Bouře na vlnách Českého rozhlasu

Národní divadlo moravskoslezské zve své diváky k rozhlasovým přijímačům, a to v sobotu 22. dubna 2017, kdy od 19.30 hodin na programu Českého rozhlasu Vltava bude odvysílán v rozhlasové premiéře záznam lednové reprízy opery Bouře Zdeňka Fibicha.

7
Toto pozoruhodné operní zpracování poslední Shakespearovy stejnojmenné hry na libreto-báseň Jaroslava Vrchlického patří k vrcholům českého hudebního pozdního romantismu. Svou světovou premiéru měla tato opera 1. března 1895 v pražském Národním divadle. V Ostravě se hrála poprvé v roce 1928 a pak ještě v roce 1947. „Do Ostravy se tedy Fibichova Bouře vrátila po 69 (!) letech a na česká jeviště po 47 (!) letech (poslední inscenace u nás byla v roce 1969 v pražském Národním divadle). V roce 2007 se konalo zatím poslední uvedení tohoto díla v německém Bielefeldu. Takže jsme v tuto chvíli jediným divadlem na světě, kde ještě můžete tuto nádhernou operu opět vidět na jevišti!“ uvádí ředitel NDM a režisér inscenace Jiří Nekvasil.

9
K dispozici je pro diváky také odkaz na on-line vysílání Českého rozhlasu Vltava přímo v počítači. Pokud zájemci kliknout na odkaz v sobotu 22. dubna v 19.30 hodin, mohou besedu k opeře, ale i záznam samotný poslouchat přes internet:
http://prehravac.rozhlas.cz/vltava
A pokud divákům bude během poslechu chybět i »obraz«, dovoluje si je NDM upozornit na nejbližší a zároveň poslední dvě reprízy této opery: v neděli 14. května (15.00) a ve čtvrtek 25. května (18.30) v Divadle Antonína Dvořáka.

8

Více infa: https://vltava.rozhlas.cz/opera-boure-je-hrdinskym-cinem-zdenka-fibicha-poslouchejte-zaznam-predstaveni-v-5399215

4 2

Foto: Národní divadlo moravskoslezské / Martin Popelář