Entomolog Michal Tkoč: Mouchy masařky a bzučivky jdou s oblibou po výkalech

Ze světa showbyznysu se moderátor Jan Kraus přenesl ve své televizní show do světa hmyzu s entomologem Michalem Tkočem, který pracuje v Národním muzeu jako kurátor entomologických sbírek.

Svému hostiteli tak přinese jako dárek rámeček s párem motýlů. „To je pro potěchu oka,“ říká a ukazuje i na druhou krabici, jejíž obsah už není tak líbivý a ve které se ukrývá předmět jeho studia, totiž dvoukřídlý hmyz neboli mouchy. „Masařky a bzučivky jdou s oblibou po výkalech,“ vysvětluje Janu Krausovi, kterého prý také mouchy od dětství fascinují, že ne všechny mouchy nutně lákají exkrementy. „Bzučivek, které míváme často doma, jsou dva druhy – takové zeleně nebo modře zbarvené. Masařka je trošku větší a má na zadečku takovou šachovnici,“ vysvětluje s tím, že zvuk, který vydávají a který nás tak často rozčiluje, vzniká vibrací jejich křídel.

„Ta křídla kmitají opravdu velmi rychle, to je asi nějakých 200 kmitů za sekundu.“ Velmi rychle dokážou mouchy také létat, u některých druhů je to takřka 150 kilometrů za hodinu, a rovněž jejich vidění je rychlejší než u člověka. „Ona vidí oproti lidskému oku zrychleně a dokáže to rychleji vyhodnotit,“ přibližuje expert. „Připodobnil bych to k tomu, že když máte film 25 obrázků za sekundu, tak ona vidí třeba 250 snímků. Nevidí tak přesně, nerozliší detaily.“

 

Foto: TV Prima