Vydejte se na Cestu s autorem Malého prince

V loňském roce představilo nakladatelství Vyšehrad novou řadu ilustrovaných diářů s citáty výjimečných spisovatelů, jejichž díla vydává. První svazek Hledání s citáty libanonského rodáka Chalíla Džibrána se setkal u veřejnosti se značným zájmem. Průvodcem diáře na rok 2018 Cesta se stal rytíř francouzské literatury Antoine de Saint-Exupéry, s jehož texty nás Vyšehrad seznamuje již více než 40 let. Stěžejní Citadela, které nakladatelství prodalo kolem 130 tisíc výtisků, zde vyšla jedenáctkrát – poprvé v roce 1975 a naposledy letos v únoru.

Diář 2018 - Exupéry - obálka

Diář Cesta čerpá úvahy, meditace a postřehy z Exupéryho zásadních knih, název dostal podle citátu z Malého prince: „Když tak malý princ šel dlouho pískem, skalinami a sněhem, stalo se, že objevil konečně cestu. A všechny cesty vedou k lidem.“ Autorův humanismus, moudrost, propojení tvorby a osobního nasazení osloví každého, kdo je ochoten naslouchat. Diář doprovází více než sto ilustrací malířky a knižní ilustrátorky Jiřiny Lockerové, v nichž dominují barvy pouště, nebe a moře, které Saint-Exupéry miloval.

Francouzský spisovatel, letec, autor několika technických patentů a válečný hrdina Antoine de Saint-Exupéry (1900–1944) tragicky zahynul při průzkumném letu

nad okupovanou Francií. V té době – i přes nízký počet publikovaný děl (pět útlých knih) – byla jeho pověst spisovatele již hluboce zakotvena ve vědomí společnosti a stvrzena několika literárními cenami. Zároveň získal i významná ocenění za účast ve válečných leteckých operacích, během nichž prokázal smysl pro povinnost a neohroženost obětovat život z lásky k člověku a vlasti. V knize Válečný pilot napsal: „Založil jsem lásku k svým lidem na daru krve, jako matka zakládá svou lásku na daru mléka… Musíme začít obětí, máme-li založit lásku…“

Saint-Exupéryho dílo: Kurýr na jih (1929), Noční let (1931), Země lidí (1939), Válečný pilot (1942), Malý princ (1943), Dopis rukojmímu (1944), Citadela (nedokončeno, vydáno posmrtně 1948) ad.

Anotace:

Antoine de Saint-Exupéry: CESTA – Diář 2018

Přitažlivý a inspirativní dárek pro každého, kdo ocení moudrého průvodce nadcházejícím rokem.

Stěžejní téma ilustrovaného diáře na rok 2018 s citáty milovaného autora Antoina de Saint-Exupéry je »cesta«. Nabízí motivující myšlenky z autorových děl včetně nesmrtelného Malého prince a Citadely. Saint-Exupéryho prózy jsou dodnes obdivovány pro svou moudrost a upřímné hledání lásky, přátelství a smyslu života. Diář s jeho myšlenkami vás osvěží jako studánka žíznivého trosečníka.

Vychází s více než 100 barevnými ilustracemi malířky a knižní ilustrátorky Jiřiny Lockerové, jejíž léčivé obrazy pomáhají hledat sílu, klid a vlastní duchovní cestu. V diáři nechybí plánovací kalendář, lunární kalendář, přehled státních svátků a jmenin, prostor pro poznámky aj.

Výběr a redakce textu Denisa Novotná

Ilustrace Jiřina Lockerová

Grafický návrh Ondřej Šmerda

Odpovědný redaktor Martin Žemla

Texty byly vybrány z děl Antoina de Saint-Exupéry, vydaných česky nakladatelstvím Vyšehrad: Citadela, Letec a živly v překladu Věry Dvořákové,

Dopis rukojmímu v překladu Zdeňky Stavinohové, sbírka citátů Slova jako hvězdy v překladu Věry Dvořákové, Jiřího Konůpka, Oldřicha Seluckého, Věry Smetanové a Zdeňky Stavinohové

Počet stran: 272

Cena: 299 Kč

Vydání první

Vydalo nakladatelství Vyšehrad roku 2017

Více infa: http://www.ivysehrad.cz/kniha/cesta-diar-2018/

O autorce:

Malířka a ilustrátorka Jiřina Lockerová ilustrovala více než třicet knižních titulů. Věnuje se mimo jiné malbě meditačních obrazů s terapeutickým účinkem, k nimž ji přivedl hluboký zájem o alternativní způsoby léčby a širší vnímání života. Její léčivé obrazy pomáhají hledat sílu, klid a vlastní duchovní cestu.

Více infa: www.lockerova.eu

Česká vydání Saint-Exupéryho ve Vyšehradu

CITADELA (1975, 1984, 1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2008, 2011, 2017, přel. Věra Dvořáková)

SAINT-EXUPÉRY – výbor z díla (1986, přel. Věra Dvořáková, fot. reprodukce Pavel Štecha)

LETEC A ŽIVLY (1998, 2015, přel. Věra Dvořáková, ilustr. Jan Hísek)

DOPIS RUKOJMÍMU (2000, 2015, přel. a doslov napsala Zdeňka Stavinohová, ilustr. Boris Jirků)

SLOVA JAKO HVĚZDY – výběr citátů (2000, výběr a uspořádání Markéta a Oldřich Selučtí, přel. Věra Dvořáková, Jiří Konůpek, Oldřich Selucký, Věra Smetanová a Zdeňka Stavinohová)

KAMENY CHRÁMU – výběr citátů z Citadely (2008, 2012, přel. a výběr sestavila Věra Dvořáková, ilustr. Jaroslav Róna)

TANEČNICE MANON A JINÉ DROBNÉ TEXTY (2008, přel. Věra Dvořáková)

Audioknihy:

KAMENY CHRÁMU (společně s AudioStory 2010, interpretace Josef Somr a Lukáš Hlavica)

MALÝ PRINC (ve společně s AudioStory 2013, interpretace Eduard Cupák)

Marie de Saint Exupéry JÁ A MŮJ SYN (Vyšehrad 1971, 1995, přel. Zdeňka Stavinohová, verše přel. O. F. Babler) – kniha autorovy matky obsahující devadesát Antoinových dopisů určených především jí, které odhalují jeho citové pouto k matce.

Foto: Nakladatelství Vyšehrad