Dokumentární detektivka o životě fotografky Zuzany Mináčové

Dvacáté a jednadvacáté století viděné očima výjimečné fotografky Zuzany Mináčové a zároveň dokumentární detektivka odhalující její tajemství na pozadí tří režimů. Nový snímek Očima fotografky v Domě ČT v Karlových Varech představil za účasti hlavní aktérky Zuzany Mináčové její syn a režisér snímku Matěj Mináč.

Ocima fotografky
Zuzana Mináčová je uznávanou profesionálkou, která ovlivnila tváře slovenské i české fotografie. Respekt i obdiv si vydobyla svými uměleckými experimenty, legendární jsou i její fotografie domácích a světových hvězd, které zvěčnila coby dlouholetá spolupracovnice Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Režisér nového dokumentárního snímku Očima fotografky, jehož koproducentem je Česká televize, Matěj Mináč se do všeobecného povědomí diváků dostal s trilogií filmů o siru Nicholasi Wintonovi. O své matce natočil dokumentární film s prvky inscenace. Zuzana Mináčová v něm s humorem sobě vlastním poodhalí výjimečné okamžiky svého života v době nacismu, komunismu i kapitalismu. Kromě toho představí principy své umělecké tvorby a nechá nahlédnout do zákulisí fotografování hvězd.

Ocima fotografky_2
„Zuzana Mináčová přenáší na filmové plátno svou magickou energii a pozitivního ducha, díky kterému mohla procházet tvrdými nástrahami osudu. Navíc mnohdy s vtipem, který i očividné zlo dokázal najednou transformovat v pouhou absurdní kulisu,“ říká dramaturgyně snímku Věra Krincvajová.

Ocima fotografky_usmev
Po světové premiéře, která proběhla na MFF v Karlových Varech, byl v Domě ČT na Divadelním náměstí film prezentován hlavní protagonistkou a jeho režisérem.
Dokument Očima fotografky podpořil Státní fond kinematografie a Slovenský audiovizuálný fond.

Očima fotografky
scénář a režie: Matěj Mináč
kamera: Jozef Šimončič, Martin Kubala
hudba: Miloš Krkoška
střih: Robert Cuprík
produkce: Matěj Mináč

Foto: Česká televize

FB_post_chalupari