Prostřeno! – Olomoucko: Koktejl vitaminů, taktiky, kritiky i zábavy

Zima vrcholí a podle toho vypadá i povinný kol na Olomoucku. Tvůrci a štáb myslí na zdraví našich soutěžících, které čeká náročný a snad i zábavný týden. Tři ženy a dva muži musí připravit nějaký salát – ovocný, zeleninový, míchaný, aby prostřednictvím vitaminové bomby doplnili energii. V zimě na vitaminy často zapomínáme, je šance jít jaru naproti a napravit to! Budou soutěžící z Olomouckého kraje jen »partou na tento týden«, jak se domnívá největší hráčka týdne, Jarmila? Dokážou se mladí Hanáci odvázat a bavit, přestože se v pondělí tváří jako suchaři? Jak se tento týden vyplatí taktizování? Vyjde to? Bude to o počtech, nebo o příjemném vystupování a snaze hosty dobře nakrmit, napojit, pobavit a pohostit? Sledujte od pondělí 24. února Primu, Prostřeno! a uvidíte!


Pondělí: středoškolačka Markéta (18)
Umíte si představit, že byste v osmnácti letech zvládli uvařit pro pět cizích lidí a ještě pod dohledem kamer? Benjamínek olomouckého týdne Markéta má odvahu, ale „panna zázračnica“ to není. Bojuje s játrovými knedlíčky i s »pisarovskými kulami«, místní specialitou podobnou chlupatým knedlíkům, které se napoprvé rozvaří. Také s časem a nervy. Nakonec její vepřo-knedlo-zelo nedopadne tak špatně – masíčko se jen rozsýpá. Co se Hanákům napoprvé nelíbí? Na jednu ze tří předkrmových pomazánek si Markéta nemusela koupit ten nejlevnější salám, zlepšili by servírování, dali by si lepší pozor na čistotu sklenic, příborů a zvolili by lepší zábavu. Vrstvení luštěnin do skleniček hosty nenadchne – připomíná kolektivní tvorbu ve školce. A povinný úkol? I zelný salát by si zasloužil určitě lepší servírování. Hlávkový salát si naopak nezaslouží porcování nožem a neměl by se podávat mokrý.

Úterý: učitel hudby Martin (35)
Muzikant Martin je odhodlaný zvítězit, moc by si to přál. Čeká přírůstek do rodiny a prý už jen těch 50 000 korun mu chybí k dokonalému štěstí. Možná si ale měl lépe nastudovat etiketu. Infantilní ubrousky s Burtem Simpsonem to nevytrhnou, hostitel prostírá jako levák a sám sobě nalévá jako prvnímu. „Šmejdění“ vydá své plody, Jarmila na svatebním fotu odhalí, že se Martin oženil s její spolužačkou! Svět je malý… Dvě věci na menu hosty nepotěší: jsou to houby v polévce a žebírka na medu. U stolu se sejdou lidé, kteří nemíchají rádi dohromady sladké a slané chutě. A bohužel vše korunuje vlas! A to těch vlasů hostitel moc nemá. Smůla… Má promptně nabídnout jinou porci? Sebevědomý Martin kritiku hodnotí jako »podrazy v rámci soutěže«, ale konkurentka Jarmila to vidí jinou optikou… Hostiteli se povede salát s červenou řepou, rucolou a sýrem cottage, klasické tiramisu, hlavně však zábava. Velmi příjemný šok! Tmu a ticho vystřídá hudba orchestru Martinových žáků, který diriguje sám hostitel.

Středa: taktička Jarmila (25)
Servírka Jarmila se do kamery netrápí tím, co si o ní kdo pomyslí; kolegové budou překvapeni, až uvidí záznam soutěže v televizi. „Pozorná, ale falešná hostitelka,“ tuší ženy. Během vlastní večeře se Jarmila samozřejmě snaží, ale kuřecí do zeleninového salátu pustí vodu a výsledek není ideální. Hostitelka je ale spokojená… Po předkrmu ji čeká ještě povinný sladký zapečený salát, který by se mohl hodit k ovocnému dezertu. Proč je ale úkol týdne »katastrofa, tragédie«? Pochutnají si hosté na domácí čočkové polévce? Paradoxně potěší Martina: „Já čočkovou normálně nesnáším, takže jsem vlastně odborník – ale tahle je dobrá.“ Potěší hostitelku tato zvláštní poklona? Stejný názor má i Ondra. Není divu, je to poctivá polévka, tak jak slibuje. Na hlavní chod je krkovička s krůtou na žampionech. Přestože hostitelka houby údajně nemusí, tady jí žampiony nevadí. Pochutnají si soupeři? A přežijí soupeři v malém bytě soutěž v šipkách? Motivací je láhev vína…

Čtvrtek: servisní technik Ondřej (25)
Ondřej působí dojmem vlídné »klidné síly«. Nemá rád zeleninu a povinný úkol tedy není jeho srdeční záležitost: „Saláty vůbec nedělám, a tak jsem ani nevěděl, jak na to,“ přiznává. Začne nákupem fialové květiny do svého fialového bytečku. Naplánoval si pestré menu a doufá, že každému zachutná aspoň něco. Vyjde to? Ladí spolu sushi, drůbeží vývar s celestýnskými nudlemi a hovězí líčka na víně s kaší? Omamná kokosová vůně je poslední dobou asi v módě, hostinu zakončí další kokosový moučník. Líčka se povedou, Jitka dokonce prý ještě nic tak dobrého nejedla. Obávaný smíšený ovocno-zeleninový salát nakonec k hlavnímu chodu parádně sedne. I když všichni čekali hru na kytaru nebo karaoke, zábava hosty rozhýbá. Jarka se při laserové hře zapotí, vážně se moc baví, odrazí se to na jejím bodování?

Pátek: maminka Jitka (32)
I když dvojnásobná vdaná maminka z rodinného domu v Dolanech přiznává, že často nevaří, začne slibně. Koktejl v podobě ovocné bomby bude vypadat jako nejlépe zvládnutý úkol týdne. Ale »první vyhrání z kapsy vyhání«, bojí se nervózní Jitka, která místo polévky raději připraví dva předkrmy. Jenže právě v pátek by si pánové polévku dali! Navíc Jitčiny předkrmy jsou propadák. Kombinace slaného a sladkého na Hané nefrčí, takže broskev plněná kuřecím nebo toust s ananasem a šunkou jsou prý až »nechutné«. Jaký bude gulášek, kde je minimálně stejně cibule jako hovězího masa? Ondra guláš miluje a nechá talíř prázdný. Jarka ale není nadšená, guláš má prý málo šťávy, a Martinovi moc nechutnají knedlíky z mikrovlnky. Hostitelka je ale s hlavním chodem spokojená – takhle to mají doma rádi. I Jitka ve finále představí show. Je plná ohně, ale srdce hostů nezažehne.
To ale platí pro celý týden – tihle Moraváci si své emoce hlídají a spíš počítají… Dívejte se od pondělí 24. února na pořad Prostřeno!.

Foto: TV Prima