Show Jana Krause – Petr Čech, Daniela Kociánová, David Žbirka a Simon Mawer.

V prvním speciálním dílu Show Jana Krause z Londýna se představí fotbalista Petr Čech s manželkou Martinou, modelka Daniela Kociánová, hudebník David Žbirka, spisovatel Simon Mawer. Premiéru dalšího dílu Show Jana Krause uvidíte ve středu 13. března ve 21.35 hodin na Primě.

Show Jana Krause (6)

Tento díl zahájíme tradičně s Petrem Čechem a jeho manželkou Martinou. Navážeme tak na tradici, na kterou jsme pyšní – s Petrem se totiž v Londýně na červené pohovce potkáváme už potřetí.

Daniela Kociánová – řadí se k nejúspěšnějším českým modelkám současnosti. Lidé ji mohou znát z obálek prestižních časopisů i kampaní. Jako modelka pracovala po celém světě a předváděla pro ty nejprestižnější značky. Pracovala s klienty Stella McCartney, Oscar de la Renta, Victoria Beckham, Lanvin a další. V modelingu, kterému se dnes osmadvacetiletá Daniela věnuje od sedmnácti let, je už zkrátka ostřílený matador. Do Česka jezdí spíš jen na návštěvu, protože většinu času tráví v Londýně, kde žije již pátým rokem. „Já jsem se jednoho dne rozhodla odstěhovat, protože mi Praha přišla už malá a chtěla jsem poznat nové lidi a nové prostředí,“ říká. Daniela prý po modelingu neprahla. Svět módy si ji našel sám. „Když jsem začínala, tak jsem žádné sny neměla. Vzala jsem tu příležitost a šla jsem do toho po hlavě. A moje kariéra není tolik o štěstí, jako o pořádné makačce,“ dodává. Do českého Vogue píše blog o veganství a udržitelnosti životního prostředí. Se svojí sestrou založila projekt 2MossBalls, pro který připravuje zdravé veganské dezerty bez cukru.

David Žbirka – hudebník, tvůrce hudebních klipů, syn Mira Žbirky, pro něhož natočil už několik videoklipů. Jedním z nejaktuálnějších je klip Dievča. Právě kvůli němu pozval David do klubu v londýnském East Endu ve čtvrti Shoreditch spolužáky z katedry Art & Fashion Middlesex University, kde vystudoval režii, a připravil speciální fashion show. „Opět jsme se dostali do situace, že syn dirigoval otce. David však ke mně byl slušný a zvládli jsme to hladce a bez problémů, vždyť už jsme vlastně zvyklí,“ komentoval poté Miro Žbirka, jaké to je, když musí otec na place poslouchat syna. „Ve videoklipu mám radši více abstraktního než příběh,“ říká k tomu David a dodává, že z nejznámějších otcových písní má nejradši Možno sa ti zdá. David žije v Londýně a založil vlastní kapelu Sunnbrella, hraje také v britské skupině Human Pet a v australských Golf Alfa Bravo. Pro svého otce natočil šest klipů, naposledy Nothing Ever Rhymes/Každý chce byť naj. Mimo to natáčí v Londýně videoklipy pro převážně nezávislé britské kapely.

Simon Mawer – anglický spisovatel, autor románu Skleněný pokoj, podle kterého natočil režisér Julius Ševčík stejnojmenný film. Ten je o osudech obyvatel brněnské vily Tugendhat. Jak na Simona vila zapůsobila při první návštěvě? „Byla to láska na první pohled. Ten dům je naprosto výjimečný a nadčasový. Za devět let mu bude sto, ale stále působí moderně a svěže. Klidně bych se tam nastěhoval. Zabral bych si pracovnu pána domu, zavřel bych se do ní se svým počítačem a pustil se do práce,“ říká Simon. Příběh z českého prostředí nebyl jeho prvním. Celkem tři z jeho románů se odehrávají v České republice. Co ho na naší zemi tak fascinuje? „Abych řekl pravdu, nejde o nějaké konkrétní věci, ale o pocit – od začátku, kdy jsem k vám začal jezdit, cítím velkou náklonnost. Prostě se mi tu líbí a je mi tu dobře. A jako bonus jste geograficky i historicky neskutečně zajímaví. Vnímám vás jako slovanský klín vražený do německy mluvícího světa, kde se dějí zajímavé věci. Byl bych blázen, kdybych toho nevyužil. Jako spisovatel potřebuji inspiraci a tady ji nacházím snad na každém kroku.“ Simon Mawer vystudoval zoologii na univerzitě v Oxfordu a řadu let se živil jako učitel biologie. Se svou rodinou žije v Itálii.

Foto: TV Prima