Zbigniew Czendlik vyzpovídal Antonína Panenku

Katolický kněz Zbigniew Czendlik se rozhodl tentokrát vyzpovídat fotbalistu Antonína Panenku, autora legendárního vršovického dloubáku, který znamenal před 35 lety pro československé reprezentanty zisk zlatých medailí na Mistrovství Evropy v Bělehradě. Legendu zeleného trávníku, která je nerozlučně spojená s fotbalovou Bohemkou, uvidíte v neděli 12. června na Dvojce v pořadu Uchem jehly od 17.45 hodin.


Antonín Panenka nastoupil k prvnímu ligovému zápasu v necelých dvaceti letech za Bohemians Praha. Tomuto klubu zůstává věrný po celý život. První zápas v národním týmu odehrál v roce 1973 proti Skotsku. Jeho hvězdný okamžik však přišel o tři roky později ve finále evropského šampionátu proti Německu. Čechoslováci měli dobrý začátek, získali dvoubrankové vedení, ale houževnatí Němci dokázali v závěru zápasu vyrovnat a nakonec došlo na pokutové kopy. Zkušený gólman Sepp Maier pak nevěřícně zíral, když chladnokrevný Antonín Panenka proměnil rozhodující penaltu tak, že poslal za jeho záda jen lehce načechraný míč. Vršovický dloubák (ve světě nazývaný Panenka goal) tak místního fotbalového borce navěky proslavil. Antonín Panenka ztvárnil dokonce sám sebe jako exekutora pokutových kopů ve filmu Sonáta pro zrzku (1980).


V roce 1981 odešel Antonín Panenka z Bohemians do Rapidu Vídeň, získal dva tituly mistra Rakouska a roku 1985 dokonce druhé místo v Poháru vítězů pohárů. Po dvouletém účinkování v rakouské druhé lize se vrátil zpět do Bohemians a stal se asistentem trenéra a funkcionářem. Dne 28. října 2008 udělil Antonínu Panenkovi prezident Václav Klaus státní vyznamenání – Medaili Za zásluhy I. stupně.

Foto: Česká televize