMU. Vedle činoherních režií se od té doby věnuje režírování muzikálových inscenací (Jeptišky v Divadle Na Fidlovačce, Světáci pro Divadelní společnost Háta).

Foto: Národní divadlo moravskoslezské / Radovan Šťastný


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353