Pipi Dlouhá punčocha oslavila 70. narozeniny

Ve čtvrtek 21. května uplynulo přesně 70 let od chvíle, kdy neohrožená Pipi poprvé spatřila světlo světa. Právě tehdy totiž Astrid Lindgrenová věnovala rukopis Pipi své dceři Karin jako dárek k desátým narozeninám. Během následujících 70 let byla kniha přeložena do 70 jazyků a po celém světě se jí prodalo přes 66 milionů výtisků. Pipi se stala jednou z nejznámějších a nejoblíbenějších hrdinek literatury pro děti.

10. vydání Pipi
Nakladatelství Albatros právě vydalo desáté jubilejní vydání Pipi Dlouhé punčochy, a ne ledajaké! Exkluzivní vydání vychází s původními ilustracemi Ingrid Vang Nymanové.
Mnozí považují Pipi Dlouhou punčochu za první punk, druzí za první emancipovanou ženu. Astrid Lindgrenová s pomocí Pipi záměrně rozbíjela tradice dětské literatury. Pipi je nebojácná, vynalézavá, svéhlavá, prostořeká, ale přesto laskavá a štědrá. Pohrdá konvencemi a je naprosto upřímná. Nastavuje tak světu dospělých nemilosrdné zrcadlo. Není tedy divu, že první vydavatelství odmítlo rukopis jako »příliš podvratný«. Knižně vyšla Pipi Dlouhá punčocha poprvé v roce 1945. „Toto vydání způsobilo ve Švédsku ihned skandál a vyvolalo vlnu emocí, protože veřejnost nechtěla mít nic společného s hrubým a nebezpečně špatným příkladem pro novou poválečnou mládež,“ vysvětluje Ondřej Müller, programový ředitel Albatros Media.
České děti se s Pipi seznámily v knižní podobě poprvé v roce 1976, kdy Albatros v jedné ze svých tehdejších stěžejních edic Jiskřičky souborně vydal všechny tři knížky – Pipi Dlouhá punčocha, Pipi Dlouhá punčocha se nalodí a Pipi Dlouhá punčocha v Tichomoří. Knihu přeložil Josef Vohryzek, který však v minulém režimu nemohl publikovat, proto ho v dřívějších vydáních svým jménem pokrývala Jana Fürstová. Šesté vydání v roce 2001 rozšířil Albatros o kapitolu Pipi Dlouhá punčocha na Chmelnici, která byla objevena v archivu švédského nakladatelství Rabén & Sjögren. Od té doby se kniha honosí také autorčiným věnováním českým čtenářům. Dnes je mnohem známější vydání s ilustracemi Adolfa Borna, které Albatros vydal poprvé v roce 1993.

Foto: Nakladatelství Albatros

FB_post_chalupari