Paulo Coelho: Proměny – diář na rok 2013

„V tomhle okamžiku je svět tvořen a ničen. Ten, koho jsi potkal, se objeví znovu, ten, koho jsi nechal odejít, se zase navrátí. Nesmíš promrhat milosti, jež ti byly uděleny. Pochop, co se děje s tebou, a dozvíš se, co se děje s ostatními.“ Diář, který nás provede dvanácti měsíci příštího roku s moudrostí a nadhledem Paula Coelha. Výběry z jeho knih jsou zde »rozsázeny« s citlivostí a přijdou rozhodně ve všedních šedých dnech vhod.


Pokud vám nevadí malinový a jahodový motiv v listopadu a kytičky v lednu, pak budete s diářem spokojeni. Naprosto správně jak na Nový rok, tak po celý rok a tak hned lednovou výzvu si lze opakovat přinejmenším po celý rok.
„Je třeba rozvinout takovou strategii, která by využila vše, co je kolem vás. K tomu, abyste čelili výzvě, se nejlépe připravíte tak, budete-li vládnout nekonečnou schopností reagovat.“
Možná i regenerovat, dodávám… Protože i to je důležité v tak ostražitém a stále k akci připraveném životu.

Kalendář pro ženy?
Není tak úplně plánovací, doporučila bych spíše pro »volnočasové« aktivity, protože týden je tu rozložen do dvou dvojstran a tak není tolik přehledný v týdenním plánování. Je fajn pro ženy, díky svému desingu.
Není to nic strohého a nic »úřednického«, jak se tak obyčejně u diářů k zapisování úkolů očekává. Extrémně barevné a často až roztříštěné obrázky opravdu musí do hloubky oslovit romantickou duši, jinak si vás tato kniha nezíská.
Catalina Estrada je autorkou výtvarného zdobení. Je to žena, která již jako dítě žasla nad bujnou a nespoutanou přírodou své rodné Kolumbie. Dnes je mezinárodně uznávanou výtvarnicí, která žije v Barceloně, přičemž ve své tvorbě stále vzpomíná na své kolumbijské kořeny. Úplná džungle je v této knize, jak se správně píše na záložce – explodující gejzíry barev.
Paulo Coelho je považován za alchymistu slova, patří k nejvlivnějším spisovatelům posledního století. Nejenže se jeho knihy objevují na předních místech žebříčků bestsellerů, ale jsou to rovněž tituly, které vždy vyprovokují živou společenskou a literární diskuzi. Coelho pracuje s představami, ideami a filozofiemi, jež se niterně dotýkají tužeb čtenářů, kteří hledají svůj vlastní způsob, jak nejlépe porozumět životu a vypořádat se s ním.

Pro samotáře i chvilky s nejlepšími přáteli
Dokážu si představit takový pohodový život s tímto diářem. Máte-li chápající a na stejné vlně plující přátele, pak ho můžete vytáhnout u kávy či čaje a nad citáty přemýšlet či s nimi polemizovat. Jste-li sama nebo máte chuť na chvilku samoty, zkuste si při večerním odpočinku také tuto knížku otevřít. Rozjímat člověk může i sám.
Je aletrochu škoda, že knížka je z těžkého papíru a tak bych se s ní v kabelce nosit nechtěla. Co je však úžasnou předností je látková záložka, díky které vždycky najdete ten správný den.
Tak nějak… diář pro pohodové chvíle… nikoliv pro stresové pracovní úkoly.
Nechť vám slouží a pokud se pro něj rozhodnete, mějte s ním nádherný celý rok 2013. Vydalo nakladatelství Euromedia

Foto: www.petrickova.cz