Pavel Haas Quartet: Budeme hrát více v Česku

Jedno z nejrespektovanějších komorních těles Pavel Haas Quartet vstupuje do nové sezóny s novou smlouvou se Supraphonem a jednou změnou ve složení. V nové sezóně se na postu druhého houslisty Pavel Haas Quartet objeví Marek Zwiebel. Další novinkou je, že Supraphon začal soubor zastupovat v Česku a na Slovensku v oblasti koncertní činnosti. Z aktuálních vystoupení má kvartet v diáři naplánovanou Paříž, Orléans a také na 6. října Bratislavské hudební slavností. Následovat budou koncerty v Glasgowě a Mnichově. Poté Pavel Haas Quartet čeká turné po dalších evropských zemích, USA a Izraeli. Na únor 2013 se připravuje koncert v Liberci, v dubnu v Praze v rámci cyklu Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK. V jednání je koncert na MHF Pražské jaro. Na podzim příštího roku, by se mělo objevit nové album, tentokrát s díly Franze Schuberta Smrt a dívka a violoncellovým kvintetem.

Se Supraphonem máte novou exkluzivní vydavatelskou smlouvu, v čem spočívá?
Jde o zastupování našeho souboru v Česku a na Slovensku. Zahraniční zastoupení máme v Londýně, Supraphon ale lépe zná poměry v České a Slovenské republice, takže jsme ho oslovili pro koncertní zastupování v našich zemích. Supraphon nám tak tady bude mimo jiné exkluzivně domlouvat koncertní vystoupení.

Dá se tedy předpokládat zvýšení počtu vašich koncertů v České republice?
To doufáme, domluva se Supraphonem na agenturním zastupování má hlavně tento cíl. Proč bychom do toho jinak šli? Supraphon chce každopádně povznést povědomí o našem kvartetu v Česku a na Slovensku, za dva roky budeme například rezidenčním souborem Českého spolku pro komorní hudbu, v jednání jsou například i naše vystoupení na Pražském jaru v roce 2014.

Do nové sezóny vstupujete se změnou v obsazení…
To je život, věci se stávají v kvartetu stejně jako v životě. Kvarteto je živoucí organismus, vyvíjí se, jde různými cestami. Jsme každopádně rádi, že v našem souboru můžeme přivítat na postu houslisty Marka Zwiebela a těšíme se na další spolupráci s ním.

Jak jste k sobě přišli?
Marek: Úplnou náhodou jsem se dozvěděl, že Pavel Haas Quartet hledá houslistu. Ozval jsem se na Facebook a dohodli jsme se. Původně jsem se měl zúčastnit regulérního konkursu, jenže kvarteto hledalo houslistu už na zájezd do Barcelony. Riskl jsem to – a podle mě i kvarteto – a dopadlo to dobře. Absolvoval jsem s Haasovci další koncerty, zvykli jsme si na sebe – a tak jsem zůstal. Doufám, že naše spolupráce bude v dobrém pokračovat.

Změní se nějak zvuk kvarteta? Doposud jste byli v souboru muži a ženy napůl, teď jste tři muži na jednu ženu…
Ve zvuku změna nebude, asi jenom v obraze! Jako kvarteto jsme vždy pracovali na specifickém zvuku, a hledali jsme někoho, s kým bychom se shodli. Marek má podobný vkus a – řekněme – i podobný tón, takže se snad zvukově příliš nezměníme. Každopádně jsme přesvědčeni o tom, že Markův příchod zvuk Haasova kvarteta obohatí.

Vloni jste získali několik významných ocenění, mimo jiné i ceny za nejlepší nahrávku (Gramophone Awards); změnil se tím už tak velký zájem o vaše vystupování?
Zmíněná cena je jedna z nejprestižnějších, možná úplně nejprestižnější v Evropě. Tomu odpovídá i zájem o naše koncerty. Když máte něco podobného za sebou, pořadatelé koncertů i posluchači se na vás už samozřejmě dívají trošku jinak…

Jaký je zájem o českou (případně slovenskou) hudbu 20. století v cizině?
V kvartetu jsme zatím slovenskou hudbu 20. století nehráli. Co se týká té české, hrajeme nejčastěji Janáčka a Haase; záleží na místě koncertu, ale většinou tuhle muziku posluchači i pořadatelé vítají. Míváme skvělé ohlasy; například co se týče hudby Pavla Haase, vždy se objevují články s údivem, jaká skvělá hudba u nás vznikala. A v repertoáru máme i kompozici Jiřího Gemrota, která dokonce vznikla na zahraniční objednávku.

O jaká díla jste pro novou sezónu rozšířili repertoár?
Vedle děl, která hráváme často, tedy kompozic Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany, Leoše Janáčka, Pavla Haase a Ludviga van Beethovena, jsme nově nastudovali mimo jiné kvartet č. 2 Johannesa Brahmse, kvartet č. 2 Benjamina Brittena a Šostakovičův kvartet č. 8. Vedle toho pak samozřejmě i nějaké ty kvintety ve spolupráci s dalšími umělci. A na jaře provedeme i kvartet č. 3 Alfreda Schnittkeho.

Co dalšího vás v nejbližší době čeká?
Vystoupení v Paříži, Orleánsu a pak hurá do Bratislavy! Zahrajeme tady 6. října v rámci Bratislavských hudebních slavností. Tenhle koncert pro nás bude mít osobní atmosféru: dva členové našeho kvarteta se v Bratislavě narodili. Pak hrajeme v Glasgowě a Mnichově. Poté nás čeká turné po USA, dalších evropských zemích, Izraeli. A tak dále…

Co nějaká vystoupení v Česku?
V únoru máme koncert v Liberci, v dubnu v Praze, v kostele svatých Šimona a Judy. Tenhle koncert se koná v rámci cyklu Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK.

Kdy přijde další deska?
Koncem sezóny, na podzim příštího roku. Bude to další album pro Supraphon, tentokrát s díly Franze Schuberta Smrt a dívka a violoncellovým kvintetem. Půjde o vlastně o schubertovský dvojdisk. Vyjít by měl někdy kolem září 2013.

Více infa: http://www.facebook.com/PavelHaasQuartet

Foto: Supraphon / Martin Kubica