Chcete vidět práci archeologů? Přijďte!

Archeologové České společnosti archeologické zpřístupní ve čtvrtek 7. dubna 2011 svůj výzkum veřejnosti. Lokalita, kde se podařilo objevit polykulturní osídlení z eneolitu a doby bronzové (stáří mezi 3 – 2 tis. let př.n.l.), bude veřejnosti přístupná od 14.00 do 17.30, od 9.00 je výzkum otevřen školním skupinám. Pro návštěvníky je připraven doprovodný program a soutěž pro děti.


Předstihový záchranný výzkum v Terronské ulici čp. 26 a 24, Praha 6, začal na začátku března r. 2011 a archeologové zde objevili osídlení z 2. – 3. tisíciletí př.n.l. „Mezi nejzajímavější nálezy, které se nám doposud podařilo odkrýt, jistě patří několik hrobů z eneolitu a dům z doby bronzové,“ říká vedoucí první fáze výzkumu dr. Kamila Remišová Věšínová z České společnosti archeologické. Většina těchto objektů bude ve čtvrtek připravená tak, aby si je veřejnost mohla prohlédnout. Na ráno je od 9.00 připraven program pro školní skupiny, které se mohou hlásit přímo organizátorům akce (viz kontakt dole), od 14.00 se výzkum otevře i široké veřejnosti. „Žádného příchozího však neodmítneme ani ráno, jen musí počítat s tím, že na výzkumu budou i děti ze škol a mohlo by tam být těsno,“ vysvětluje mgr. Radek Balý, ředitel České společnosti archeologické. Doprovodný program bude vycházet ze standardů archeologické práce, návštěvníci si vyzkoušejí dokumentaci objektů i profilů, na své si přijdou i milovníci zahradničení, protože oblíbeným archeologickým nástrojem není ani tak krumpáč jako spíš motyčka, kterou se začišťují plochy. Ti nejzvědavější si budou moci vyzkoušet i samotné hledání keramických střepů.

Eneolit – tzv. pozdní doba kamenná, je obdobím megalitických staveb, objevu kola a narůstající sociální stratifikace společnosti. V Čechách je jeho datace přibližně 3,5 – 2 tis. př.n.l., hranice přechodu mezi jednotlivými obdobími však není ostrá.

Doba bronzová – období civilizací, které začínají používat nové technologické postupy zpracování kovů, zejména bronzu (cca 2,2 – 1 tis. př.n.l.). Objevují se žárové hroby a tzv. pohozenci, pohřby v nerituálních polohách (v nepoužívaných sídlištních objektech). V Čechách jsou nejvýraznější kultury únětická a knovízská.

 

Foto: www.csarcheologicka.eu