Trojská botanická zahrada nabízí přednášky pro veřejnost zdarma

Botanická zahrada hl. m. Prahy připravila i na letošní rok cyklus oblíbených přednášek pro veřejnost. Ty budou zahájeny už 10. února. Prvním tématem budou ohrožené druhy rostlin, a to jak naše domácí, z území České republiky, tak ze světa. Na ožehavé otázky ochrany a záchrany odpoví kurátor botanické zahrady RNDr. Vlastík Rybka, Ph.D. Na další botanická témata se zájemci mohou těšit vždy po týdnu, až do 17. března. V letošním roce se celý cyklus uskuteční on-line. Přednášky jsou určeny laikům i odborníkům a díky podpoře generálního partnera, značky Hyundai, se jich zájemci mohou zúčastnit zdarma.

„Vzhledem k tomu, že pandemická situace je stále proměnlivá a zajímavé přednášky chceme zpřístupnit co nejširšímu publiku, vsadili jsme na zkušenost z loňského roku a všechny přednášky připravujeme on-line. O botanické přednášky předních odborníků, ať už přímo z naší botanické zahrady nebo externích, je velký zájem. Letos navíc, díky velké podpoře našeho generálního partnera, společnosti Hyundai Motor Czech, můžeme všechny přednášky zájemcům zpřístupnit zdarma. Za to také patří našemu partnerovi velký dík,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Od ohrožených druhů až k historickému herbáři

Termíny a témata přednášek jsou zveřejněny na webových stránkách botanické zahrady a jejich prostřednictvím se také zájemci mohou přihlašovat. V první přednášce na téma Můžeme zachránit ohrožené druhy rostlin?!, která se uskuteční ve čtvrtek 10. února, pohovoří kurátor Rybka: „Vymírání druhů je přirozený přírodní proces, v posledním tisíciletí však bohužel notně urychlený činností člověka. Přitom problematika vymírání rostlin není příliš známá, většina poučených laiků umí pojmenovat nějakého vyhynulého živočicha, ale znalost vymřelých druhů rostlin je na poměrně nízké úrovni a sahá ponejvíce k prvohorním stromovým přesličkám. V přednášce si povšimneme rozsahu vymírání a jeho rozmístění na světě, více druhů vymírá na menších ostrovech, kde mají jen malé populace a jsou citlivé i na relativně drobné změny.“ Přednáška bude založena na prezentaci konkrétních příkladů druhů z ČR i ze světa.

V dalších přednáškách zazní informace o původních druzích stromů v Česku, mrazuvzdorných opunciích, budou se věnovat pivoňkám a ohrožení a ochraně orchidejí. Cyklus přednášek uzavře povídání o »zeleném« renesančním pokladu – historickém herbáři, který byl nalezen v Broumovském klášteře. Přednášky se konají vždy ve čtvrtek od 17:30 hodin.

Orchideje, motýli a další akce

Trojská botanická zahrada si i na letošní rok připravila bohatý program. Návštěvníci se mohou těšit na oblíbenou výstavu orchidejí Orchideje šesti světadílů, která se uskuteční od 4. do 20. března. V rámci expozice se ve skleníku Fata Morgana představí nádherné, vzácné a často i ohrožené květiny z různých koutů naší planety. V dubnu se skleníkem Fata Morgana opět rozletí exotičtí motýli. Jedna z nejoblíbenějších akcí zahrady se koná od 7. dubna do 25. května. Ani letos nebude chybět výstava bonsají, výstava dýní s velkou Halloweenskou akcí nebo tradiční vinobraní.

Akce Botanické zahrady hl. m. Prahy plánované na rok 2022

I pro letošní rok připravuje trojská botanická zahrada řadu pravidelných akcí a výstav

  1. 1. – 31. 3.

Fotografická výstava Jak krmit ptáky?

Panelová fotografická výstava na téma ptáků a ptačích krmítek je plná užitečných informací. Seznámíte se na ní s nejnovějšími poznatky o celoročním přikrmování ptáků v našich zahradách. Dozvíte se, čím správně přikrmovat ptáky v naší krajině, a naleznete zde také vyobrazené základní typy krmítek a vhodných napajedel, která jsou důležitá nejen v horkých letních dnech. Výstava bude k vidění v prostorách venkovní expozice Ornamentální zahrady.

 

  1. 2. – 17. 3.

On-line přednáškový cyklus

Čeká vás opět oblíbený cyklus přednášek o nejrůznějších botanických tématech. Připravili jsme si opravdu pestrý program, který zaujme nejenom vášnivé botaniky, ale i oborem nepolíbené laiky, kteří rádi objevují vše nové. Dozvíte se například, jak můžeme chránit ohrožené druhy rostlin, jaké jsou původní druhy stromů na našem území nebo jak pěstovat mrazuvzdorné opuncie. Přednášky se uskuteční on-line, a to každý čtvrtek od 10. 2. vždy od 17.30 hodin. V cyklu se vystřídají jak kurátoři naší Botanické zahrady Praha, tak další odborníci z oblasti botaniky. Přednášky jsou zpřístupněny zdarma za podpory generálního partnera botanické zahrady – společnosti Hyundai Motor Czech.

 

12.–13. 2.

Víkend svařeného vína

Víno nemusíte brát vždy vážně a s tím svařeným jsou experimenty ještě lákavější. Můžete nechat vyniknout jen přirozenou chuť vína s trochou koření nebo naopak vsadit na výraznější a netypické přísady. Zastavte se ve vinotéce sv. Kláry ochutnat naše recepty a podělte se s námi o ty své. Za svařákovým menu můžete přijít během víkendu 12. a 13. 2. v čase od 10.00 do 15.30 hodin.

 

  1. 2.

Valentýnský večer

Nechte se svést kouzlem valentýnské noci. Romantická prohlídka setmělého tropického skleníku Fata Morgana je netradiční způsob, jak strávit svátek zamilovaných. Dozvíte se zajímavosti z milostného života rostlin, vychutnáte si sklenku vína z naší vinice a dáma obdrží růži.

 

Další akce plánované na jaro 2022

  • Výstava orchidejí: 4.–20. 3.
  • Den ryzlinku: 13. 3.
  • Výstava motýlů: 8. 4. – 22. 5.
  • Muškátová burza: 27.–29. 5.

 

Více na: https://www.botanicka.cz/clanky/akce/prehled-nasich-akci.

 

Foto: www.botanicka.cz