Průvodce vědomou péčí aneb Sebepéče pro pečující

Jak pečovat o sebe, když jsem pečující osoba? To je hlavní téma této útlé knihy. Ale velmi ji ocení i ten, kdo z jakéhokoliv důvodu balancuje na hraně vyhoření. Naše emoce jsou napjaté k prasknutí, je zcela zřejmé, že dary lásky nejsou bezedné a že baterie naší energie a nadšení se někdy spálí překvapivě snadno.

Osobně bych knihu doporučila klidně i pro ženy, maminky, protože i tady může docházet pohár síly a trpělivosti. Pečující péče je nesmírně náročná.

V případě, že pečujete profesionálně dvojnásob.

Ale je osvěžující to vztažení i na běžné zátěžové životní situace, zdánlivě plné radosti a energie a různých klišé vzniklých zvenčí.

Kniha je plná úlevy:

  • V podobě praktických rad, vysvětlení principu zátěže a sebepéče, která ulehčí břemenu psychického traumatu
  • V podobě příběhů z praxe, nejsme v tom sami

Pro toho, kdo je pečování vystaven extrémním způsobem (péče o blízké, handicapované, nemohoucí) je kniha výbornou příručkou do kapsy, do které si lze navíc zapsat velmi přehledně veškerou první pomoci pro sebe i pro opečovávaného.

A můžete si také udělat test, který zjistí, jak daleko k vyhoření jste. Nebo nejste.

„Zůstala jsem pozorná a nemilosrdně upřímná vůči svým dokola omílaným příběhů, které se mi přehrávaly v mysli. Rychle jsem přišla na to, že má mysl je mi nejhorším nepřítelem. Jako kdyby byla nakažena virem. Stejně jak se rakovina rozrůstá a zabíjí zdravé buňky, tak ve mně zakořenily negativní, sebedestruktivní myšlenky a dusily vše, co ve mně bylo kdysi zdravé. Uvědomila jsem si, že to musím hodně rychle změnit.“

Autorka jde velmi intimně do hloubky, do koutů duše, které bývají špatným nastavením péče a samou vyčerpaností právě těmi místy, jež tvrdnou na kámen. Bortí se vztahy a vznikají… tak bolestivé uzly na osudech, že se jen těžko rozmotávají, ale i pouze nesou na bedrech.

 

Více infa: https://www.grada.cz/sebepece-pro-pecujici-11735/

 

Foto: Alferia