Ochrana očí v době koronavirové

Odpovídá MUDr. Lucie Valešová (na snímku), primářka Oční kliniky DuoVize Praha

Je bezpečné v době pandemie koronaviru používat kontaktní čočky, anebo je vhodnější alternativou přejít na brýle?

Myslím, že uživatelům kontaktních čoček vyšší riziko nákazy koronavirem nehrozí. V období všudypřítomné hrozby nákazy je však potřeba více než kdy jindy dbát na zvýšenou hygienu při jejich výměně. Tedy nejen dodržovat všechna standardní doporučení, ale vzhledem k tomu, že většina nositelů je nedodržuje, doporučuji je zpřísnit. Nepřekračujte délku použitelnosti, takže čtrnáctidenní čočky je nutné vyhodit, i když je nositel měl jen dvakrát za ty dva týdny. Dále používat roztoky z lékáren, dbát na dobu použitelnosti, měnit častěji pouzdro na čočky. Samozřejmostí je důkladné mytí rukou při jejich vyndávání a nasazování. Abyste zamezili vniknutí infekce, snažte se nedotýkat očí, obzvlášť v rizikových prostředích jako je městská hromadná doprava. Nejhygieničtější variantou jsou čočky jednodenní. Pokud používáte vícedenní, vždy je na noc vyjměte a uložte do pouzdra s dezinfekčním roztokem. Zároveň pokud člověk začne pociťovat příznaky COVID-19 jako je kašel nebo teplota, měl by s nošením čoček přestat. Následný rozvoj onemocnění může totiž způsobit zánět spojivek a zhoršit podmínky nošení kontaktních čoček. V těchto případech doporučuji nosit brýle.

 

Co lépe ochrání oči před nákazou koronavirem? Kontaktní čočky nebo dioptrická skla?

Abychom minimalizovali rizika, kromě zakrytí obličeje rouškou se doporučuje nosit také ochranné brýle. Bylo by ovšem mylné se domnívat, že podobnou funkci mohou plnit i kontaktní čočky. Ty totiž kryjí jen rohovku, ale virus se přenáší přes spojivku, která kryta není. Někteří lidé si za účelem ochrany před koronavirem pořizují také brýle z drogérií či supermarketů, takzvané »hotovky« – a to, ačkoliv netrpí oční vadou. Pokud člověk v těch brýlích vidí, uškodit mu nemohou, nicméně jejich dlouhodobé nošení může vést k bolestem hlavy, špatnému soustředění nebo třeba k červeným očím. Dalším řešením jsou brýle s čirými skly, případně sluneční brýle – přestože stoprocentní ochranu také neposkytují.  Údajně obyčejné brýle oči neochrání, ale podle mého názoru každá mechanická zábrana před kapénkami může mít svůj smysl. Čím větší plochu brýle zakrývají, tím lépe chrání. Nejdůkladnější ochranu poskytují ochranné brýle, které přiléhají těsně ke kůži.

Jak na patálie s brýlemi v době koronavirové?

Lidé s dioptrickou vadou, kteří nosí brýle, se nyní mohou potýkat s novými patáliemi. Řadu z nich například trápí mlžný opar na skle, vznikající při nošení roušky. Tento problém můžete eliminovat tím, že je ošetříte přípravkem proti zamlžování, případně tenkou vrstvou tuhého mýdla, rozetřeného hadříkem z mikrovlákna na obou stranách. Protože na brýlích se mohou zachytit nečistoty včetně virů, nezapomeňte je po příchodu domů důkladně umýt teplou vodou a mýdlem. Na rozdíl od roušek je však nevyvařujte, aby nedošlo k poškození obrub, ani nepoužívejte agresivní dezinfekce, jako je Savo. Zároveň více než kdy jindy dbejte na to, aby vám brýle dobře seděly – například nepadaly z nosu a byly dobře fixovány za ušima. Jejich posouváním se totiž zbytečně dotýkáte prsty obličeje, což je v této době nežádoucí. Nechte si je proto srovnat v optice, které mají výjimku a zůstaly ve většině případů otevřené. Raději si ale předem telefonicky zjistěte, jaká je aktuální provozní doba.

 

Foto: Oční klinika DuoVize Praha