Robert Birkby – Everest (Legendární Scott Fischer a jeho život ve výškách)

V nakladatelství Jota vychází novinka z ediční řady Beletrie – Opravdové příběhy: Robert Birkby – Everest (Legendární Scott Fischer a jeho život ve výškách). Od himálajských událostí roku 1996, smutně proslulých jako tragédie na Mount Everestu, uběhlo už mnoho let.

image001
Dvě komerční expedice tehdy vsadily na předpověď hezkého počasí a vyrazily směrem k nejvyššímu vrcholu světa. Jedna z nich postupovala pod vedením Scotta Fischera, majitele seattleské agentury Mountain Madness, který zde zahynul. V následujících letech přesáhl příběh obou tragických expedic dalece samotná fakta a přesunul se spíše do kategorie legend. Bylo napsáno mnoho knih, vysvětlujících motivace a jednání průvodců i jednotlivých členů výprav.
Everest však není příběh o tom, jak Scott Fischer zemřel, ale jak žil. Je to strhující vyprávění a oslava života prožitého ve výškách, bez hranic či omezení, života charismatického člověka překypujícího entuziasmem a téměř nadlidskou vytrvalostí. Everest je popis Scottova výstupu z beztvárné krajiny New Jersey až k nejznámějším štítům planety, je svěží a energickou připomínkou toho, že je potřeba stále posouvat hranice a limity, a zároveň poklonou muži, jehož vášeň pro dobrodružství se ukázala být nakažlivou snad pro každého, koho v životě potkal.

pevná vazba s přebalem, 408 stran + 8 stran přílohy
cena: 398,- Kč
Originální název: Mountain Madness
Přeložil: Jakub Futera
Vychází také jako e-kniha.

O autorovi:
Robert C. Birkby je americký dobrodruh, průvodce, spisovatel, fotograf, motivační mluvčí a designér turistických cest. Po vysoké škole nastoupil jako učitel angličtiny na Missourské univerzitě, práci ale následně opustil, aby mohl přejít tři a půl tisíce kilometrů dlouhou Apalačskou stezku. Později se živil jako spisovatel a novinář a spolupracoval také s organizací pro ochranu přírody, pro kterou řídil stavbu turistických tras po celých Spojených státech. Scotta Fischera poznal v roce 1982.

Foto: Nakladatelství Jota

FB_post_Mysmas