Orwell 1984: Válka je mír – svoboda je otroctví – nevědomost je síla!

Vítejte v Oceánii, ve světě, kde musíte zapomenout na vlastní soukromí, nemůžete svobodně prezentovat své názory, v němž každý podezírá každého. Vítejte v zemi, kde knihy píší stroje, lidé dřou do úmoru v továrnách a v kterém jediná myšlenka se může stát zločinem tak obrovským, že vás uvrhnou do žaláře. Tento svět vlastně opsal George Orwell už v roce 1949. Jeho předobrazy tehdy byly Sovětský svaz a Hitlerova Třetí říše.


Průvodcem románem nám je Winston Smith, zaměstnanec Ministerstva pravdy zabývající se permanentní lží, který má za úkol »opravovat« starý tisk tak, aby odpovídal současným trendům, aby byla vymazána jména »nepohodlných« lidí. Smith však nedokáže nemyslet. Ačkoli své názory neprezentuje nahlas, nedává je najevo, nemůže ve světě neustálého hlídání dlouho obstát. Jeho konec nastává v okamžiku, kdy si v starožitnictví zakoupí starý deník a začne si zapisovat vzpomínky a stále více se odchyluje od oficiální linie ne-myšlení. Od tohoto okamžiku spěje Smith ke zkáze, protože jeho počínání nemůže skončit jinak, než nenávistí k Velkému bratru.


Rozhlasová verze tohoto nadčasového románu vznikla v Československém rozhlase v roce 1991 v režii Karla Weinlicha, pro kterého je 1984 jeho skutečný OPUS MAGNUM, hlavní dílo, v němž soustředil svou režijní bravuru. Skvěle vede herce – Jiřího Ornesta jako Smithe, Veroniku Frainmanovou jako Julii – vtipně a nápaditě dopracovává náročné scény ne-dialogů Smithe s Velkým bratrem, v nichž představitel státu (Rudolf Hrušínský st.) neodpovídá Smithovi přímo, ale prostřednictvím výňatků z vlastních projevů.
Rozhlasový seriál 1984 je aktuální dodnes. Je ironií, že v souvislosti s tímto jedinečným románem si většina populace vzpomene pouze na sousloví Velký bratr (Big Brother), navíc v posunutém významu primitivní reality show. Přitom unikátní Orwellovo dílo nám ukáže, jak snadno lze člověka zmanipulovat, ukrást mu myšlenky, zničit jeho cítění – netýká se to jen diktatur, stejně nás může ovlivňovat náš zaměstnavatel, stát, technicky zdatný soused, kteří s pomocí vyspělé techniky mohou sledovat každý náš krok…
S Orwellovým románem se můžete právě nyní setkat díky vydání jedinečné rozhlasové dramatizace na CD v mp3 úpravě. Čeká na vás víc jak pět hodin hlubokého kulturního zážitku. Vedle již zmíněných Jiřího Ornesta, Veroniky Freimanové a Rudolfa Hrušínského st. uslyšíte Luďka Munzara, Borise Rösnera, Josefa Vinkláře, Danu Syslovou, Josefa Abrháma, Otu Sklenčku a další.

Překlad Eva Šimečková
Rozhlasová úprava Josef Hlavnička
Hudba Petr Mandel
Zvukový mistr Tomáš Gsöhoffer
Režie Karel Weinlich
Celkový čas 5 hodin 11 minut
Radioservis, 2011

Foto: Radioservis