Do ČR zavítají Andělské hlasy

Mezinárodně proslulý sbor z Winchesterské katedrály z Anglie vystoupí v dubnu dvakrát v České republice. V Brně sbor představí 2. dubna speciální program pro postní dobu, zatímco v Praze zazní 4. dubna hudba určená pro slavnostní události. Hosté se tak mohou těšit na britskou korunovační a církevní hudbu.


Katedrální sbor složený z chlapců a mužů představuje živoucí tradici zpěvu sahající ve Winchesteru tisíce let do minulosti, která zároveň čerpá z bohaté historie duchovní hudby v Anglii. Sbor, který zpívá ve školním období osm bohoslužeb týdně, je uznáván jako jeden z předních anglických katedrálních sborů. V posledních letech například vystupoval v Německu, Francii, Itálii a ve Spojených státech amerických. Mladí choralisté jsou vzděláváni na Pilgrims´School v blízkosti Winchesterské katedrály. Jejich koncerty jsou živě nahrávány BBC a sbor má nesčetné množství nahrávek. Muži ve sboru jsou profesionální zpěváci a v jejich hlasovém rejstříku nalezneme alt, tenor a bas.
„Choralisté Winchesterské katedrály mají bohatou hudební historii a jsme rádi, že nyní můžeme vystoupit v České republice,“ řekl hudební ředitel sboru Andrew Lumsden. „Doufáme, že hosté budou povzneseni vystoupením těchto talentovaných zpěváků, kteří zazpívají ve dvou nejkrásnějších kostelech střední Evropy.“
Sbor se těmito dvěma koncerty poprvé představí v České republice. Koncert v Praze se bude konat v katedrále sv. Víta, kde hosté uslyší hudbu z období vlády královny Alžběty I. a skladby od varhaníků Westminsterského opatství Henryho Purcella a Johna Blowa. Dále zazní hudba používaná při korunovacích v Anglii v průběhu staletích. Na koncertě v Brně, který se bude konat ve starobrněnském klášteře, uslyší hosté melodie od Sebastiana Bacha, Williama Bryda a Henryho Purcella.

Foto: www.bestcg.com