Nejchytřejší Čech už má svůj milion ve zlatě!

Nejchytřejší Čech, student Jiří Šafka z Hradce Králové, si dnes odnesl z České mincovny svou zaslouženou výhru. Pět čtyřicetidukátů v ryzím zlatě s portrétem Jana Amose Komenského v hodnotě milion korun mu dnes předal za přítomnosti notáře České televize obchodní ředitel mincovny Aleš Brix.


Vítěz zábavné show České televize si ve finále mohl vybrat, zda zvolí milion korun v hotovosti, či milion korun v ryzím zlatě. „Ta volba pro mne byla jasná už ve chvíli, kdy jsem se o ní dozvěděl. Milion v korunách je krásná věc, nicméně tak jako tak bych se po soutěži musel poohlídnout po investičním nástroji, do kterého bych peníze vložil. V dnešní době je těžké najít kompromis mezi vysokým výnosem a nízkým rizikem investice. Pro mě osobně se tomu nejvíce blíží právě zlato,“ řekl při příležitosti převzetí ceny vítěz Jiří Šafka. Za pravdu mu dávají obchodní statistiky České mincovny, které hlásí více než tři čtvrtiny nákladu dukátů vyprodané. „Na druhou stranu, kdybych měl rodinu a splácel hypotéku, tak bych se možná rozhodoval jinak,“ doplnil Šafka.


Milion ve zlatě předával vítězi i moderátor Roman Šmucler, který nejvíce ocenil emoční stránku výhry. „Zlato je pro mě komodita s trvalou hodnotou. Hlavní přínos volby vítěze vidím ale v emocích, které s ní jsou spojeny. To vám papírové peníze nepřinesou,“ řekl Šmucler.


Zlato by byla volba i dalších finalistů. „Rozhodl bych se stejně jako Jiří i přes to, že už nějaké závazky a výdaje mám. Výhra v penězích by ale hned začala ztrácet na hodnotě,“ řekl Vojtěch Malý, který skončil těsně druhý. Z předání ceny neodešli s prázdnou. Mincovna nahrála vítězi i ostatním finalistům několikatisícové částky na Zlaté konto svého investičního portálu ČM AURUM. „Na tomto portálu nabízíme prakticky každému možnost investovat on-line do zlatých mincí či slitků. Vždy se však jedná o fyzické zlato, které si u nás mohou bezpečně uschovat nebo kdykoliv odnést. Každý se tak může stát nechytřejším Čechem, byť jen s malým N,“ doplnil Brix.

Foto: www.ceskamincovna.cz / Stanislav Krupař