Celkem již 83. osobností unikátního projektu Botanické zahrady hl. m. Prahy Kořeny osobností se stal světově uznávaný lékař prof. MUDr. Milan Šamánek, DrSc. Za svou neocenitelnou práci v oboru dětská kardiologie zaujal významné místo mezi takovými osobnostmi jako Václav Havel, Madeleine Albrightová či Miloš Forman a zasadil v trojské botanické zahradě svůj vlastní strom. Ten bude také dalším generacím připomínat jeho zásluhy na poli medicíny. Profesor Milan Šamánek je po Bohdanu Pomahačovi, Janu Pirkovi, Josefu Kouteckém a Pavlu Pafkovi již pátým lékařem, který se stal součástí projektu Kořeny osobností.
Prof. MUDr. Milan Šamánek, DrSc., absolvoval Fakultu dětského lékařství Univerzity Karlovy v Praze. Od počátku své kariéry lékaře pracuje ve Fakultní nemocnici v Motole. Zde byl v letech 1977–1993 přednostou Dětského kardiocentra 2. LF UK a FNM, které také spoluzakládal. V době vzniku se jednalo o jediné pracoviště na světě, které soustředilo odborníky všech potřebných pediatrických specializací. Ve své medicínské praxi se prof. Šamánek věnuje především vrozeným srdečním vadám. Patří k nejoceňovanějším lékařům nejen u nás, ale také ve světě. V roce 2010 mu byla udělena medaile Za zásluhy o stát I. stupně a v roce 2016 Cena Neuron za světový přínos vědě v oboru medicína.
„Jsme velmi rádi, že jednou z osobností, které v letošním roce poctily svou návštěvou naši botanickou zahradu, je právě profesor Milan Šamánek. Lékaři a vědci formátu pana profesora mají pro naši zemi a naši společnost nesmírný význam, a patří jim tudíž přední místo také v projektu Kořeny osobností. Jejich zásluhy si tak budou připomínat lidé po další desetiletí,“ říká Bohumil Černý, pověřený řízením Botanické zahrady hl. m. Prahy.
V rámci projektu Kořeny osobností zasadil prof. Milan Šamánek v trojské botanické zahradě lípu velkolistou, patřící mezi domácí opadavé stromy. V mnohém předčí i známější lípu srdčitou. Především dokáže růst v zastínění větších dřevin a rovněž lépe zvládá sucho. Roste v sutinových a roklinových lesích, ale i lipových bučinách. Je také oblíbená jako alejový strom nebo dodává na výjimečnosti významným stavbám a pietním místům. Jako s památným stromem se s ní patrně setkáváme častěji než s lípou srdčitou. Dorůstá i mohutné výšky až čtyřicet metrů.
„Mladý strom vysazený profesorem Šamánkem je potomkem památné lípy v Kamenici nad Lipou, která se stala doslova symbolem města, jež nese její název. Její výsadba je datována do 13. století a v současné době se už jedná spíše o horizontálně rostoucí torzo mohutného stromu,“ říká Tomáš Vencálek, kurátor dřevin mírného pásma Botanické zahrady hl. m. Prahy.
Do projektu Kořeny osobností se za více než osm let jeho existence zapojilo osm desítek osobností z řad slavných umělců, sportovců, ale také vědců, státníků, myslitelů či osobností angažujících se na poli charity. Ti prozatím spojili své jméno s celkem 87 vzácnými dřevinami, jež jsou v Botanické zahradě hl. m. Prahy k vidění. Postupně by měl projekt představit až 150 významných osobností a stejný počet rostlinných exemplářů, které se mnohdy ve volné přírodě již téměř nevyskytují či stojí před úplným vymizením.
Na Stezce osobností, jež výsadbou v rámci projektu vzniká, se mohou návštěvníci nejen seznámit s desítkami druhů rostlin a stromů, dozvědět se zajímavosti o jednotlivých exemplářích, ale také se poznat s nejvýznamnějšími osobnostmi České republiky 20. a 21. století.
Foto: Botanická zahrada hl. m. Prahy