Praha patří novému cirkusu, včera odstartovala Letní Letná

Ve středu 15. srpna odstartoval 15. ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná. Festival v Letenských sadech setrvá až do neděle 2. září a v průběhu tří týdnů představí špičkové zahraniční soubory, přehlídku domácí novocirkusové scény, celou řadu premiér, unikátní projekty, open-air představení i bohatý program pro děti. 

DSC_3757www.frantisekortmann.eu JPGsmall

První den slavnostně otevřel ve 20.30 hodin narozeninový open air, který byl přístupný zdarma. Nese název De Nova Stella, neboli nová hvězda, a je inspirován dílem astronoma Tycha de Brahe. Více než 30 artistů ze souborů jako jsou La Putyka, Losers Cirque Company, Bratři v tricku, Holektiv, Squadra Sua, Circo Frico či Cahin Caha se sešlo pod vedením amerického režiséra Daniela Gulka a společně předvedou návštěvníkům, co to je nový cirkus. O živou hudbu se postará kapera Tygroo. Představení bude uvedeno dvakrát, ve středu 15. a ve čtvrtek 16. srpna.

Ve čtvrtek 16. srpna čeká návštěvníky kromě open air hned trojice představení. Francouzští Bêtes de foire – petit theatre de gestes poprvé pozvou do svého kouzelného šapitó a Baro d´Evel Cirk Cie představí Bestias. Tento večer bude patřit také mimům – od 18 hodin se uskuteční Mimesession. Večer pak zakončí vskutku unikátní koncert – v baru Letní Pohoda vystoupí Hudební skupina tvořená členy souboru Akoreacro.

Páteční večer bude ve znamení premiéry. Akoreacro uvedou svou netrpělivě očekávanou novinku Dans ton cœur, která při své předpremiéře v Antverpách vzbudila nadšené ohlasy. Před české publikum poprvé se svým bagrem vyjedou také adrenalinoví blázni Cirque Inextremiste.

Je již tradicí, že festival Letní Letná věnuje denní čas naplno dětem. I letos je každý den od pátku 17. srpna od 11 hodin připraven pestrý program pro děti všech věkových kategorií, který malým divákům nabídne pestrobarevný svět, plný pohádek a příběhů, překvapení, kouzel, hudby a pohybu. Sobota pak bude ve znamení Zdravotního klauna, který již od dopoledních hodin chystá bohatý program.

V rámci Letní Letné proběhne letos mezinárodní konference Circus and Its Others II., která se koná od 27. do 29. srpna v divadle DISK. Konference, jejímž hlavním pořadatelem je CIRQUEON – Centrum pro nový cirkus, se soustředí zejména na problematiku »podoby a proměny« současné (novo)cirkusové praxe.

DSC_9142www.frantisekortmann.eu JPG_small

Největší přehlídka českého nového cirkusu

Populární ansámbl Losers Cirque Company připravil pro letošní Letní Letnou premiéru projektu Vzduchem na motivy knihy Jonathan Livingston Racek, která se uskuteční 23 srpna. Vít Neznal & kol uvede hned dvojici představní. Exkluzivní premiéru inscenace Nesnesitelná tekutost bytí, ve kterém téma věčné nejistoty a tekuté modernity bude hledat, definovat a přelévat v obrovském akváriu, budou mít možnost diváci vidět na vedlejší scéně Letní Letné, která bude v letošním roce na Jatkách78. Představení Chyba bude pak k vidění tradičné ve festivalovém areálu na Letné.

V klaunérii Divadla Bolka Polívky Letem sokolím jde o podivuhodném přátelství dvou klaunů, náčelníka župy Břéti a jejího jediného aktivního člena Čeňka, kteří se ve staré sokolovně urputně snaží připravit na Všesokolský slet. Bratři v tricku se na Letní Letné představí třikrát. V rámci open air uvedou své populární představení Běžkařská odysea a v Českém stanu uspořádají Funus, pohřební koktejl černé grotesky a poetických obrazů namíchaný pomocí cirkusových disciplín. Do třetice všeho dobrého spojí pak své síly se souborem Holektiv a společně uspořádají Lov.

Dvě holé židle a fyzický dialog na pozadí lidských vztahů, to je Bibi2 česko-italského dua Circo Frico. Skupina Feel the Universe Circus Company bude zkoumat nejednoznačný fenomén spolupráce v závislosti na jejím směřování a cíli v představení se stručným a jasným názvem Collaboration/Kolaborace. Soubor Cie Pieds Perchés předvede v pražské premiéře akrobatické představení Mezi řečí, svéráznou komedii na laně o WhatsAppu nebo Instagramu, která na pomezí nového cirkusu a pohybového divadla zkoumá vše, co si v 21. století na dálku (ne)říkáme. Collective Momentum divákům ukáže Pokoj plný touhy, obav, vzpomínek, snů a v neposlední řadě závěsné akrobacie. Víťa Marčík uvede představení Robinson Crusoe, které vzniklo na motivy stejnojmenného románu Daniela Defoe.

Nový cirkus pod letní oblohou

Jedinečnou atmosférou, originálními příběhy i vynikajícími hereckými a artistickými výstupy lákají open-air představení Letní Letné každoročně tisíce diváků. I v letošním roce chystají organizátoři několik »pouličních« představení, které stojí za to vidět. Chybět nebude oblíbená VOSTO5 a jejich Stand’artní kabaret. Letos na Letné představí i osudový příběh nejúspěšnějšího českého lyžaře Bohumila Hanče a jeho přítele Václava Vrbaty v loutkohereckém pozdravu s názvem Slzy ošlehaných mužů. Squdra Sua potěší diváky svý divadelním představením na způsob grotesky marinované v klauniádě s názvem Happy hour. Cink Cink Cirk v představení s názvem Dukto oslaví léto, odlišnost a šílenství. Studenti CIRQUEONu pod uměleckým vedením Stéphanie N’Duhirahe a Cécile da Costa se představí jako Cirquonauti.

Tři tematické festivalové večery

Stejně jako v předchozích letech připravili organizátoři pro návštěvníky komponovaný program zaměřený na nastupující generaci novocirkusových artistů s názvem Cirksession (27.8.). O den dříve se uskuteční  žonglérský večer (26.8.), na kterém pečlivě vybraní hosté předvedou žonglérská čísla, která publikum přesvědčí o tom, že žonglování je svébytný umělecký směr a nejen klaunské klišé.
Do třetice bude večer patřit pantomimě (16.8.). Jak ostřílení profíci, tak nastupující mladá krev, představí své krátké výstupy na téma 100 let republiky.

Letní Letná dětem

Pestrý program je připraven tradičně také pro děti, představení začínají vždy od 11:00, 14:00, 15:30 a 17:00 a vystřídají se takřka všechny kvalitní české soubory a umělci, pracující s malými diváky. Jmenujme namátkou Václava Strassera, Divadlo Víti Marčíka, Divadlo KAKÁ, LokVar, Divadlo Tondy Novotného, Bratry v tricku či Loutky bez hranic. Chybět nebudou ani oblíbené dílničky, Bibliobus Oskar a další doprovodný program. Malé i velké návštěvníky potěší interaktivní instalace Guixot de 8. Guixot de 8 je prvním katalánským (pravděpodobně i celosvětovým) souborem, který mění interaktivní instalace na pouliční představení a to prostřednictvím »hraček« vytvořených Joan Rovirou z materiálů ze sběrných dvorů. »Hračky« tak přetváří ulici v hravý prostor pro návštěvníky jakéhokoliv věku i zručnosti.

 

Více infa a předprodej vstupenek na: www.letniletna.cz

 

Foto: www.letniletna.cz