Zubrnice zbohatly chmelem a ovocem

Skanzen, ve kterém se žije jako v běžné obci. Zubrnicemi, které zbohatly chmelem a ovocem známým až v Hamburku, vás provede Lumír Tuček. Nový dokumentární cyklus Vesnicopis se přihlásí v neděli 12. června na ČT 2 v 16.30 hodin.


Severočeská ves Zubrnice leží v překrásné, dramaticky modelované krajině Českého středohoří. Představuje mimořádně hodnotný celek lidové architektury. Zastoupeny jsou jak starší stavby roubené a hrázděné, tak mladší, mimořádně výstavné objekty, které byly postaveny v průběhu 19. a počátku 20. století. Převážně klasicistní zděná architektura vyniká především bohatě a náročně dekorovanými průčelími.
Zubrnice významně zbohatly v první polovině devatenáctého století ruku v ruce s rozvojem chmelařství a ovocnářství. Pěstitelé ovoce tady využívali vodní cesty po Labi, kterou se ovoce odtud odváželo až do Hamburku. Dnes tuto etapu připomíná funkční sušárna ovoce a také sušárna chmele, který se ovšem pěstoval pro domácí zpracování. Významné propojení s dalšími centry v Českém středohoří obstarávala železnice, která ukončila svůj provoz na konci sedmdesátých let minulého století. Obdivovatelé kolejové dopravy se zasloužili o její obnovení. Od roku 2010 se můžete svézt na trati, která se vyznačuje převýšením o 427 metrů na patnácti kilometrech vzdálenosti.
Průvodce pořadem Lumír Tuček spolu se zakladatelem skanzenu Františkem Ledvinkou a dalšími pozoruhodnými osobnostmi tohoto místa připomenou nejen architektonicky unikátní objekty, ale i některá řemesla, která se znovu uplatňují – ať už jde o všechno, co se týká prací v obnoveném vodním mlýně, zpracování zemědělských surovin, nebo třeba i předení lnu či paličkování, které tady ovládali i muži. Dovíme se, co byl za Marie Terezie tzv. Ohňový patent a prohlédneme si také některé dřevěné stavby, z nichž některé byly přeneseny z okolních obcí.
V této severočeské vesnici blízko hranic s Německem se historie po několik staletí psala dvěma jazyky. Německý vliv je patrný na první pohled, konkrétní jména bývalých obyvatel už ale najdeme jen na starých náhrobcích. Dnešní život v tomto místě zachovává staré tradice a citlivě propojuje současné nároky s posláním neobvyklého skanzenu. Až budete nad mapou naší země přemýšlet, kam se vydat za poznáním a nevšedními zážitky, vzpomeňte si na Zubrnice.

Foto: Česká televize