Sara Wickhamová – Co je pro mě dobré. Rozhodování v době těhotenství a porodu

Těhotná žena vyzrává. Čestvá matka pak neporodila jen dítě, ale zrodila i svou novou podobu. Mnohem silnější, ale také mnohem zranitelnější, než byla předtím.

Je velmi snadné těhotné ženy zahltit informacemi, vystrašit a zmanipulovat. Tajemné a samozřejmě také rizikové období těhotenství porodu se tak může stát obdobím úzkosti a neustálého žití ve strachu z toho, co všechno se může pokazit. Jak se informovaně rozhodovat v těhotenství a při porodu?

Právě o tom je tato kniha.

Autorka je porodní asistentka, dula, nezávislá badatelka, která se mimo jiné zabývá i vymýšlením metod, jak ulehčit ženám i porodním asistentkám jejich práci. Dočtete se tu o tom, s jakými informacemi se během těhotenství setkáváme, se kterými si dělat starosti, se kterými nemusíme. Ze svého úhlu pohledu zvažuje společně se čtenářkami jednotlivá rizika a v tu chvíli již má čtenářka pocit, že pokud se k něčemu rozhodne, tak se rozhoduje již informovaně.

Je to kniha plná informací, které se ve spěchu běžných ordinací lékařů nedozvíte.

Stejně je přistoupeno k porodu, je to ideální pomocník při tvorbě porodního plánu, při psychické přípravě na porod. Mnohé volby jsou obtížné a zmatečné a to, co se běžně dozvídáme, nás mate ještě víc. Roli totiž hrají strachy blízkých, lékařů, snaha ulehčit si práci nebo nedostatek soukromí, času či vůbec té péče, kterou těhotná a rodící žena potřebuje.

A samozřejmě kniha uspokojí i ty, kteří se raději rozhodují konvenčně a podle zásad, které tu byly vždy, i tyto ženy tu najdou své argumenty a své uklidnění.

Osobně jsem byla příjemně překvapená, jak autorka dokázala spojit oba světy. Světy možná rebelek, které stojí o co nejvíc přirozený porod, a světy těch, které budou mít raději až technikou a plně medicínskou podporu u porodu.

Jak se naučíme rozhodovat?

Autorka nabízí především OTÁZKY, na které je dobré si odpovědět a získat tak jasnější představu o tom, co se děje ve vás samotných.

Učí nás, jak pracovat s informacemi, jsou věrohodné? Kdo je zaplatil, jak se k nim přišlo, jaké jsou původní zdroje, jací lidé, s jakým přesvědčením je pouštějí do světa? To je jen malá ukázka toho, jak se ve světě orientovat.

A to platí nejen o tématu těhotenství, ale tak trošku nadčasově, téměř ve všem v dnešní době.

 

O autorce:

Sara Wickhamová je porodní asistentka, učitelka, spisovatelka a nezávislá badatelka, která svůj čas dělí mezi psaní, online kurzy, semináře, poradenství a vytváření pomůcek pro porodní asistentky a průvodkyně narozením. Žila a pracovala na Novém Zélandu, ve Velké Británii i USA, byla redaktorkou odborných časopisů a přednášela v pětadvaceti zemích světa.  Její záměr je inspirovat a přinášet osvětu porodním asistentkám, dulám, ženám a rodinám.

 

Více infa: https://www.alferia.cz/co-je-pro-me-dobre-sara-wickhamova/

 

Foto: Nakladatelství Alferia