Dvacítku světelných instalací Signal festivalu doplní tři nejzajímavější díla vybraná z veřejné výzvy

Signal festival, který v říjnu oslaví páté výročí, se bude konat od čtvrtka 12. do neděle 15. 10. a nabídne dvacet světelných instalací. Program Signal festivalu budou i letos tvořit díla českých a světových osobností oboru světelného umění. Poprvé je doplní i díla vycházející z veřejné výzvy, kterou festival zveřejnil na jaře. Do nově vzniklé sekce Signal Calling vybralo programové oddělení festivalu instalaci Anonymous Illusion studentů ateliéru Mileny Dopitové na AVU, dílo Hladina uměleckého kolektivu Blok_4 a unikátní instalaci Heardt autorů Anny Feyrerová, Báry Anny Stejskalové, Richarda Dobřichovského a Tomáše Bukáčka. Ta se stala historicky prvním českých dílem, které dosáhlo na Honoraria grant vypisovaný festivalem Burning Man a dostalo tak možnost se na slavném uměleckém festivalu v Nevadské poušti prezentovat. Návštěvníci Signal festivalu budou moci vidět Heardt po jeho americkém úspěchu v Praze zcela poprvé.

Heardt_6

Sekce Signal Calling objevuje zajímavé projekty zejména mladší generace českých umělců, kteří se věnují práci se světlem a neotřelým způsobem upozorňují na zajímavá místa na území Prahy. Projekty byly do sekce vybrány v rámci otevřené výzvy, do které se mohl přihlásit každý umělec či umělecká skupina dlouhodobě tvořící na území České republiky. „Podpora studentů a mladých umělců je pro Signal festival jednou ze stěžejních priorit. Máme v Čechách velmi kvalitní tvůrce a měli bychom jim umožňovat častější prezentaci jejich děl veřejnosti. Za tímto účelem vznikla platforma Signal Calling, která bude prezentovat vybrané instalace nejen návštěvníkům festivalu z řad široké veřejnosti, ale i zahraničním odborníkům, kteří přijíždějí na Signal festival »scoutovat« nadějné umělce pro zahraniční festivaly,“ říká programový koordinátor Signal festivalu Matěj Vlašánek.

HEARDT_4

Nejočekávanějším dílem nové sekce Signal Calling je bezpochyby světelná instalace Heardt autorů Anny Feyrerová, Báry Anny Stejskalové, Richarda Dobřichovského a Tomáše Bukáčka. Toto trojrozměrné světélkující srdce reagující barvami na hudbu hranou z připojeného klavíru mělo svou světovou premiéru na konci srpna na proslulém americkém festivalu Burning Man. Instalace Heardt bude k vidění v Haštalské ulici.

Studenti ateliéru Mileny Dopitové na AVU vytvořili pro Signal festival dílo Anonymous Illusion, které využije základní funkce projektoru ve spojení s přítomnými návštěvníky. Po vstupu do zdánlivě intimního prostoru na Ovocném trhu se diváci nečekaně stanou předmětem uměleckého díla. Snímat je bude hned několik kamer a obraz i zvuk bude živě přenášen na přilehlá velkoformátová plátna. Návštěvníci se tak nevědomky ocitnou v nadživotní velikosti ve středu pozornosti kolemjdoucích. Anonymous Illusion připomíná, že přestože vnímání digitálního světa, technologií a sociálních sítí se může zdát zcela oddělené od reality, opak se stává pravdou. Oba světy se totiž stále častěji propojují.

HEARDT_3

Umělecký kolektiv Blok_4 ve složení autorů Tomáš Bukáček, Filip Marek, Adam Mach a Luboš Rezler uzavírá trojici instalací sekce Signal Calling. Blok_4 vystaví v Zrcadlové kapli Klementina dílo Hladina, které pracuje s fenoménem optické iluze oscilace vln. Instalace bude připomínat světelnou krajinu vln, která se neustále proměňuje a deformuje vnímání času, až se zdá, že se čas zcela zastavil. Tento vizuální zážitek umělci ještě prohloubí zvukovou složkou, která bude instalaci doprovázet duněním a jemně se proměňujícími basovými tóny. Světlo, prostor a čas jsou pro tvůrce velkým zdrojem inspirace a není proto divu, že právě tyto elementy stojí v centru pozornosti jejich audiovizuálních instalací a light designových realizací.

V rámci svého malého jubilea připravuje Signal festival pro své návštěvníky hned několik zásadních novinek a změn. Tou nejvýraznější je vytvoření dvou oficiálních tras festivalu: trasa Centrum a trasa Vinohrady. Druhou novinkou je galerijní zóna, skládající se ze čtyř originálních a v některých případech veřejnosti výjimečně dostupných vnitřních prostor, které budou hostit světelné instalace. Galerijní zónu bude možné navštívit po zakoupení pásky v hodnotě sto korun. Páska pak bude opravňovat ke vstupu do všech čtyř míst. Vstupné lidé zaplatí stejně jako v loňských letech i k videomappingu, který vyžaduje použití 3D brýlí. Cena zůstane na padesáti korunách za vstup. Venkovní části Signal festivalu pak zůstávají přístupné zdarma.

Patronát nad sekcí Signal Calling převzala pro letošní ročník festivalu ČT art.

HEARDT_1

O Signal festivalu

Světelný festival Signal je největší kulturní událost v České republice, která díky jedinečnému propojení umění, městského prostoru a moderních technologií za svou čtyřletou existenci přilákala do kulis Prahy více než jeden a půl milionu diváků.

Festival v sobě jedinečným způsobem spojuje vizuálně atraktivní díla s náročnými instalacemi mezinárodní kvality. Svou koncepcí tak oslovuje jak širokou, tak odbornou veřejnost. Díky podpoře nových uměleckých děl je Signal festival respektovanou platformou i v mezinárodním měřítku a vyhledávaným místem pro seznámení se s nejnovějšími projekty oboru.

Financování festivalu tvoří podpora dotačních programů, zejména Magistrátu hl. města Prahy, Ministerstva kultury a zapojených městských částí, dále partnerství s komerčními subjekty a výnosy z vedlejší činnosti festivalu. Pátý ročník festivalu světla Signal proběhne od 12. do 15. října 2017.

Hladina_Blok_4

Více infa: www.signalfestival.com

Facebook: http://fb.com/SignalFestival

Foto: www.signalfestival.com