Čas pro české hrdiny: Karel IV., Karel Kryl, Jaroslav Marvan, Otakar Švec…

Historický exkurz do doby Karla IV., netradiční náhled na herecké hvězdy první poloviny dvacátého století či příběhy o současných hrdinech, skutečných i fiktivních. V nově připravovaných projektech hrané tvorby nechybí čistokrevná kriminálka Rapl s antihrdinou Hynka Čermáka, ani komediální seriál Trapný padesátky podle scénáře Ireny Obermannové.

4563 Høíšní lidé mìsta pražského - Malý a velký vrah
„Česká televize má v porovnání s ostatními veřejnoprávními stanicemi v Evropě jedno milé prvenství. Nejvyšší podíl premiér na vysílání. Těžko si dovedu představit přesvědčivější důkaz toho, jak velký důraz klademe na vlastní tvorbu. A přestože jsou nové projekty České televize různorodé, žánrově, tematicky i tvůrčími osobnosti, mají jeden velmi silný společný motiv. Přivádějí na obrazovku hrdiny, kteří vyrůstají z českého prostředí, jeho historie, kultury i specifického humoru,“ avizuje novinky generální ředitel České televize Petr Dvořák.
S návrhy na nové projekty přicházejí kreativní producenti patnácti tvůrčích producentských skupin. Po právě dokončované výpravné trilogii Jan Hus, která se stala jedním z největších projektů v historii České televize, je ve vývoji další film z našich dějin. Snímek Hlas pro římského krále, v němž roli Karla IV. ztvární Kryštof Hádek, představí mladého panovníka, který se musí vymanit nejen z područí dominantního otce, ztvárněného Stanislavem Majerem, ale zejména nalézt svou vlastní roli v historii národa a celé Evropy. O zkouškách, kterými občas doba podrobuje své hrdiny, bude také šestidílný televizní cyklus Bohéma o osudech prvorepublikových herců a hereček za druhé světové války režiséra Roberta Sedláčka. „Zejména za druhé světové války nešlo jen o oportunismus, ale pro maličkosti i o život, takže lidské charaktery byly vystaveny opravdu kruté zkoušce,“ vysvětluje kreativní producent Jan Štern, z jehož tvůrčí producentské skupiny vzejde i další z připravovaných projektů, Zločin v Polné, dvoudílný televizní film, který se vrací do období tzv. hilsneriády.
K jinému milníku české historie, výstavbě Stalinova pomníku, který se stal největším skupinovým sousoším v Evropě, se vrací film Viktora Polesného Monstrum. Sleduje zejména tragický profesní i osobní život jeho autora, sochaře Otakara Švece.

Cirkus Bukowsky
Zcela jiný, detektivní žánr nabídnou další projekty. Například temný thriller z počátku 20. století, podle námětu Vladimíra Körnera, Zádušní oběť v režii Jiřího Svobody nebo třináctidílný krimiseriál Rapl, ve kterém se vrátí na obrazovky postava detektiva Kuneše známá z oceňovaného seriálu Cirkus Bukowsky. „V případě Rapla půjde o čistokrevnou detektivku. Jako leitmotiv se sice všemi epizodami táhne Kunešovo pátraní po zavražděné kolegyni, tento příběh je ale upozaděný a každý díl je současně jedním uzavřeným případem,“ uvádí scenárista a režisér Jan Pachl, který stál za Cirkusem Bukowsky, nebo druhou řadou cyklu Škoda lásky. Zcela odlišný typ hrdinek pak nabídne komediální seriál Trapný padesátky. „Největší inspirací pro mě bylo samozřejmě to, že jsem sama trapná padesátka. Trapné však v našem případě znamená především svobodné,“ vysvětluje scenáristka seriálu Irena Obermannová.

Karel Kryl-02

Záměrně v zákulisí – takové budou nové dokumenty České televize
Pohledy do zákulisí dvou předních českých divadelních souborů, docusoap o práci špičkových lékařů i světově uznávaných českých archeologů nebo portrét slavného českého barda očima polské režisérky. Nové dokumenty České televize nabídnou inovativní přístupy k aktuálním i nadčasovým společenským tématům.
„Nově připravované projekty dokumentární tvorby by se daly s trochou nadsázky označit za pohledy do zákulisí,“ uvádí ředitel vývoje pořadů a programových formátů Jan Maxa a vysvětluje: „Ať už je to zákulisí v pravém smyslu toho významu v dokumentárních cyklech Ypsilonka a Zázrak v Dejvickým, kde přineseme neobvyklé pohledy do života těchto výjimečných divadelních souborů, nebo to je exkurz do každodenní reality špičkových českých lékařů v seriálu Doktoři.“ Aktéry série zvoucí do zákulisí předních zdravotnických pracovišť a nahlížející pod ruce českým lékařským kapacitám, jsou neurochirurg Vladimír Beneš, kardiolog Petr Neužil a plastický chirurg Bohumil Zálešák. „Tři natáčecí týmy budou zaznamenávat život tří oddělení,“ prozrazuje Petr Kubica, v jehož tvůrčí producentské skupině projekt vzniká, a doplňuje: „Budou sledovat běžné situace oddělení, hovory mezi lékaři, personálem, pacienty i to, jak lékaři komentují situaci, sdílejí své názory, vtipkují… a jak pracují. Tvůrci budou usilovat o to, aby se sledovaným osobám dostali co nejblíže k tělu. Cílem je ukázat, co obvykle zůstává skryto.“

Dejvicke divadlo
Ve stále oblíbenějším žánru docusoap je zpracován také další z připravovaných projektů, Dokud nás víra nerozdělí, o životě v páru, kde je každý rozdílného vyznání. Z klasických dokumentů se připravuje dokumentární portrét významného českého barda Bratříček Kryl polské režisérky Krystyny Krauze, v moderním akčním cestovatelském pojetí pak Velehory Hedvábné stezky. Martin a Karel se v něm vydají na osmiměsíční putování k vybraným pohořím, kde mají v plánu uskutečnit obtížné sjezdy v lyžařsky dosud málo prozkoumaných oblastech. Výstupy na nejvyšší hory různých pohoří budou přirozeným vyvrcholením každého dílu, v tom posledním se dokonce pokusí sjet i osmitisícovku.
„Dobrodružství archeologie by měl být zábavný seriál, který dokáže českou archeologii představit divákům jako cool podívanou,“ říká autorka Ivana Pauerová o dalším projektu České televize. Dokumentární seriál by měl nabídnout svěží a zábavný pohled do světa praktických archeologických výzkumů, které v různých světových lokalitách provádějí čeští archeologové.
Novinky obohatí také dokumentární tvorbu pro dětské publikum. Do tajů astronomie děti zasvětí pořad Teleskop, dobrodružství prožijí na expedicích s rybářem a cestovatelem Jakubem Vágnerem v pořadu S Jakubem v přírodě. „Dnešní děti ovládají dokonale počítače, virtuální svět i jiné moderní technologie. Mnozí dospělci pak hlasitě tvrdí, že děti nemají zájem o přírodu. S tímto tvrzením nemohu souhlasit. Ba naopak,“ tvrdí průvodce pořadem Jakub Vágner.

Foto: Česká televize