Šumava má první 3D film o životě na rašeliništích

Je to unikát v rámci všech národních parků v celé České republice. Správa Národního parku Šumava promítá v Informačním středisku ve Svinných Ladech svůj první 3D film. Týká se života na rašeliništích.

Trojrozměrný film se jmenuje Šumavská rašeliniště a má podtitul výlet ve 3D. Prohlédnout si ho mohou ti, co dorazí do Informačního střediska Správy NP a CHKO Šumava ve Svinných Ladech u Borových Lad. Nasadí si speciální brýle, sednou si do malého sálku a začíná zhruba pěti minutové představení. Žádný jiný národní park takovou atrakci nenabízí!„Jsme rádi, že můžeme návštěvníkům Šumavy poskytnout tento nevšední zážitek. To, že jsme první v republice je pro nás velká čest,“ říká Jiří Mánek, ředitel Správy Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava.
Turisté co film viděli, jsou zatím z něj nadšení. „Zelené svícny smrků, voňavá louka, tajemná vřesoviště, tentokrát i na 3D filmu. Kéž jsou zachovány pro naše potomky. Ať je Šumava stále krásnější a zdravější,“ nechala v návštěvní knize vzkaz turistka Marta Kubínková.
Film zachycuje to, jak se šumavská rašeliniště a život na nich mění v průběhu celého roku. „Diváci uvidí život na Knížecích pláních, Chalupské, Mlynářské či Jezerní slati,“ popisuje Václav Hřebek, vedoucí územního pracoviště Správy NP a CHKO na Borové Ladě, který se na natáčení filmu spolupodílel.


Díky moderním projekčním přístrojům vystupuje z promítacího plátna do prostoru spousta detailů, ze života rašelinišť. Okolo diváka tak proletují různé mušky nebo motýli, může si „přičichnout“ k vzácným květinám jako je například šicha černá, kyhanka sivolistá, nebo prstnatec májový.
„Film představuje krásu a tajemnost šumavských rašelinišť. Diváci by si při sledování měli uvědomit, o jak jedinečné lokality se jedná, “ doplňuje Dana Zývalová, vedoucí Informačního střediska na Kvildě, která při natáčení také pomáhala. Film je také podbarvený velmi působivou hudbou.
„Jedna turistka ze západních Čech se při sledování filmu dokonce rozbrečela, tak jí její sledování dojalo,“ uvedl Pavel Pechoušek, mluvčí Správy NP a CHKO Šumava.

Nová expozice představuje šumavská rašeliniště a vystavené exponáty jsou „čitelné“ pro všechny návštěvníky včetně sluchově, zrakově i tělesně postižených. Zajímavostí jsou interaktivní obrazovky, na kterých si může návštěvník prohlédnout rostliny a živočichy, které na rašeliništích žijí. Některé si mohou i poslechnout.


„Od té doby informační středisko navštívilo téměř 25 tisíc lidí. Jen osm tisíc to bylo během letošní sezóny,“ uvádí Jana Sýsová, vedoucí informačních středisek správy parku.
Teď – v době vrcholící sezóny – sem každý den dorazí zhruba dvě stovky návštěvníků. Mnozí z nich nechávají nadšené vzkazy v návštěvní knize. „Úžasné! Úžasné! Jsme dvě vnoučata a dva prarodiče. Je to tu jako v národních parcích v USA,“ napsali 17. července do návštěvní knihy manželé Staňkovi.

Foto: Fotoarchiv Správy NP a CHKOŠ / Hana Cimburková