Již zítra vychází ve speciální reedici albový debut Karla Gotta

Karel Gott byl prvním zpěvákem československé populární hudby, který měl u nás LP! Album Zpívá Karel Gott bylo pro zpěváka zcela prvním, v dalších dvaapadesáti letech jej následováno téměř 300 dalších titulů vydaných po celém světě. Na tomto albu zazněla i první česká cover verze Beatles Adresát neznámý s doprovodem TOČR a skupinou Olympic!

KAREL_GOTT_MIKROFON_1963

První album nazvané Zpívá Karel Gott bylo sestavené ze singlů a EP desek, v tomto případě z let 1964–1965 a dvou skladeb vydaných poprvé na tomto nosiči. Čtrnáct skladeb zachycuje zpěváka v období spolupráce především s velkými orchestry (Karel Vlach se svým orchestrem, Taneční orchestr Československého rozhlasu pod vedením Josefa Vobruby), jednorázovou výjimkou je pomoc Olympiku s Adresátem neznámým (From Me to You) z repertoáru Beatles, jež se stala první českou cover verzí této skupiny.

Album Zpívá Karel Gott je pestrou mozaikou žánrů: italská energie Angelina, gospel That Lucky Old Sun, který ve zcela jiném pojetí o rok později vydala Hana Hegerová pod názvem Šťastné slunce. Silný nádech country Ptačí nářečí vystřídá filmové melodie Měsíční řeka z filmu Snídaně u Tiffanyho či Maria z West Side Story. Do celku zcela jasně zapadá i domácí tvorba: semaforský obrovský hit Oči má sněhem zaváté, Tam, kde šumí proud, Má oči šedé až po píseň Poušť, kde šestadvacetiletý Karel Gott zpívá, že srdce mé je poušť… Album Zpívá Karel Gott uzavírá píseň Já už vím (I Believe) s českým textem Eduarda Krečmara – píseň, ke které se zpěvák rád vrací.

SU63772

Hudební publicista Pavel Klusák v bookletu speciální edice tohoto alba napsal: „Toto je první z dlouhé řady alb Karla Gotta, které u nás dodnes vyšly: začátek příběhu, který se rozvinul do dvou velkých kariér – doma a v německy mluvících zemích. Tyhle nahrávky mají v čemsi jinou atmosféru než ty pozdější, když opanoval média, když se stal legendou a stálicí. Z těchhle snímků je cítit drajv talentu, který nemá nic jistého a bojuje o vzestup – a zároveň omámeně cítí, že se mu daří. Ve šťastném spojenectví s hudbou zpíval Karel Gott na první desce podle jiných pravidel než po většinu pozdější kariéry.

Byl to věk nevinnosti československé pop-music. O to sladší, že zas tak úplně nevinný nebyl.“

Remasterovaný zvuk, rekonstruovaný obal a dokumentační sleevnote činí z reedice prvního alba Karla Gotta atraktivní připomínku poloviny šedesátých let. Album Zpívá Karel Gott vychází 20. 10. 2017 jako CD, LP, MP3 a FLAC.

Tracklist alba Zpívá Karel Gott

1. Angelina

2. Oči sněhem zaváté

3. Maria

4. That Lucky Old Sun

5. Adresát neznámý (From Me To You)

6. Tam, kde šumí proud

7. Příval pláče (Rawhide)

8. Jezebel

9. Měsíční řeka (Moon River)

10. Má oči šedé

11. Kam běží vítr (Red Sails In The Sunset)

12. Poušť

13. Ptačí nářečí (Oh, Lonesome Me)

14. Já už vím (I Believe)

Gott

Foto: Supraphon, MV knihy