Ondřej Brzobohatý se začetl do sarajevského atentátu

Sarajevský atentát je stále obrovsky živé téma. Redaktor a moderátor zahraniční redakce Českého rozhlasu Martin Ježek a balkanista Pavel Trojan mu loni, kdy od něj uplynulo sto let, věnovali knihu Tak nám zabili Ferdinanda. Ta nyní, k 101. výročí, dostala podobu audioknihy, kterou načetli herec a hudebník Ondřej Brzobohatý a spoluautor knihy Martin Ježek. Nahrávka vyjde na CD již v pátek 12. června 2015.

cae138c6
Je neděle 28. 6. 1914. Zmatený řidič Leopold Lojka zastavuje vůz s Františkem Ferdinandem a jeho ženou. Zařazuje zpátečku a tím dává příležitost Gavrilu Principovi k útoku. Pro bezmocného Lojku se z tohoto okamžiku stává doživotní trauma. Sarajevský atentát je i po sto letech obrovsky živé téma. Atentát podle autorů knihy Tak nám zabili Ferdinanda dodnes rozděluje Bosnu a Hercegovinu. „Jedni tvrdí, že vrah Gavrilo Princip je hrdina, druzí, že je terorista,“ říkají k tomu Martin Ježek a Pavel Trojan a dokládají to reportážemi přímo ze Sarajeva.

47a1313d
Reportér zahraniční redakce Českého rozhlasu Martin Ježek společně s balkanistou Pavlem Trojanem napsali úspěšnou knihu Tak nám zabili Ferdinanda, která odhaluje ve svých sedmi reportážích pozadí českých stop v Bosně a Hercegovině zcela nezáměrně mířících k Sarajevskému atentátu. Nyní nová a doplněná verze této pozoruhodné knížky získala i svojí audio podobu, kdy ji načetl autor knihy Martin Ježek společně s hercem a muzikantem Ondřejem Brzobohatým. Atmosféru dokresluje svojí hudbou skladatel a kytarista Lukáš Sommer. Úplně poprvé tak mají posluchači možnost zaposlouchat se do českých příběhů, které psaly světové dějiny. Některé z nich se prolínají i do současné reality Bosny a Hercegoviny.

2832c1b1

Pozoruhodné příběhy o zajímavých náhodách směřujících k atentátu na Františka Ferdinanda vycházejí u vydavatelství Supraphon na CD již 12. června. Nahrávka se zároveň dostane do nabídky digitálních servisů, jako jsou například Audioteka.cz a Supraphonline.

ecd6b4db

Foto: Supraphon

FB_post_chalupari