Severská detektivka v novém historickém hávu

Nakladatelství Plus vydalo román dánského spisovatele Martina Jensena Křivopřísežník. Jedná se o druhou knihu z prostředí středověké Anglie, kde autor na pozadí temných reálií nedávno skončené války mezi dánskými Vikingy a Sasy rozvíjí vícevrstvý detektivní příběh s detailně propracovanou zápletkou. Křivopřísežník je po Králových psech dalším titulem z pětidílné ságy přinášející čtenářům možnost bezprostředního náhledu do světa, kde se buduje historie národů tak, jak je známe dnes.


V Křivopřísežníkovi se opět setkáváme s moudrým iluminátorem Winstonem a jeho pomocníkem, nemajetným šlechticem Halfdanem. Po svém posledním dobrodružství si oba užívají zasloužené odměny a odpočinku, než jsou opět osloveni dobyvatelem Anglie, dánským králem Knutem, aby pro něj vykonali další službu. Tentokráte se jedná o pátrání v řadách vikingské šlechty a hledání spiknutí proti králi. Během své cesty zažijí Winston i Halfdan spoustu různých dobrodružství, která je zavedou do nebezpečných situací, kdy jim jde doslova o život. To největší ohrožení nastane v okamžiku, kdy přijdou na stopu masakru jednačtyřiceti saských velmožů, do které je možná zapleten sám král.
„Zprávy o událostech ve Wihealu jsou příkladem toho, jak skutečný příběh předčí dokonce i fantazii spisovatele, protože musím upřímně přiznat, že by mě nikdy nenapadlo vymyslet vraždu jednačtyřiceti mužů, kteří jedou v ústrety smrti, přesvědčeni, že s nimi jede královský doprovod, který složil přísahu míru,“ dodává Martin Jensen.
Martin Jensen, jako zkušený autor, velmi dobře ovládá umění propojení konkrétní historické události a detektivního příběhu s prvky humoru. Na pozadí jeho svižně podaného děje zřetelně vystupují rozdíly mezi naším životem v moderní zjemnělé kultuře a temnou bezprostřední surovostí raného středověku. Jistou syrovost a krvežíznivost plynoucí z dané doby a prostředí vyrovnává Jensenův snad až ironický smysl pro humor a všemožné lidské slabosti.
Oba detektivní historické romány, Královi psi i Křivopřísežník, dánského spisovatele Martina Jensena přeložila Markéta Cmíralová – její rozhovor s autorem najdete zde. Románem Křivopřísežník rozšířilo nakladatelství Plus úspěšnou edici Drsný Sever, kde vychází kromě Martina Jensena také detektivky Unni Lindellové.

Foto: Nakladatelství Plus