Patrick Ness – Volání netvora

V nakladatelství Jota právě vychází novinka z ediční řady Pro děti a mládež: Patrick Ness (autorka námětu Siobhan Dowdová, ilustrace Jim Kay) – Volání netvora. Příběh o velké odvaze malého kluka, který se postavil svému strachu. Třináctiletému Conorovi se do snů vkrádají noční můry. A jakpak by taky ne – jeho maminka je vážně nemocná, táta žije kdesi za mořem v Americe, babička ho pořád jen peskuje a spolužáci jsou tak trochu tyrani. Pak se rozhádá se svou nejlepší kamarádkou a zůstane na všechno sám.


Tedy, skoro sám. V noci, vždycky chvíli po půlnoci, ho totiž navštěvuje netvor – obrovitánský chodící a mluvící starý strom, který roste na kopci za domem. A překvapivě si chce… povídat! Postupně Conorovi vypráví tři starobylé příběhy a učí jej, že věci často nejsou takové, jakými se na první pohled zdají. A že naším největším nepřítelem je náš vlastní strach. Netvor chlapce ponouká, aby povyprávěl čtvrtý, poslední, příběh sám. Vlastně po něm chce tu vůbec nejtěžší věc – podívat se děsivé pravdě do očí. Dokáže to Conor?

 


Volání netvora je moudrá, temně zábavná, napínavá a docela strašidelná knížka, která vypráví příběh o moci přátelství a rodiny a velké odvaze postavit se čelem ke svým nejhorším nočním můrám.
Kniha vznikla podle námětu Siobhan Dowdové, která ji sama už nestačila napsat.
Knížka je plně ilustrována nádherně poetickými obrázky britského výtvarníka Jima Kaye a vychází v 16 zemích světa.

pevná vazba s přebalem / 216 stran / cena 328,- Kč

Podívejte se na originální trailer ke knize:

Ceny a ohlasy:
The Independent zařadil knihu mezi nejlepší tituly pro děti a mládež roku 2011
server Booklist ji vyhlásil jako nejlepší beletristický titul pro mládež roku 2011
získala ocenění The Kitchies Award 2011 (udělováno neprogresivnějším knihám publikovaným ve Velké Británii)
Red House Children’s Book Award 2011 (hlavní cena napříč kategoriemi)
nominace na cenu Asociace Brama Stokera 2011
Kate Greenway a Carnegie Medal 2012 (nejlepší beletristický titul pro děti a mládež ve Velké Británii)

O autorech
Patrick Ness (*1971) je americký spisovatel, novinář a lektor, žije v Londýně. Narodil se na armádní základně Fort Belvoir poblíž Alexandrie ve Virginii, kde jeho otec působil jako výcvikový instruktor americké armády. Jeho první povídka vyšla roku 1997 v časopise Genre. V roce 1999 se během práce na svém prvním románu přestěhoval do Londýna. Od té doby vydal celkem čtyři romány, za něž získal řadu literární cen – např. Guardian Children´s Fiction Prize, Booktrust Teenage Prize či Costa Children´s Book Award. Vyučoval tvůrčí psaní na Oxfordské univerzitě a působil jako redaktor v Daily Telegraph, TLS, Sunday Telegraph a Guardian, kam píše recenze dodnes. V nakladatelství Jota vychází jeho dystopická série Chaos: Hlas nože, Temný ráj a Válka Hluku.

Siobhan Dowdová (*1960–+2007) byla oblíbenou autorkou knih pro děti. Za svá díla získala řadu významných cen. Napsala celkem čtyři knihy pro mládež, z nichž dvě byly vydány posmrtně. Zemřela ve věku 47 let na rakovinu. Byla první, komu udělili roku 2009 prestižní literární cenu Carnegie Medal in memoriam.

Jim Kay (*1974) vystudoval obor ilustrace. Pracoval v archívech britské sítě galerií Tate Gallery, posléze též v Královských botanických zahradách v Kew. Zaměstnání ovlivnilo výrazným způsobem grafikovo dílo. V obrazovém doprovodu knihy Volání netvora znázornil zástupce zvířecí říše i moderní městský interiér. Tvoří pomocí otisků prstů a nápaditých povrchových textur.

Foto: Nakladatelství Jota