Ptákoviny podle Aristofana

Slavnostní premiéře politicko-satirického muzikálu Ptákoviny podle Aristofana v Národním divadle moravskoslezském budou přítomni jeho tvůrci – básník Jiří Žáček, skladatel Zdenek Merta a také režisér původní inscenace Stanislav Moša.

2
Nejznámější českou adaptací Aristofanovy komedie Ptáci je básnický přepis Jiřího Žáčka Ptákoviny podle Aristofana. Při jeho divadelní adaptaci se těsně před revolucí poprvé sešli režisér Stanislav Moša a hudební skladatel Zdenek Merta, jedna z nejvýznamnějších autorských dvojic českého hudebního divadla.

17
K Ptákovinám podle Aristofana se autorské trio Žáček–Merta–Moša v Brně ve stylu politicko-satirického muzikálu vrátilo v roce 2010, aby společně vyvolalo ducha lidové taškařice s její živelnou hravostí, plebejskou neuctivostí a humornou nadsázkou, kde úspěšně působí na scéně Městského divadla Brna dodnes. K pochybnostem, zda v »netotalitní« době je poselství Ptákovin ještě vůbec aktuální, Jiří Žáček tehdy řekl: „Souhlasím s antropology, kteří tvrdí, že druh homo sapiens se za posledních 50 tisíc let nezměnil. Proto myslím, že Ptákoviny jsou hra nadčasová a dobové jsou jen kulisy. V každé době se najdou šikovní chlapíci, kteří se pokoušejí prostoduché ptactvo zmanipulovat, aby si svou vlastní klec postavilo samo, a ještě k tomu s radostnou písní o svobodě na rtech. Kdo věří, že to se stává jen v totalitních režimech, je naivní. Ty klece jsou už dávno virtuální, ale fungují spolehlivě.“ A dodal: „Téma zůstává stejné. Je to polemika s krásným českým příslovím: ‚Svoboda je pěkná věc, není na ni v světě klec.ʻ Staří Češi byli optimisté. My nejsme, máme s klecemi své zkušenosti.“

6
Ostravskou podobu Ptákovin podle Aristofana, které NDM připravuje ve spolupráci s Městským divadlem Brno, bude režírovat Petr Gazdík, hudebně ji nastuduje Marek Prášil. Na scéně Christophera Weyerse, v choreografii Anety Majerové a kostýmech Andrey Kučerové se mohou diváci v hlavní roli těšit na ostravský návrat Marka Holého, v současnosti člena činoherního souboru Divadla na Vinohradech. V hlavních rolích tak diváci uvidí hned několik nositelů Cen Thálie ze všech koutů republiky – kromě již zmiňovaného Marka Holého, také Petra Gazdíka a Hanu Fialovou. V dalších rolích se představí Roman Harok / Tomáš Sagher, Libor Olma, Tomáš Novotný / Jaroslav Rusnák, Eva Zbrožková a další.

20
Slavnostní premiéře politicko-satirického muzikálu Ptákoviny podle Aristofana budou přítomní jeho tvůrci – básník Jiří Žáček, skladatel Zdenek Merta a také režisér původní inscenace Stanislav Moša. Inscenaci, která vznikla ve spolupráci s Městským divadlem v Brně, uvádí Národní divadlo moravskoslezské v premiéře ve čtvrtek 30. dubna a v sobotu 2. května 2015 v 18.30 hodin v Divadle Jiřího Myrona.

Foto: Národní divadlo moravskoslezské / Martin Popelář