Top novinka ČT1: Nevinné lži

Jednou z klíčových novinek letošního jara je nový cyklus televizních filmů vlastní tvorby s názvem Nevinné lži. V osmi dílech ukáže spletitost příběhů, do kterých se v některé jejich fázi zapletla ona zdánlivě nevinná lež. Producenti Nevinných lží měli jeden hlavní tvůrčí cíl, a to ukázat jak málo může stačit k tomu, aby si člověk sám obrátil život vzhůru nohama. A kolik úsilí, poznání nebo ztrát jej pak stojí, aby ho opět narovnal. Projekt Nevinné lži sází na silné autorské, režijní i herecké osobnosti. Tvůrci jednotlivých filmů se chtějí prostřednictvím příběhu jednotlivce zaměřit na aktuální společenské fenomény, jako je mateřství, virtuální realita, či falešné sexuální obvinění.


Ještě nikdy jste nikomu nezalhali? Ani jen tak, nevinně, z pohodlnosti, opatrnosti, ustrašenosti, rozmaru nebo jenom proto, aby vám už všichni dali pokoj? Lidé občas lžou a naši hrdinové taky. Ze strachu, kvůli principům nebo pro ochranu svého soukromí. Takovým tím známým způsobem, kdy neřeknete úplně vše. Jenže někdy se to vymkne kontrole a lež začne žít svým vlastním životem.


Hrdinové našich osmi filmů mají své osobní důvody neříct pravdu. A přitom jim pokaždé rozumíme, chápeme je a hlavně jim věříme. Mohli bychom to být my sami. Ale co když i taková malá, intimní a zdánlivě nevinná lež nabobtná do nepředvídatelných rozměrů a chopí se příležitosti obrátit náš svět úplně naruby? O těchto malých, nevyzpytatelných a jindy naopak mnohdy velmi bolestných lžích vypráví nový cyklus televizních filmů České televize uváděný pod společným názvem Nevinné lži. Diváci se tak mohou těšit na odhalení lží, které měly pomoci počít děti bez otců, utajit, že úspěšný manažer přišel o práci, dostat k sobě dlouhé roky znepřátelené sestry či naklonit si přízeň krásné neznámé.


„Nevinné lži, to je cyklus osobních, skoro až intimních příběhů s nějakou obecnou platností, tak aby si divák mohl říct: ano, to se mě taky nějak týká. Nevinné lži stavím na podobném principu jako své předchozí televizní projekty. Nejen proto, že se mi osvědčil a získal úspěch u diváků. Spíš ho pokládám za logický a pro televizní tvorbu obzvlášť vhodný. A hlavně je mi prostě nejbližší,“ říká autorka projektu Tereza Vrábelová.
Scénáře jednotlivých filmů dodali Alice Nellis, Petr Kolečko, Petra Ušelová, Tereza Dusová, Mirka Zlatníková a další. Režie se ujala například Alice Nellis, Jan Prušinovský, Martin Dolenský nebo Tereza Vrábelová, někteří autoři film také natočili. V hereckých rolích se představí přední herecké osobnosti televizní a filmové tvorby, jako například Aňa Geislerová, Jiří Langmajer, Tereza Brodská, Bára Kodetová, Tereza Voříšková, Daniela Kolářová, Marek Taclík, Michal Suchánek, Vojta Dyk, Jitka Čvančarová, Táňa Vilhelmová, Dagmar Havlová, Iva Janžurová, Veronika Freimanová a mnozí další.

Nevinné lži
Cyklus televizních filmů
Neděle 20.00 ČT1

Vybrali jsme pro vás tři z osmi příběhů:
Pod hladinou
Váhá mít dítě a bojí se to přiznat
Hrají: Aňa Geislerová, Tomáš Pavelka, Roman Luknár, Daniela Kolářová, Ester Geislerová aj., scénář a režie: Alice Nellis
Film zachycuje příběh pětatřicetileté Evy, které k dokonalému životu chybí pouze jediné. Dítě. Jenže Eva se na roli matky necítí, zatímco v jejím okolí doslova zuří babyboom a všichni se tváří, že jediným a pravým smyslem života jsou děti. Pod její osobní hladinou pak odhalujeme příčiny váhání a jejich původ.

Hvězdička
Stvořil falešnou hvězdu
Hrají: Michal Suchánek, Martin Hofmann, Tereza Brodská, Tereza Voříšková aj., scénář: Jan Hlaváč a Martin Dolenský, režie: Michal Dolenský
Čtyřicetiletý novinář přijme svou roli v mediálním obchodním záměru a začne se na internetu vydávat za sedmnáctiletou dívku. Návštěvnost intimního blogu této fiktivní autorky rychle stoupá, aby byl vzápětí následován knihou, která stvrzuje nový fenomén. Jenže média najednou chtějí znát identitu autorky a z úspěchů těžit dál. Spásný nápad předhodit davu mladou dívku se však postupem času ukazuje jako nejhorší možné řešení, které mohlo jejího stvořitele napadnout.

Klukovina
Msta učiteli ze strachu
Hrají: Marek Taclík, Pavel Liška, Vojtěch Machuta, Zdeněk Piškula, Jan Vaši, Vanda Hybnerová aj., scénář: Tereza Dusová, režie: Petr Zahrádka
Tři třináctiletí kamarádi mají nápad. Aby se zbavili přísného učitele fyziky, který navíc odhalil jejich tajemství, rozhodnou se tvrdit, že je sexuálně obtěžoval. Zdánlivá klukovina se tak rychle mění na hru, která zúčastněným přerůstá přes hlavu a ničí život nejen učiteli a jeho rodině, ale zasáhne také rodiny hrdinů. Jsou mladí kluci připraveni na to, aby se plně ponořili do světa dospělých se všemi jeho možnými následky včetně schopností přijmout odpovědnost?

Foto: Česká televize