Dvořákova Praha se blíží! První víkend láká na špičkové orchestry z Londýna

Zahájení hudební sezony bude i letos patřit Dvořákově Praze, která vypukne symbolicky v době, kdy si připomínáme výročí narození světového skladatele Antonína Dvořáka. Datum 8. září má tentokrát v programu nadcházejícího festivalu další význam. Shodou okolností si v ten samý den narozeninové gratulace dopřeje i nestor světového dirigentského umění Christoph Von Dohnányi, jenž vystoupí v sobotu 12. září v Rudolfinu s věhlasným londýnským ansámblem Philharmonia Orchestra London a houslistkou Carolin Widman. V neděli 13. září bude pak Rudolfinum patřit dalším vzácným hostům z Londýna – Orchestru Academy of St Martin in the Fields, jehož soundtrack k Formanově filmu Amadeus oblétl svět. Vystoupí společně s úžasnou německou klarinetistkou Sabine Meyer. Ta byla na počátku 80. let jednou z prvních žen v orchestru Berlínských filharmoniků a šéfdirigent Herbert von Karajan musel tehdy svést o její výsadní místo s ostatními hráči boj.

Dohnanyi_Bertold%20Fabricius
Festival 7. září slavnostně otevře Česká filharmonie a violoncellista Yo-Yo Ma.
Zatímco Antonín Dvořák by letos oslavil 174 narozeniny, dirigentovi Christophovi Von Dohnányimu popřejeme k 86 letům života požehnaného talentem a světovým úspěchem. Během své umělecké dráhy ovlivnil několik generací hudebníků, dirigoval v nejslavnějších operních domech a spolupracoval s většinou nejvýznamnějších těles Evropy i Ameriky. Cleveland Orchestra coby šéfdirigent přivedl k renomé nejlepšího amerického orchestru, dlouhých jedenáct let stál v čele londýnských filharmoniků a post šéfdirigenta zastával i v NDR Sinfonieorchester Hamburk.

AD_03
Slavný dirigent provede s Philharmonia Orchestra London orchestrální fantazii Nezodpovězená otázka Charlese Ivese, Koncert pro housle a orchestr »Památce anděla« od Albana Berga s houslistkou Carolin Widman a Devátou »velkou« symfonii Franze Schuberta, o níž se Antonín Dvořák v roce 1894 vyjádřil velice uznale: „Bohatství a pestrost barev ve »Velké« symfonii C dur jsou úžasné. Je to dílo, které vždycky uchvátí a stále zůstává nové. Působí dojmem, jako by se sbíraly mraky, jimiž vytrvale probleskují sluneční paprsky, jež je prolamují.“ Philharmonia Orchestra London má na svém kontě více než tisícovku titulů a vedle symfonického koncertního repertoáru se věnuje i filmové hudbě nebo hudbě k počítačovým hrám.
Nedělní koncert Orchestru Academy of St Martin in the Fields přinese skladby britského skladatele Edwarda Elgara, tichého Dvořákova obdivovatele, který ve svých sedmadvaceti letech seděl na pozici houslisty ve worchesterském orchestru, když sem Dvořák přijel dirigovat svou Stabat Mater. Na koncertě zazní i klasicistně idylická Dvořákova Smyčcová serenáda, Mozartův Koncert pro klarinet a orchestr přednese klarinetistka Sabine Meyer, proslulá zázračně měkce zpěvným tónem a perlivou virtuozitou a závěr bude patřit Haydnově symfonii “Na odchodnou” z roku 1772, v níž Haydn experimentoval s dynamikou i výrazem. Symfonie je proslulá postupným odcházením hudebníků před koncem skladby. Traduje se, že tato hříčka měla knížeti Esterházymu připomenout, že už byl u jeho kapely překročen termín obvyklého odchodu na dovolenou.
Osmý ročník festivalu nabídne od 7. do 23. září i další orchestry zvučných jmen: Tonhalle-Orchester Zürich či Freiburger Barockorchester s René Jacobsem. Slavnostní zahájení bude patřit věhlasnému violoncellistovi Yo-Yo Ma a České filharmonii, která se představí i další festivalové večery, včetně toho závěrečného. Program dále doslova zdobí houslistka Lisa Batiaschvili, violoncellista Gauthier Capuçon, houslista David Garrett nebo pianista Piotr Anderszewski. Pianista Ivo Kahánek pozval letos do komorní řady smyčcová kvarteta Emerson Quartet a Tetzlaff Quartet. Ve formátu Opera in Concert zazní Mozartův Don Giovanni. Spirituální koncert bude letos věnován dílu mimořádného komponisty Arvo Pärta v podání Estonského filharmonického komorního sboru, který za nahrávky děl svého krajana získal dvě ceny Grammy a řadí se na mezinárodní scéně k nejlepším vokálním tělesům současnosti. V programu opět nechybějí program pro rodinné publikum, debutový Den D věnovaný mladým umělcům či další z objevných výprav po Stopách Antonína Dvořáka.

image001

Dvořákova Praha 2015 – přehled programových řad

Dvořák Collection II
Kompletní symfonie a koncerty Antonína Dvořáka
7 / 9, pondělí Česká filharmonie, Jiří Bělohlávek, Yo-Yo Ma
11 / 9, pátek Česká filharmonie, Jakub Hrůša, Piotr Anderszewski
17 / 9, čtvrtek Česká filharmonie, Jiří Bělohlávek, David Garrett
19 / 9, sobota Tonhalle Orchester Zürich, Lionel Bringuier, Lisa Batiashvili, Gautier Capuçon
23 / 9, středa Česká filharmonie, Semyon Bychkov

Komorní řada
Kurátor Ivo Kahánek
8 / 9, úterý Emerson Quartet
9 / 9, středa Ivo Kahánek
13 / 9, neděle Bohemia Luxembourg Trio
13 / 9, neděle Jan Martiník, Ivo Kahánek
15 / 9, úterý Lobkowicz Trio a hosté
16 / 9, středa Tetzlaff Quartet, Ivo Kahánek

Světové orchestry
Význačné zahraniční orchestry, dirigenti a sólisté
12 / 9, sobota Philharmonia Orchestra London, Christoph von Dohnányi, Carolin Widmann
13 / 9, neděle Academy of St Martin in the Fields, Sabine Meyer
19 /9, sobota Tonhalle Orchester Zürich, Lionel Bringuier, Lisa Batiashvili, Gautier Capuçon

OPERA IN CONCERT
Koncertní provedení Mozartovy opery Don Giovanni
10 / 9, čtvrtek Freiburger Barockorchester, René Jacobs, Kühnův smíšený sbor, sólisté

SPIRITUÁLNÍ KONCERT / SPIRITUAL CONCERT
Duchovní hudba v katedrále sv. Víta
21 / 9, pondělí Estonský filharmonický komorní sbor, Tõnu Kaljuste,
Symfonický orchestr Českého rozhlasu

Den D
Debutový den
18 / 9, pátek Federico Colli
Jan Mráček, Lukáš Klánský

Dvořákova Praha 2015 – doprovodný program

Po stopách Antonína Dvořáka
6 / 9, neděle Jan Mráček, Pavel Svoboda, Kateřina Kněžíková

Nedělní matiné
20 / 9, neděle Collegium 1704, Václav Luks

Rodinný den
20 / 9, neděle Classic Buskers & Neil Henry

 

Foto: www.dvorakovapraha.cz

FB_post_chalupari (1)