Ostrava uslyší operu, ve které se nezpívá, ale mluví!

Národní divadlo moravskoslezské objednalo speciálně pro festival NODO a k Roku české hudby novou operu. Jejím autorem je jeden z nejžádanějších evropských skladatelů střední generace Martin Smolka. V jeho opeře se nezpívá, ale mluví!


Skladby Martina Smolky (1959) získaly uznání a obdiv doma i v zahraničí. V současnosti se hrají na mnoha místech světa, včetně prestižních festivalů v Evropě, v Americe i v Japonsku. U nás je Martin Smolka znám především díky opeře o třech třetinách a prodloužení Nagano (2001–2003), kterou napsal s libretistou Jaroslavem Duškem pro Národní divadlo a za kterou obdržel Cenu Alfréda Radoka. Je vyhledávaným pedagogem na JAMU v Brně a mj. byl rovněž několikrát lektorem Ostravských dnů.


Pro festival NODO napsal Martin Smolka operu Sezname, otevři se!, ve které se nezpívá, ale mluví: „Zpěv se ozve jen vzácně, jako šperk, jako pěna. Ženský sbor sedí s orchestrem v orchestřišti a kontratenorista se zjevuje na scéně. I hudba je protkaná seznamy – akordů, flažoletů, ale i odstínů pianissima,“ představuje své dílo Martin Smolka. Volnou inspirací byla autorovi antologie Bludiště seznamů, již uspořádal a komentáři doprovodil Umberto Eco. Seznamy mají lidstvu pomáhat vyznat se ve světě, který nás obklopuje, ale někdy jsou jako průvodci zrádní a ošemetní.


Režisérem a zároveň spoluautorem inscenace je Jiří Adámek (1977), který vyvinul originální typ hudebního divadla, ve kterém mísí hudebně komponovanou strukturu, stylizované herectví a zvláštní přístup k jazyku.
Premiéra mluvené opery se koná 26. a 28. června 2014 v 19 hodin v Divadle Antonína Dvořáka.
2. bienále festivalu NODO se uskuteční 25. – 28. června 2014.

Foto: Divadlo Antonína Dvořáka / Martin Popelář