Víte, jak nakupovat udržitelnou módu? Tento trend už prý ovlivňuje polovinu Česka

Udržitelnost ovlivňuje při nákupech nových kousků šatníku každého druhého z nás. Povědomí o etické módě neustále roste a dvě třetiny spotřebitelů už vědí, co si pod ní představit, jak potvrdil nedávný průzkumu Glami. A jak jste na tom vy? Orientujete se v recyklovaných a přírodních materiálech? A dovedete si sestavit chytrý kapsulový šatník?

V dnešní době mnoho milovníků módy skáče od jednoho trendu k druhému, aby zůstali »in«. Oblečení, obuv a módní doplňky jsou k dispozici každému doslova jedním kliknutím a za výhodné ceny. Udržitelné materiály i výroba se již několik let dostávají do popředí. Čím dál větší pozornost věnujeme aspektům udržitelnosti a hledáme informace o původu oblečení, podobně jako si čteme etikety u jiných výrobků.

Znáte udržitelné módní značky?

Značky, které mají za cíl udržitelnou výrobu, tuto informaci samy uvádějí na nášivkách. Tyto produkty je snadné najít jak v kamenných obchodech, tak online.

Podle průzkumu Glami si více než polovina z nás vybaví konkrétní značky udržitelné módy. Nejčastěji jmenujeme společnosti jako Adidas, H&M či Levis, které v poslední době investují do udržitelných kolekcí. Mezi módními značkami, které si od začátku zakládají na udržitelnosti a které se začínají těšit čím dál větší oblibě, uvádíme např. Veja, Patagonia nebo ryze českou značku Vasky.

Třemi nejdůležitějšími kritérii, podle kterých čeští zákazníci posuzují udržitelnost, jsou: používání organických či recyklovaných materiálů, výroba šetrná k životnímu prostředí a dobrá kvalita výrobku spojená s dlouhou životností.

Hledejte oblečení z recyklovaných materiálů 

Velká část oblečení se vyrábí ze syntetického vlákna, včetně elastanu, nylonu nebo akrylu. Nejrozšířenějším materiálem je polyester díky své odolnosti a přizpůsobivosti plastu. Jakmile se syntetické materiály dostanou do životního prostředí, mají na něj dlouhodobý negativní dopad. Proto se značky obrací k recyklovaným verzím syntetického vlákna. Někteří z velkých hráčů na módním trhu si dokonce stanovili za cíl zvýšit podíl recyklovaného polyesteru ve své produkci na pětačtyřicet procent do roku 2025, aby snížili negativní dopad na životní prostředí.

Dejte šanci produktům z přírodních materiálů

Využití přírodních materiálů, jako jsou například organická bavlna, bambus nebo konopí, je stále častější a těší se čím dál větší oblibě, nejen kvůli větší šetrnosti k životnímu prostředí, ale také kvůli mnohým funkčním výhodám, které na rozdíl od syntetických materiálů poskytují. Některé suroviny v módním průmyslu nevyžadují během výroby ošetření pesticidy, herbicidy či chemií.

Jednou z nich je například organická bavlna, která se pěstuje tradičním způsobem, ale při jejím zpracování se neužívají žádné chemikálie a samotné osivo není geneticky modifikováno. Toto přírodní vlákno velmi dobře absorbuje vlhkost a snadno se zpracovává, přičemž jeho biologická rozložitelnost trvá pět až šest měsíců.

Dalším příkladem přírodní látky je textilie vyrobená z bambusu nebo dužiny bambusové trávy. Ve srovnání s ostatními druhy nepotřebuje bambus při růstu příliš vody ani žádná syntetická hnojiva. Bambusová pole navíc umí přirozeně pohltit oxid uhličitý a vrací do půdy 60–70 procent živin, které odebírají.

 

Velmi udržitelným materiálem je konopí, protože velmi rychle roste a jeho výroba je velmi šetrná k přírodě. Při jeho zpracování se spotřebuje dokonce čtyřikrát méně vody než u bavlny.  Oblečení z konopí nejvíce oceníte v teplých měsících, protože i přes svou vysokou odolnost (je třikrát pevnější než bavlna) je zároveň velmi prodyšné a dobře absorbuje vlhkost. Po každém praní je tento materiál měkčí a měkčí, nemusíte tak mít obavu z toho, že by se tolik nepoddal.

 

Budujte si chytrý šatník

Patříte mezi skupinu lidí, co ráno kouká do skříně a běduje, že nemá co na sebe? Může to být tím, že si kupujete outfity, které je v dané sezóně velice módní, ale v další už vás omrzí. Naplňte raději svůj šatník kousky, které nevyjdou z módy, a kombinujte pracovní i volnočasové svršky.

 

Například černé sako přijde vhod při každé příležitosti. Měli byste mít také alespoň jedny kvalitní džíny pro různé události. Nezapomeňte ani na nadčasové krátké černé šaty a klasické triko, co obléknete jak se společenskými kalhotami do práce, tak k džínům na kávu do města.

Cílem chytrého nakupování není hromadit spoustu oblečení, které rychle vyjde z módy a začne vás nudit, ale vytvořit si kapsulový šatník. V něm najdete více klasických kousků, které zvýrazníte detaily jako šperky, boty či kabelky. S tímto přístupem udržíte konzistentnost svého stylu, ale také snížíte negativní dopad na životní prostředí.

 

Než si příště nakoupíte, přemýšlejte kromě designu také o přírodních i recyklovaných materiálech, lokálních etických značkách a způsobech, jak si chytře poskládat udržitelný šatník. Zdá se vám to stále příliš složité? Vybírejte udržitelnou módu na Glami pomocí filtrů na udržitelné materiály, certifikáty nebo zemi původu.

 

Foto: PYXIS.MEDIA