Ladislav Horák a Petr Nouzovský: Vivat Tango!

Tango Nuevo doslova učarovalo akordeonistovi Ladislavu Horákovi a violoncellistovi Petru Nouzovskému, dvěma vynikajícím hudebníkům mezinárodního renomé; v jejich podání se okouzlení tímto hudebním žánrem šíří k posluchačům po celé Evropě – na koncertech a nyní konečně i prostřednictvím jejich nového alba s trefným názvem: Vivat Tango! Tuto pozoruhodnou nahrávku, kterou Supraphon vydává koncem dubna, představujeme v rozhovoru s oběma muzikanty.


Jak se zrodil nápad uskutečnit projekt Vivat Tango?
Petr Nouzovský: Touha po natočení CD s Piazzollovou hudbou, kterou společně s kolegou Ladislavem Horákem provádíme na našich i mezinárodních pódiích již pět let, byla umocněna faktem možného vydání u renomované společnosti Supraphon.  Jednotlivé části pomyslné skládačky do sebe zapadly a my máme radost z naplněné představy.

Jak začala vaše spolupráce?
Petr Nouzovský: Na počátku naší spolupráce byla skladba Jiřího Temla. Ten hledal interprety pro svou skladbu, již napsal pro violoncello a akordeon. Setkali jsme se spolu s našimi nástroji. Hudba Jiřího Temla volně přešla do té Piazzollovy a my jsme v prvním roce naší spolupráce odehráli několik desítek koncertů. Piazzolla byl nový a neokoukaný. Za naše setkání děkujeme panu Jiřímu Temlovi, skvělému autorovi krásné hudby.
Ladislav Horák: Od té doby jsme ale inspirovali k napsání děl i další české autory, jako jsou Eduard Douša, Bohuslav Řehoř, Ivan Zelenka, německý Holmer Becker, Michael E. Bauer či holandský Jeff Hamburg.

Co vás při nahrávání nejvíce zaskočilo a co potěšilo?
Ladislav Horák: Byli jsme nesví, že budeme mimořádně »žhavou« hudbu natáčet v prostorách »studeného« studia. Naopak nás potěšilo, že i bez prostředí tančírny s typickou tango atmosférou jsme to dokázali. Snad jen to červené světlo ve studiu nechybělo. (smích)
Petr Nouzovský: Pracovali jsme při zkoušení velice tvrdě. Nezaskočilo nás nic. Potěšila nás věta hudebního režiséra Jiřího Gemrota: „Pánové, máme to, děkujeme!“ (smích)

Na CD najdeme i skladbu Richarda Galliana, Piazzollova žáka, považovaného dnes za jednoho z nejlepších akordeonistů na světě. Setkali jste se osobně?
Ladislav Horák: Richarda Galliana jsem osobně potkal na jeho koncertu ve městě Castelfidardo, kde jsem byl členem mezinárodní poroty hudební soutěže. Oba právě z tohoto středoitalského města proslulého výrobou nástrojů máme své akordeony. Doufám, že ho jednou budu moci představit i u nás v Čechách.

Bude žít Vivat Tango i svým koncertním životem?
Petr Nouzovský: Ano! Vivat Tango žije svým úspěšným koncertním životem již dlouhou dobu a zájem pořadatelů o tento program nasvědčuje tomu, že se s ním budeme potkávat ještě dlouho. Kromě mnoha koncertů v České republice nás čekají i koncerty v Holandsku (Amsterdam, Utrecht, Rotterdam) či v Německu (Norimberk, Regensburg).
Ladislav Horák: Je skvělé, že nyní mají posluchači možnost poslechnout si naši studiovou nahrávku i se oddat atmosféře živého koncertního provedení.

Vivat Tango! koncertní šňůra – jaro a léto 2014
14. 5. – Tábor
31. 5. – Kutná Hora
7. 6. – Praha (Pálffyovský palác)
27. 6. – Regensburg (SRN)
13. 7. – Klášterec
22. 8. – Třeboň

Zahraniční turné:
květen 2014 – Švédsko a Norsko
jaro 2015 – Holandsko ( Amsterdam, Utrecht, Rotterdam)
září 2015 – Itálie (Castelfidardo, Parma, Pesaro)
podzim 2015 – Německo ( Norimberk, Regensburg, Erlangen)

Foto: Supraphon