Mirek Hoffmann (Greenhorns / Zelenáči) – 80

Osmdesát velkých českých country hitů. Hudební bilance legendy české country – Mirka Hoffmanna. Osmdesáté narozeniny tohoto zpěváka, textaře a skladatele jsou příležitostí pro vydání výběrového čtyřalba, které lze s nadsázkou označit za kroniku české country uplynulých čtyřiceti let. Mirek Hoffmann patří k zakladatelům tohoto žánru u nás.

64f5d48e
Od roku 1970 působil ve skupině Greenhorns / Zelenáči a společně s Michalem Tučným, Tomášem Linkou, Janem Vyčítalem a dalšími spoluurčoval vývoj domácí »western music«. Ceněn je zejména jako autor zásadních českých country textů – Divnej smích, Vůz do Tennessee, Tom Dooley, Dívka s vlasem medovým, Hej, Joe, Žlutá kytka.
Osmdesát hitů Mirka Hoffmanna zahrnuje tituly, které on sám nazpíval se skupinami White Stars, Greenhorns a Zelenáči.
Hoffmann se v roce 1969 podílel na legendárním albu Písně amerického západu. Šlo o vůbec první dlouhohrající (LP) gramofonovou desku v žánru country hudby, zpívanou v českém jazyce a interpretovanou předními českými soubory Zelenáči (Greenhorns), White Stars a Spirituál kvintet. Dodnes je uvedený projekt považován za perlu ve svém žánru a po čtyřiceti letech se dočkal i albového pokračování. Ještě v roce 1970 se Mirek Hoffmann stal členem skupiny Greenhorns, přejmenované později na Zelenáče. S tímto souborem je pak spjata jeho více než čtyřicetiletá hudební kariéra. Prosadil se především jako textař, ale i jako zpěvák a skladatel. Od devadesátých let vydával se skupinou Zelenáči (původně Noví Zelenáči) řadu alb s podtitulem Příběhy. Texty psal i pro další interprety – Věru Martinovou, Hanu Horeckou, Petru Černockou či Taxmeny.

Foto: Supraphon

FB_post_Mysmas