Citát »Humor léčí« vládne Lázním Bechyně

Humoristický týdeník Dikobraz se rozplynul, zábavný měsíčník Trnky brnky odešel na věčnost, knihy pro zasmání se na knižních pultech už jen paběrkují a filmové komedie u nás rostou pomalu. Rádio Chraplák není v provozu a televizní zábava je jeden Šíp.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Galerie Záliv Lázně Bechyně mění situaci. Nabízí zájemcům volný vstup do svého vlastního Světa úsměvů. Po schodech nebo výtahem do prvního patra budovy Olga, kde je od 15. října 2017 až do konce roku instalována výstava kresleného humoru z leteckého prostředí autora Otto Waldhause.

Otto byl vojákem, palubním technikem vrtulníků, který život letců přelaďoval do vtipných obrázků, akvarelů, sloučených pod názvem Jihočeské námořní letectvo. Ale nezůstalo jen u výstavy. Spolek rodáků a přátel Bechyně, v čele s Josefem Šteflem a za podpory Jiřiny Trčkové, lapil šanci a ve spolupráci s Novou tiskárnou Pelhřimov, vydal celobarevnou publikaci Waldhausových prací.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kdo zavítal na vernisáž (a že to byl početný zástup návštěvníků, který až přetékal z prostoru galerie na schodiště), mohl do zakoupené publikace ulovit vzácné podpisy přítomných hostů. Na místě byl mořeplavec, Jan Novák, zasloužilý mistr sportu, nepřekonaný držitel rekordu v přeplavání sibiřského jezera Bajkal (zdolání kanálu La Manche bral jako rozcvičku) a také poručice v.v. Věra Holubeva, dosud žijící radiotelegrafistka Svobodovy armády z Východní fronty. Sestavu přizdobil komediant a zpěvák, bývalý člen Směšného divadla Luďka Soboty, současný muzikálový parťák Jaroslava Sypala, Libor Petrů, který ve svém vystoupení imitoval hlasy hned desítky populárních zpěváků.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sečteno a umně podtrženo, v lázeňské galerii se při spuštění výstavy sešli lidé, pro které je smích ohýnkem, co zahřívá duši. Silou, co pomáhá zdolat životní nesnáze a nebem, z něhož pokukuje Otto Waldhaus, když občas naslouchá, jak dobře šlapou motory jeho humoru.

Foto: Archiv Pavla Šmidrkala