Festival Přátelství navzdory Hitlerovi

Festival představí osudy 80 českých židovských dětí, které se na počátku války dostaly do Dánska a v roce 1943 uprchly do Švédska. Poté mezi sebou ztratily kontakt na 70 let. Publicistka Judita Matyášová vyhledala třicet těchto »dětí«, dnes devadesátiletých pamětníků. Její kniha Přátelství navzdory Hitlerovi však není jen o konkrétních osudech, ale také o detektivním pátrání napříč celým světem a o tom, jak příběh pokračuje v rodinách pamětníků.


Příběhy »dětí« budou prezentovány na výstavě v kolínské synagoze a na několika literárních besedách v Praze a v Kolíně. Vzácným hostem těchto akcí budou Janet Seckel-Cerrotti a její dcera Rachael, které přijedou z Ameriky. Vloni procestovaly Dánsko a Izrael, chtěly se podívat na místa, kde žila jejich maminka, Hanka Dubová z Kolína. Nyní přijedou do Čech, aby zahájily výstavu o »dětech« v Kolíně. Navštíví také Prahu, kde Hanka žila před odjezdem do Dánska.

Festival v Praze a v Kolíně:
22. dubna, 18 hod., České centrum Praha
– Literární čtení z knihy Přátelství navzdory Hitlerovi, setkání s Janet Seckel-Cerrotti, akce v češtině, tlumočeno do angličtiny

23. dubna, 17 hod., Městská knihovna Kolín – Literární čtení z knihy Přátelství navzdory Hitlerovi, setkání s Janet Seckel-Cerrotti a její dcerou Rachael, Městská knihovna, Kolín, akce v češtině, tlumočeno do angličtiny

24. dubna, 17 hod., Synagoga Kolín – zahájení výstavy »Sofiina volba po česku« o osudech dětí a jejich rodin. Část výstavy bude věnována dětem, které pocházely z Kolína. Na vernisáži budou pamětníci a jejich příbuzní, akce se zúčastní zástupci dánské, izraelské a americké ambasády. Spoluorganizátor akce je Město Kolín, Měst. knih. Kolín a Regionální muzeum v Kolíně. Výstava bude otevřena do 30. května 2014.

28. dubna, 17.30 hod., Americké kulturní centrum Praha – Přednáška Judity Matyášové, setkání s Janet Seckel-Cerrotti a její dcerou Rachael, akce v angličtině

Citace Janet Seckel-Cerrotti, dcera Hany Dubové:
„Moje maminka často vzpomínala na Kolín. Nebylo to jen její rodiště, (když jí bylo deset, přestěhovala se rodina do Prahy), ale také místo, kam pravidelně jezdila k prarodičům. Poprvé mě vzala do Kolína v roce 1983, kdy jsme se společně podívaly do domu jejího dědečka. Byl to pro mě úžasný zážitek, na který dodnes vzpomínám. Vyprávěla mi, že naše rodina byla před válkou součástí židovské obce v Kolíně. Chodili do synagogy, slavili svátky, četli z Tóry (tj. pergamenový svitek s liturgickými texty, které se čtou při bohoslužbě).
Po druhé světové válce se Tóra z kolínské synagogy dostala do Ameriky. Nyní je uložena v Lexingtonu, což je nedaleko od místa, kde žijeme. Když měly moje děti Bar a Bat Micva (náboženský obřad, který se slaví po dovršení dvanácti let chlapce/dívky) požádala jsem Lexingtonskou synagogu, aby nám Tóru zapůjčili. Moje děti z ní předčítaly a maminka byla velmi dojatá, protože to vnímala jako znamení, že náš rodinný příběh pokračuje. Maminka zemřela před čtyřmi lety, stále na ní vzpomínáme a jsme rádi, že nyní máme šanci vidět její Kolín. Já a moje dcera, Rachael.“

Citace Vít Rakušan, starosta města Kolína:
„Kolínská židovská obec patřila k vůbec nejvýznamnějším v českých zemích. Tragédie holocaustu však bolestně zasáhla i naše město. Zmizeli kolínští občané, kteří neodmyslitelně patřili k městské komunitě, mnozí z nich tvořili kulturní, společenskou i ekonomickou elitu města. Zůstalo po nich prázdno. Hluboká rána, která se bezezbytku nezahojila do dnešních dnů a zcela se nezahojí nikdy. O osudech židovských rodin, bohatém kolínském židovském dědictví, vědělo jen pár zasvěcených…
I proto s obrovskou radostí sleduji, jak v posledních letech Kolín znovubuduje svou identitu, která se logicky opírá o židovský odkaz. Reprezentativně opravená kolínská synagoga žije výstavami, kulturními akcemi, dokonce, po dlouhých desetiletích, i židovskými obřady. V neposlední řadě se jedná o akce, které připomínají oběti fašistického zla či naopak poukazují na zajímavé osudy těch, kteří přežili. Právě k takovým patří i výstava Sofiina volba po česku. Mezi osmdesáti židovskými dětmi, jež vycestovaly v říjnu 1939 do Dánska a zachránily si tak život, byly i děti kolínské. Děkuji velice autorce výstavy, Juditě Matyášové, za její obrovsky přínosnou práci. Zároveň jsem jí vděčný i za to, že svou výstavu umístila do našeho města. Těším se na setkání se zajímavými hosty, pamětníky, zástupci ambasád. Především se však těším na okamžik, kdy se kolínská tradice setká s kolínskou přítomností, kdy Kolín znovu nalezne část své ztracené minulosti.“

Festival Přátelství navzdory Hitlerovi
Autorka: Judita Matyášová
Výstava a literární akce o osudech 80 českých židovských dětí, které za války uprchly do Dánska a setkaly se po 70 letech
22. – 28. dubna 2014 (Kolín, Praha)

Foto: Festival Přátelství navzdory Hitlerovi