Kanadská Divočina v Praze, výstava Veroniky Holcové začíná již dnes

Příběhy z kanadské divočiny ukryté v malbách plných barev a kontrastů odkryje již příští týden výstava uznávané české malířky Veroniky Holcové s názvem Wild Game / Divočina. Ta odstartuje již dnes, ve středu 19. července, v Galerii Villa Pellé a bude zde k vidění až do 22. září. Nová série obrazů, které vznikaly převážně za současného pobytu malířky v Kanadě, je doslova nabitá vnitřní silou, energií, životním elánem a erotičnem. K vidění budou však i některá díla z pre-kanadského období či velkoformátové kresby.

Last Snow,2016,acrylic and oil on canvas,mala

Tvorba Veroniky Holcové zahrnuje jak krajiny a předměty tak figurální malbu ve velmi specifickém prolnutí. „Jsou to kresby-příběhy vyprávěné celé v jednom jediném okamžiku. Lze v nich hledat, bloudit, ztrácet se a opět nacházet směr. Některé kresby jsou klidnější, meditativnější, jiné naopak emotivně vyhrocené,“ popisuje kurátor výstavy Petr Vaňous a dodává: „Kanadská krajina se tu objevuje jako svůj vlastní předobraz. Je dotvářena imaginací a posléze korigována skutečností, aby v sobě zasela další nutnou proměnu.“

Veronika Holcová má velmi osobitý umělecký rukopis. Styl malby, který používá, nevyplývá z konkrétních situací, ale je objevován postupně, během malířského procesu. Vliv kanadského prostředí proniká do její tvorby přes nekonečný prostor, jiskřivě čisté světlo a ostré barvy. Inspiraci nachází i v inuitských duších. Jejich sochy, objekty a kresby mají ve své lapidárnosti neskutečnou sílu.

Výstava malířky Veroniky Holcové se bude konat v Galerii Villa Pellé až do 22. září 2017. Expozice vznikla pod záštitou J.E. Barbary Richardsonové, velvyslankyně Kanady v České republice.

 

O autorce:

Malířka a neúnavná propagátorka současného českého umění v Kanadě Veronika Holcová, se narodila v roce 1973 a otevřeně se hlásí k odkazu českého surrealismu, romantismu a symbolismu. Po studiích na Akademii výtvarných umění v Praze v ateliérech Jitky Svobodové, Bedřicha Dlouhého, Vladimíra Skrepla a Vladimíra Kokolii pokračovala ve studijních pobytech v Českém Krumlově a ve Schwellenmatteli v Bernu. První samostatnou výstavu měla již za studií v roce 1997 a od té doby se pravidelně objevuje ve významných galeriích nejen u nás. Její obrazy jsou zastoupeny například v Národní galerii v Praze, v soukromých a veřejných sbírkách v České republice, Švýcarsku, Itálii, Německu, Velké Británii a USA a Kanadě. Od roku 2015 žije s rodinou v Kanadě, kde iniciovala na české ambasádě v Ottawě Galerii 17/18, do které zve české i kanadské autory. V minulém roce měla samostatnou výstavu Sova, duše a srdce v Galerii Christopher Cutts v Torontu, která umělkyni v Kanadě zastupuje. Veronika Holcová má dvě děti, dceru Julii a syna Bruna.

„V Kanadě jsem objevila krásné světlo i zimní plné slunce, neskutečně čisté ovzduší, divoké scenérie, smysl pro prostor i mnohotvárnost počasí. Můj nový život v jiné zemi mě pochopitelně inspiruje stejně tak jako velmi silné inuitské umění i současná kanadská scéna, kterou sleduji,“ říká k výstavě Veronika Holcová a dodává: „Mám tu možnost soustředit se zde plně na práci a těší mě, že mohu trochu kanadské divočiny přenést i k nám.“

 

Galerie Villa Pellé

Novorenesanční objekt v rezidenční části Prahy 6, obklopený unikátní historickou zástavbou, umístěný v klidové zóně a zároveň výborně dostupný, je ideálním prostorem pro kulturní a společenské události rozmanitého charakteru. Program nekomerční galerie Villa Pellé se v dlouhodobé perspektivě věnuje zejména kresbě a ilustraci jako svébytnému médiu, které v současné době nabývá mnoha nevyzpytatelných forem a které je základem tvůrčího procesu umělců všeho zaměření a dob. Charakter galerie dovoluje pohyb mezi žánry a zároveň garantuje kvalitu výběru. Neopominutelnou součástí galerijní dramaturgie je i kreativní prvek, pravidelně se konající tvůrčí dílny. Cílem činnosti Galerie Villa Pellé je zařadit se svými aktivitami mezi významné výstavní prostory Prahy.


Porte
Spolek Porte navázal na činnost společnosti Arbor vitae societas, která v letech 2006 – 2011 uspořádala řadu významných českých i zahraničních výstav /Bruselský sen – Československá účast na Světové výstavě Expo 58 v Bruselu a životní styl 1. poloviny 60. let, Galerie hlavního města Prahy – Městská knihovna, 2008; Slovenská národná galéria v Bratislavě, 2009; Kája Saudek, České centrum Praha, 2009 – 2010; 200dm3 dechu, Zlín – Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně, 2010; 200dm3 dechu – Uměleckoprůmyslové museum v Praze a Památník národního písemnictví – Letohrádek Hvězda, 2010; František Skála – Skutečný příběh Cílka a Lídy, The Comic strip Center v Bruselu a Rock Aid v Českém centru v Bruselu, 2010; Dekadence – Bohemian Lands 1880 – 1914, Bruselská radnice, Belgie, 2010; Plastique ludique, muzeum Les Arts Décoratifs, Paříž, 2011/. Samostatně se podílelo se na výstavě Růžena – Příběh malířky Růženy Zátkové v Císařské konírně Pražského hradu v roce 2011 a o rok později na velké mezinárodní přehlídce street artu Městem posedlí v Městské knihovně Galerie hlavního města Prahy. Od října 2014 je spolek provozovatelem Galerie Villa Pellé (Petr Nikl – Švábení; Ivana Lomová – Obrazy z ložnice; Městosvět – Město a jeho svět v ilustraci pro děti; Jan Kaláb – Extra; Aleš Veselý – Bez začátku, bez konce, Vize a představy z posledních let; Anna Neborová – Studio Dechem; Splendid Isolation; Ornament, světlo a kaligrafie).

Více infa: www.villapelle.cz

 

Foto: www.villapelle.cz